Sága Star Wars si po svete vyslúžila pravdepodobne najviac filmov vytvorených fanúšikmi. Tieto krátke počiny sú väčšinou vytvorené pod amatérskou produkciou, nízkym rozpočtom a so žiadnymi, alebo len slabými efektami.

Pravdepodobne nikto by však nečakal, že sa jeden z najlepších Star Wars fan filmov zrodí práve na Slovensku! Vizuálna stránka by totižto mohla konkurovať tej v Hollywoode, pretože efekty sú na profesionálnej úrovni. O krátky film One Day I’ll Become sa postaral slovák menom Roman Gregorička, spolu so svojim tímom SpyGER ARTS. Či už vizuálne efekty, kamera, výprava alebo hudba – Všetko je neuveriteľne vydarené a krásne. 

Aký bol podnet ku vzniku filmu?

Z obsiahleho rozhovoru portálu Rewind s Vizualniefekty.cz sme sa dozvedeli, ako film vznikol, v ktorom programe sa tvorili efekty alebo kde sa vôbec krátky film natáčal. Poďme sa na to pozrieť. Film mal byť pôvodne zapojený do oficiálnej Star Wars fan film súťaže od J.J. Abramsa. Podmienkou však bolo, že krátky film mohol mať maximálne 5 minút. Roman sa tak spolu s tímom rozhodol, že bude lepšie, ak nebudú tvoriť pod tlakom.

Vytvoriť chceli komorný film s malým množstvom hercov, pričom sa v postprodukcii dĺžka filmu vyšplhala až na 11 minút! Inšpiráciou pre príbeh bola dejová línia medzi 3. a 4. epizódou Star Wars, do ktorej je vlastne kraťas aj “zasadený”.

Nejednoduché zháňanie lokácie

Po dopísaní scenáru a výrobe concept artov sa začalo zháňanie hercov, výroba kostýmov a rekvizít a čo hlavne, zháňanie lokácie. Pôvodne sa malo natáčať na vrchu Sandberg pri Devíne. To by spolu s digitálne doplnenými scénami krásne vystihlo púštne prostredie filmu. Po menších problémoch sa však natáčanie prenieslo do pieskovne pri Plaveckom Štvrtku.

Bolo tam neuveriteľne veľa piesku a slnka – Všetko potrebné pre vonkajšie scény. Interiérové scény sa natáčali cca 161 km od Bratislavy v dedinke s názvom Brhlovce. Tam si tím našiel ideálne kamenné obydlie vytesané priamo do skaly, ktoré slúžilo ako izba hlavnej postavy filmu.

Efekty vytvorené jedným človekom

Je priam neuveriteľné, že všetky vizuálne efekty (ktoré by sa nestratili ani v Hollywoode) boli vytvorené iba pomocou programu Adobe After Effects a pluginu Element 3D. Na efektoch pracoval Roman sám a je jasne vidieť, že s After Effects pracuje už nejaký ten rok. Okrem digitálnych efektov však pre niektoré scény použil aj reálne elementy – piesok, oblaky, oheň, výbuchy.

Väčšinu výbuchov bral z balíčka Aerial Explosions, iné elementy zas nakúpil od Detonation Films. Pre uspokojenie hardcore fanúšikov použil Roman už predtvorené modely stíhačiek alebo robotov. Naozaj nedokážeme uveriť tomu, že pracoval na postprodukcii sám. Výsledok totižto naozaj stojí za to – presvedč sa sám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom