Spoločnosť Ionity, ktorá má v Európe vybudovanú rozsiahlu sieť nabíjacích staníc pre elektromobily a oficiálne otvorila „zásuvky“ prvej nabíjacej stanice značky aj na Slovensku. O novinke informovala spoločnosť v tlačovej správe. Výkonná rychlonabíjacia stanica sa nachádza pri Senci a ide o 29. stanicu na Shell s ultra-rýchlym nabíjaním, avšak prekvapí o čosi vyššou cenou. Ďalšie 2 takéto stanice boli otvorené začiatkom roka v Maďarsku.

Cena nepríjemne prekvapí, dá sa však znížiť

Prvá nabíjacia stanica Ionity na Slovensku sa začala stavať ešte vo februári tohto roka, avšak kolaudácia a finálne otvorenie prišlo nakoniec až v pondelok, 8. júna. Nachádza sa na pumpe Shell pri Senci a obsahuje dva rýchlonabíjacie stojany s konektorom CCS, ktoré ponúknu výkon až 350 kW. S týmto výkonom je potom možné nabiť moderný elektromobil už za 10 až 15 minút. Stanica môže byť neskôr rozšírená o ďalšie 2 dobíjacie miesta.

Stanicu môžeš využívať aj bez registrácie, avšak prekvapí ťa vyššia cena na úrovni 0,79 € / 1 kWh. Ak však vlastníš elektromobil od Audi, BMW, Daimleru, Fordu, Volkswagenu, Porsche, KIA či Hyundai, je možné dohodnúť sa priamo s automobilkou na vydaní karty s nižšou tarifou.

Ionity

„Technológia nabíjacej stanice je postavená tak, že dokáže nabíjať autá maximálnym výkonom aj pri obsadení viacerých miest súbežne. Je to riešenie bez kompromisov, ktoré presahuje štandard pri súčasných rychlonabíjačkách,“ vysvetľuje Peter Ševce, manažér IONITY pre strednú a východnú Európu.

Platia tu napríklad aj karty od ZSE Drive, pričom firma podporuje národný roaming aj s novo-vybudovanými stojanmi Ionity a s jej kartou tak môžeš nabíjať za 0,39 € / kWh. Batérie elektromobilov sú na tejto stanici nabíjané výlučne z obnoviteľných zdrojov pre výrobu elektriny priamo zo Slovenska.

Ionity chce pritom počet staníc rozšíriť do konca budúceho roka na celkovo 280 miest, ktoré sa budú nachádzať na 60 čerpacích staniciach Shell v 10 európskych krajinách.

Nabíjacie stanice rozširuje aj ZSE, najväčšiu sieť má ale Greenway

Práve ZSE pridalo nedávno niekoľko nabíjacích staníc a stojanov, ktoré pribudli napríklad na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave, parkovisku Jaguar Land Rover v Nitre či na Einsteinovej ulici pri EINPARKu, kde sme nabíjačku stihli aj vyskúšať pri redakčnom teste plug-in hybridného BMW X5.

Spoločnosť celkovo disponuje už 79 nabíjačkami na západnom Slovensku, 13 na strednom Slovensku a 12 stanicami na východnom Slovensku.

Zobraziť celú galériu (4)
Dávid Igaz / FonTech

Najväčšou sieťou rýchlonabíjačiek na Slovensku však disponuje spoločnosť Greenway, ktorá nedávno spustila dvojicu 50 kW DC nabíjačiek, ktoré sa nachádzajú na parkovisku Mc’Donalds pri obchodnom centre Avion v Bratislave. Okrem nich sa na tomto parkovisku nachádza aj dvojica rýchlonabíjačiek, tie však zatiaľ nie sú v prevádzke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP