Celoplošné internetové pripojenie sa na Slovensku zrýchli. Naša krajina sa totiž v digitálnej agende zaviazala zvýšiť rýchlosť pripojenia, ktoré budú operátori poskytovať koncovým zákazníkom. Dohľad nad projektom bude mať Regulačný úrad, ktorý bude kontrolovať poskytovanie služieb operátormi a širokopásmový internet na Slovensku.

Internetové pokrytie využíva na Slovensku aktívne až 80 % ľudí. Rýchlosť samotného pripojenia však nie je na všetkých miestach rovnaká a mnohokrát sa občania musia uspokojiť aj s pomalším internetom. Tento problém má vyriešiť celoplošné zrýchlenie pripojenia, ktorého rýchlosť sa už po roku 2020 zvýši nad 30 Mbit/s. Na realizáciu bude celkovo vyčlenených 9 321 066 € zo štátneho rozpočtu a európskych fondov.

Rýchlejší internet pre celé Slovensko

Projekt s názvom „Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad“ má priniesť transparentné sledovanie stavu internetového pripojenia na Slovensku, k čomu je však za potreba aj meracia technika. Tá bude zakúpená z dostupných finančných zdrojov. Týmto spôsobom tak bude môcť Regulačný úrad kontrolovať kvalitu širokopásmového internetu. Podľa dostupných informácií by malo mať aspoň 50 % domácností prístup k pripojeniu s rýchlosťou až 100 Mbit/s.

Nenechaj si ujsť
Boj o internet v Európe sa ešte viac zamotal

Operátori však budú povinní poskytnúť internet s rýchlosťou aspoň 30 Mbit/s pre celú našu krajinu, kde sa do roku 2020 už nebudú vyskytovať „biele miesta“. Sprístupnenie pripojenia teda nieje v réžii Regulačného úradu. Ten bude len dohliadať a monitorovať plnenie úloh operátorov, pričom v prípade ich zanedbania či porušenia im hrozí finančná pokuta alebo budú musieť vykonať adekvátnu nápravu.

Nový projekt má prispieť aj k vytvoreniu férových podmienok na trhu, kde nebudú zvýhodňované jednotlivé spoločnosti. Stále však ostáva otázne ako na tom budú pred finálnym termínom všetky oblasti na Slovensku.

Problém môže nastať najmä pri vidieckych častiach krajiny, kde je internetové pripojenie značne pomalšie ako v mestách. Aktuálne je počet „bielych miest“ len veľmi malý a zväčša ide o odľahlé obce, ktoré súkromných investorov príliš nelákajú. Aj tieto miesta by mali byť do roku 2020 pokryté širokopásmovým internetom, avšak len s nižšou rýchlosťou 30 Mbit/s. Vyššia rýchlosť pripojenia 100 Mbit/s nebola v záväzku v rámci Digitálnej agendy pre Európu zahrnutá, pretože by sa tento cieľ do stanoveného termínu zrejme nepodarilo naplniť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom