Pôvodom slovenský odborník na umelú inteligenciu, Andrej Karpathy, ktorý v minulosti pracoval pre americkú automobilku Teslu či pre technologickú firmu OpenAI, známu predovšetkým pre svoje jazykové modely GPT alebo generatívnu AI Sora, prichádza s jedinečným využitím tejto technológie vo vesmíre. Ako upozorňuje portál ArsTechnica, podľa Karpathyho môže umelá inteligencia poslúžiť v sondách pre mimozemské civilizácie.

Výstrel do tmy

Ako sonda mieriaca potenciálne k inej hviezdnej sústave, aj Karpathyho návrh bol len výstrelom do tmy a v tejto oblasti nemá zatiaľ žiadne vážne plány. Napriek tomu ide ale o celkom zaujímavé použitie jazykových modelov, ktoré môžu podľa Karpathyho v budúcnosti pomôcť komunikovať s mimozemskými civilizáciami.

Tí čo sa v podobnej technike a vo vesmírnych sondách trochu vyznajú vedia, že majú takéto zariadenia množstvo záložných systémov a sú špeciálne navrhnuté tak, aby dokázal softvér na nich bežať čo najstabilnejšie. Problémom je totiž silná radiácia, ktorá je o poznanie silnejšia ďalej od našej planéty. Tá dokáže bombardovať elektroniku a narúšať softvér, ktorý sa na nej nachádza.

Ak by sa ale podarilo nahrať jazykový model na dostatočne kompaktnú sondu, na stabilný nosič dát s dostatočnými zálohami, mohla by AI skutočne zohrať úlohu napríklad pri komunikácii s mimozemskou civilizáciou. Karpathy zároveň dodal, že vyvíjajú jazykový model llm.c, založený na modely GPT-2 spoločnosti OpenAI z roku 2019, avšak v programovacom jazyku C tak, aby prešiel požiadavkami a normami NASA na prevádzku vo vesmíre.

Z OpenAI znovu odišiel

Andrej Karpathy v minulosti pracoval po boku Elona Muska v Tesle, neskôr v spoločnosti OpenAI, v ktorej skončil v roku 2017 a znovu sa do nej vrátil v roku 2023. Ako sme ale informovali vo februári tohto roku, z firmy opäť odišiel. Pred odchodom sa podieľal na vývoji produktu označovaného ako asistent AI a úzko spolupracoval so šéfom výskumu OpenAI Bobom McGrewom.

Obrovské riziko

Ľudstvo už do vesmíru vyslalo pre mimozemské civilizácie rôzne správy v rôznych formách, ako je napríklad známa zlatá platňa na sondách Voyager či správa, ktorú vyslali do vesmíru vedci prostredníctvom dnes už nefunkčného rádiového observatória Arecibo, ktoré kolaps sme sledovali v roku 2020.

Či je poslanie AI v podobe jazykového modelu do vesmíru s cieľom komunikácie s mimozemskou civilizáciou, ak akási existuje, dobrý nápad, je pri najlepšom diskutabilné. Viacerí odborníci sú proti tomu, aby na seba ľudstvu upútavalo pozornosť. Ak totiž takéto civilizácie existujú, s vysokou pravdepodobnosťou budú niektoré z nich technologicky oveľa pokročilejšie a nič nezaručuje, že budú mierumilovné.

Andrej Karpathy/Facebook

Čo sa potenciálnych rizík týka, Karpathy odkázal na nedávny seriál Three Body Problem (Problém troch telies), ktorý dorazil na Netflix a zožal obrovský úspech. Natočený bol podľa knižnej trilógie čínskeho autora Liu Cixin.

K nápadu použitia jazykových modelov AI ako reprezentantov ľudskej civilizácie sa vyhlásil aj Eric Berger z Ars Technica, podľa ktorého nejde ani zďaleka o dobrý nápad. Komunikácia s novou civilizáciou podľa neho bude nesmierne citlivou problematikou, pričom dnešné jazykové modely nie sú takejto citlivosti ani trochu schopné – to už sme mali viacerí možnosť okúsiť vďaka dostupných chatbotom, ktorí síce dokážu byť užitoční, avšak veľmi rýchlo odhalia svoje slabiny a fakt, že zas tak inteligentné tieto systémy zatiaľ nie sú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú