Internet v Číne je v nemalej miere cenzurovaný a mnoho zahraničných webov a aplikácií je v závislosti od toho v krajine zakázaných. Zároveň tam panuje prakticky nulová úroveň slobodného prejavu, ktorý bude vďaka novej aplikácii ešte viac potláčaný.

Čína ešte viac sprísni sledovanie obyvateľov

Ako informuje Daily Mail, v Číne vznikla nová aplikácia, pomocou ktorej obyvatelia dokážu nahlasovať ostatných občanov v prípade, že sa vo virtuálnom priestore krivo vyjadria voči tamojšej vláde. Aplikáciu má na starosti odnož Čínskej správy pre kyberpriestor (CAC), ktorej cieľom je blokácia názorov s cieľom ustanovenia „priateľskej atmosféry“ v krajine.

NEPREHLIADNI
Čína buduje vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta, varujú špióni USA

Medzi priestupky hodné nahlásenia patrí osočovanie Komunistickej strany Číny (CPC), útoky na spôsob jej vedenia a politiku, hanobenie národných hrdinov a popieranie vyspelosti socialistickej kultúry. Hlavným cieľom je potlačenie „historických nihilistov“, čo je výraz používaný v Číne na označenie jedincov vyjadrujúcich skepticizmus nad vládou CPC.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (Úprava redakcie)

Zdroj uvádza, že takýchto jedincov je v poslednej dobe nezanedbateľné množstvo, pričom správny orgán verí, že ostatní používatelia aplikácie budú vo svojom počínaní dôslední. CAC teda vkladá správu informácií v kybepriestore obyvateľom, ktorí tak môžu donášať na každého, kto sa o čínskej vláde vyjadrí v rozpore s ideológiou.

Report aplikácie neuvádza, aký postih takýchto popieračov režimu čaká. Nie je ale tajomstvom, že krajina v minulosti už niekoľko odvážlivcov vyjadrujúcich nespokojnosť s riadením krajiny, históriou alebo zákonmi poslala za mreže. Rovnako nie je výnimkou to, že sú tamojšie sociálne siete a služby finančne sankcionované, respektíve dočasne obmedzené v prípade, že takéto príspevky necenzurujú.

NEPREHLIADNI
Čínska cenzúra v plnej kráse: Tamojšia četovacia aplikácia blokuje obsah s koronavírusom a kritiku prezidenta

Čínska vláda už v minulosti takýmto spôsobom posilnila cenzúru pred očakávanými udalosťami. Odhaduje sa, že spustenie „žalovacej“ aplikácie má čo-to dočinenia s nadchádzajúcimi oslavami 100. výročia od založenia strany.

The New York Times pritom len prednedávnom medializoval existenciu verejne dostupnej databázy obsahujúcej zhruba 2000 prípadov, kedy čínska vláda potrestala jedincov hlásajúcich svoju pravdu v online priestore. Ide ale len o jeden z hmatateľných dôkazov toho, ako sa so slobodou prejavu v najľudnatejšej krajine sveta narába.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú