Na adresu čínskych technologických gigantov ako Huawei a ZTE už padli v uplynulých rokoch mnohé vážne obvinenia. Rázne postavenie zaujali Spojené štáty a ich spojenci.

Pôsobenie zástupcov čínskych firiem v zahraničí, vrátane Slovenska, však môže mať aj odvrátenú stránku, ktorá sa netýka len biznisu. Na Slovensku sa totiž objavili vyhrážky, ktoré slovenským výskumníkom poslal bývalý riaditeľ čínskeho ZTE na Slovensku, informoval ako prvý Denník N.

Bývalý riaditeľ ZTE sa vyhrážal slovenským výskumníkom

Podobne ako mnohé iné zahraničné firmy pôsobiace aj v našej krajine, tak aj ZTE má na Slovensku svojich zástupcov. Riaditeľom pobočky u nás bol svojho času Ľuboslav Štora, ktorý je aktuálne riaditeľom čínskeho Konfuciovho inštitútu v Bratislave. Úlohou takéhoto inštitútu je nadväzovať spolupráce v oblasti vzdelávania medzi vysokými školami v zahraničí a Číne.

Konfuciov inštitút na Slovensku vznikol ešte v roku 2007 po dohode Tianjinskej Univerzity a STU v Bratislave. V našej krajine však má inštitút aj ďalšie spolupráce s inými organizáciami. Práve riaditeľ tohto inštitútu v Bratislave prednedávnom rozoslal email výskumníkom zo Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS), ktorého primárnym cieľom je šíriť poznatky o Ázii medzi akademikmi a odborníkmi v Strednej Európe, ale i v iných krajinách.

Bývalý riaditeľ ZTE na Slovensku sa vo svojom výhražnom emaile ohradil voči nedávno zverejnenému prieskumu CEIAS, ktorý informoval o čínskych aktivitách na slovenských univerzitách. Z prieskumu tiež vyplynulo, že čínske korporácie majú byť zaplatené aj do potlačovania moslimskej menšiny v Číne – ujgurov v čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Podľa Štoru boli tieto „nezmysly“ výskumu financované treťou stranou. Vo svojej správe však uviedol aj omnoho znepokojujúcejšie vyjadrenia, ktoré už môžu byť považované za vyhrážky.

Spíte dobre? Mali by ste byť vo veľkom strese, keď idete po ulici…“ – znela časť textu správy adresovanej výskumníkom CEIAS podľa Denníka N. Štora však vo svojej odpovedi pridal aj hlášku, ktorá je priamou narážkou na sledovanie výskumníkov.

„Buď trpezlivý. Veľký brat ťa sleduje.“ – napísal Ľuboslav Štora v odpovedi pre Mateja Šimalčíka z CEIAS.

Na otázky Denníka N k tejto správe Štora nereagoval. Z jeho vyhrážky však vyplýva, že sa niekto môže angažovať v sledovaní aktivity slovenských výskumníkov zo Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií.

Nie je však jasné, akým spôsobom by mohlo teoreticky sledovanie „Veľkým bratom“ prebiehať, no môže sa jednať aj o sledovanie aktivity na technologickej úrovni, kedy by bola napríklad zaznamenávaná elektronická komunikácia sledovaných.

ZTE bolo zapletené do sledovania a korupcie, malo vzniknúť kvôli špionáži

Práve spoločnosť ZTE bola totiž v uplynulých rokoch zapletená a stala sa stredobodom obvinení najmä zo strany Spojených štátov, ktoré ju, spolu s Huawei, označili za bezpečnostnú hrozbu. ZTE má pritom záujem dodávať na Slovensku technológie potrebné pre budovanie 5G sietí.

Mobilní operátori si však vo väčšine prípadov u nás vybrali iných zahraničných dodávateľov a technológie ZTE plánuje využiť len 4ka. Telekom a O2 si zvolili spoločnosť Ericsson a Orange spolupracuje s Nokiou.

Prvé obvinenia voči ZTE pritom padli ešte pred niekoľkými rokmi, no aj v závere toho minulého bola firma stále považovaná za bezpečnostnú hrozbu. Dokonca bola voči ZTE pred 3 rokmi podaná v Texase aj súdna žaloba, v ktorej stojí, že spoločnosť má byť zapletená do zhromažďovania spravodajských informácií a rozsiahlej korupčnej činnosti, informuje Business Insider. Podľa dokumentov malo byť ZTE založené práve na účely špionáže pre Peking.

Takéto informácie o špionáži a spravodajských činnostiach čínskych spoločností v zahraničí však nie sú vôbec ojedinelé.

Na asertívne pôsobenie čínskych spravodajských zložiek na Slovensku upozornila vo svojej výročnej správe za rok 2019 Slovenská informačná služba, ktorá uviedla že sa Čína touto formou usilovala o získavanie informácií z oblasti IT a telekomunikačných technológií. Neskôr bol s týmto konaním spojený aj čínsky Huawei, ktorý sa však voči obvineniam rázne ohradil.

NEPREHLIADNI
Huawei na margo útokov: Vlády odmietajú dôkazy, postoj Slovenska nás zaráža. Nejak dokážeme, že sme „čistí“ (rozhovor)

O čínskych aktivitách vie svoje aj SIS

Dnes už bývalý riaditeľ SIS, ktorý je aktuálne vyšetrovaný pre korupciu, sa ešte vlani na jeseň ostro vyjadril k aktivite Číňanov na Slovensku, ktorí mali u nás napríklad kupovať politikom prostitútky a zadarmo im ponúkať cestu do Číny.

Číňanov zaujíma biznis, duševné vlastníctvo a zaujímajú ich naši poslanci, lebo im zadarmo ponúknu cestu do Číny, aby sa išli pozrieť. Sú špecialisti aj na to, že sa snažia ponúkať prostitútky,“ vyjadril sa Vladimír Pčolinský v relácii Na telo a potvrdil, že sa to deje aktuálne tu na Slovensku.

Nie na ceste do Číny, tu na Slovensku, Slovenky, ktoré im zaplatia, dohodnú a…,“ dodal šéf SIS. „Čiže takéto veci sa dejú a je to dosť, dosť trápne potom,“ informoval ďalej Pčolinský.

NEPREHLIADNI
SIS obvinila Huawei, ovplyvňoval politikov na Slovensku. Firma sa bráni, hovorí o poškodení reputácie

Podľa jeho tvrdení nie sú takéto aktivity vyvíjané za účelom vydierania poslancov, ale kvôli nadviazaniu „bližších vzťahov“. Aktivita Číňanov v našej krajine je tak zdá sa rozsiahlejšia, ako sa môže zdať. Na vplyv a činnosť Konfuciovho inštitútu v Bratislave sa pre Denník N vyjadrila aj europoslankyňa Miriam Lexmann. Podľa jej tvrdení sú takéto inštitúty sú „trójskymi koňmi“ v krajinách celého sveta.

Čína má podľa jej slov prostredníctvom týchto inštitútov vyvíjať aktivity na potlačenie šírenia informácií a názorov o porušovaní ľudských práv v krajine. Konfuciove inštitúty majú byť podľa Miriam Lexmann pod kontrolou čínskej komunistickej strany.

Čínska ľudová republika je dlhodobo kritizovaná mnohými zahraničnými krajinami za nastavený režim, silnú cenzúru internetu, či potláčanie slobody prejavu. Len nedávno krajina pritom ešte viac sprísnila kontrolu online obsahu a predstavila aj aplikáciu pre udavačov, ktorí majú hlásiť ostatných občanov v prípade „neželaných“ vyjadrení voči tamojšiemu režimu alebo osočovania Komunistickej strany Číny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom