V článku boli použité informácie z agentúry SITA

Slovensko patrí medzi európsku automobilovú elitu a podstatnú časť nášho hospodárstva tvoria príjmy práve z tohto odvetvia. S nástupom elektromobility sa ale otvárajú dvere novým príležitostiam, ktoré sú úzko spojené s výrobou elektrických áut. Na severe krajiny sa rozbieha výroba jedného z najdôležitejších komponentov pre elektromobil.

Firma Schaeffler vo svojich fabrikách v Kysuckom Novom Meste už niekoľko rokov vyrába rôzne komponenty pre elektromobily a konvenčné autá. Súčasťou ich výroby sú napríklad motorové, prevodovkové a podvozkové systémy a po novom to teda budú v širšom zábere aj elektrické a hybridné hnacie systémy.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Neboja sa ani Tesly a chcú s ňou súperiť, na Slovensku začnú vyrábať revolučné batérie do elektromobilov

V minulom roku začali na Kysuciach vyrábať elektrické osi pre elektromobily a aktuálne sa už finalizujú práce na spustení výroby ďalšieho komponentu. Do roku 2023 plánuje spoločnosť v tejto oblasti vytvoriť 250 nových pracovných miest, informoval Milan Jurky, riaditeľ Schaeffler Kysuce pri návšteve ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Svoje uplatnenie si tak nájdu vysokoškolsky vzdelaní ľudia z oblastí elektrotechniky, mechatroniky a softvérového inžinierstva. Rozvoj elektromobility a s ňou spojený aj väčší dopyt po komponentoch zapríčiní, že do roku 2023 bude na produktoch pre elektromobilitu pracovať v spoločnosti Schaeffler až 10 % zamestnancov.

Aktuálne má Schaeffler na Slovensku dva závody, v Kysuckom Novom Meste a v Skalici a spolu v nich zamestnáva takmer 9000 ľudí. Od roku 2020 vyrába koncern na Kysuciach elektrické osi pre elektrické vozidlá z prémiového automobilového segmentu a chce ďalej posilňovať svoju pôsobnosť v oblasti elektromobility.

Firma Schaeffler sa v roku 2018 rozhodla založiť samostatne fungujúcu divíziu, ktorá sa zameriava výhradne na vývoj a výrobu v oblasti elektromobility, respektíve komponentov pre tento segment. Celkovo sa ale spoločnosť venuje e-mobilite už viac ako 20 rokov. Za ten čas si dokázali získať množstvo veľkých partnerov, ktorí budú istotne ešte pribúdať.

Výroba elektromotorov už tento rok

Schaeffler na Kysuciach sa rozrastá a vytvára nové pracovné miesta. V rámci rozvoja R&D centra taktiež plánujeme výstavbu novej administratívnej budovy a závodnej reštaurácie,“ priblížil plány výkonný riaditeľ Schaeffler Kysuce Milan Jurky. Takýto rozvoj je pritom podľa neho možné realizovať len s udržateľnou infraštruktúrou, vyváženými podmienkami na pracovnom trhu a efektívnou komunikáciou s verejnými inštitúciami. Aj o týchto témach rokovali so šéfom rezortu hospodárstva.

Schaeffler

Schaeffler je celosvetovo významný dodávateľ v oblasti automobilového a priemyselného sektora. Na Slovensku pôsobí takmer 30 rokov. Portfólio spoločnosti na Kysuciach pozostáva z presných komponentov a systémov pre motory, prevodovky a podvozky, ako aj riešení valivých a klzných ložísk pre veľké množstvo priemyselných použití. Závod v Skalici vyrába komponenty pre automobilový priemysel ako sú klietky, krúžky, valčekové ložiská a synchrónne krúžky.

Slovensko ako veľmoc elektromobilty?

Spoločnosť Schaeffler nie je jedinou, ktorá sa na Slovensku angažuje do odvetvia elektromobility. Spomenúť musíme aj „slovenskú Gigafactory“, ako mnohí označujú spoločnosť InoBat, ktorá sa venuje vývoju a výrobe batérií pre elektrické vozidlá.

InoBat / freepik

V čom sú ich batérie revolučné a aké zmeny prinesie ich nasadenie do reálnej prevádzky? O týchto témach, ale aj o mnohých iných sme sa rozprávali s dvoma významnými manažérmi InoBat Auto.

Netreba zabúdať aj na to, že zo slovenskej továrni Stellantis (kedysi PSA) v Trnave schádza aj elektrické auto roka 2020, model Peugeot e-208, ktorý sme  testovali a takéto sú naše dojmy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom