Virtuálna realita predstavuje budúcnosť v mnohých odvetviach priemyslu, kde môže nájsť uplatnenie napríklad pri navrhovaní nových produktov. Svoje o nej už vedia aj samotní hráči videohier, ktorí sa môžu pomocou špeciálnych headsetov ponoriť do úplne iného sveta. Ďalším vylepšením VR budú tieto rukavice, ktoré umožnia manipuláciu s virtuálnymi objektami a mozog používateľa šikovne presvedčia hmatovou odozvou, informuje Futurism.

Nová rukavica, označená ako „pneumatický akčný člen a flexibilný piezoelektrický senzor“, predstavuje vo svete virtuálnej reality nový vývojový stupeň, vďaka ktorému by mohli používatelia ľahko manipulovať s virtuálnymi objektami. Už žiadna myš a kurzor alebo ovládače. Pohybovať s predmetmi vo VR umožnia rukavice, ktoré navyše prinesú hmatovú odozvu.

Budúcnosť virtuálnej reality

Používateľ tak bude môcť s týmito predmetmi narábať ako so skutočnými, bude cítiť v rukách každý ich tvar a v celku tak bude takáto virtuálna realita nesmierne podobná tej skutočnej. Hmatovú odozvu zabezpečujú elektrické signály, ktoré sú vysielané zakaždým, ak sa ruka dotkne virtuálneho objektu, informuje Discover Magazine. Testovaná rukavica je vyrobená zo silikónu a vybavená potrebnými senzormi a akčnými členmi. Zatiaľ však takýto produkt nie je pripravený na komerčné využitie, no až sa tak raz stane, môže zmeniť mnoho odvetví.

Nenechaj si ujsť
„Stiahnutie mozgu“ ako blízka realita. Vedci našli materiál, ktorý nám dáva šancu dokázať neuveriteľné veci

Fantázii sa medze nekladú a s takýmito virtuálnymi rukavicami by bolo možné vytvárať nielen nový dizajn produktov, ale svoje využitie by mohli nájsť aj v medicíne a samozrejme aj v hernom priemysle. Momentálne je takáto rukavica stále vo vývoji a váži o čosi menej ako bejzbalová loptička. Svoje doterajšie poznatky o tomto futuristickom produkte popísali výskumníci aj v publikácii časopisu Nature. Prvýkrát bola rukavica testovaná pri virtuálnom šachu, kedy bolo s jej pomocou možné úspešne zdvihnúť virtuálnu figúrku.

Rozhodne tak ešte chvíľu potrvá, kým sa tento produkt dostane na trh. Jeho využitie bude taktiež spočiatku obmedzené, no postupom času sa ako mnoho iných technológií môže dostať aj k bežným používateľom. Podobné rukavice ale nie sú žiadnou veľkou novinkou. Doteraz sa však vo väčšine prípadov používali na prenášanie reálneho pohybu ľudskej ruky do digitálneho výstupu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom