Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci stoja znovu pred veľkým objavom, ktorý by mohol pomôcť pacientom trpiacich Parkinsonovou chorobou. Snažia sa vytvoriť špeciálny materiál, ktorý je niekoľkonásobne citlivejší na príznaky neurologických ochorení. V budúcnosti by pritom tento materiál dokázať prenášať spomienky z mozgu do výpočtového zariadenia.

Aj keď je celý výskum ešte v ranom štádiu, už prebehli dôležité testy na zvieracom modeli a výsledky vyzerajú veľmi sľubne. Nový kvantový materiál má jedinečné elektronické vlastnosti, ktoré nie sú možné vysvetliť klasickou fyzikou, no je nádejou pre ľudí, ktorí trpia rôznymi neurologickými ochoreniami, oznamuje Scienceblog.

Až 9-krát citlivejší na dopamín

Výskumníci tento materiál testovali na molekulách glukózy a dopamínu, čo je chemická zlúčenina, ktorá reguluje pohyb, emócie a pamäť. Práve znížené množstvo dopamínu je hlavným znakom u ľudí s Parkinsonovou chorobou. Súčasné metódy to však nie sú schopné veľmi dobre detegovať a následná liečba je tak o to ťažšia. Kvantový materiál je však až 9x citlivejší na množstvo dopamínu, za čo vďačí silnou afinitou k vodíku (nachádza sa aj v dopamíne) a môže tak extrahovať atómy bez akéhokoľvek zdroja energie.

Purdue University image/Hai-Tian Zhang

No ako informuje portál Futurism, v budúcnosti by tento materiál mohol dopomôcť k tomu, aby sa v budúcnosti mohli prenášať myšlienky a spomienky z mozgu priamo do výpočtového zariadenia. V prípade, ak by sa mozgové funkcie viac zhoršovali, stále by sa z neho dali získavať spomienky.

A ktovie, možno sa týmto položia základy na ďalšie skúmanie toho, ako dostať mimo fyzického tela ľudské vedomie, myšlienky a schopnosti. Síce to teraz možno znie ako sci-fi a niečo nemožné, no pred desiatkami rokov si to ľudia tiež mysleli o veciach, ktoré dnes bežne využívame.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú