Aplikácia na QR kódy mohla byť k dispozícii už pred polrokom, napriek platným vyhláškam Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) však nie je dodnes poriadne nasadená.

Štát (ne)zvládol nasadenie kritickej aplikácie, iné riešenie odmietol

Upozornila na to v pondelok v tlačovej správe IT Asociácia Slovenska (ITAS) spoločne s Republikovou úniou zamestnávateľov (RÚZ) s tým, že aplikácia, ktorú predstavitelia zamestnávateľských zväzov v januári 2021 ponúkli vláde, by obsahovala najaktuálnejšie informácie o výsledkoch testovania, očkovaní či prekonaní COVID-19 v podobe anonymizovaného QR kódu.

Napriek tomu, že aplikáciu podporujúcu otvorenie ekonomiky požadovali zamestnávateľské zväzy a získala podporu aj viacerých vládnych rezortov, štát sa rozhodol našu ponuku ignorovať a vydal sa vlastnou cestou. Ako to dopadlo, teraz vidíme všetci,“ uviedol prvý viceprezident ITAS a RÚZ Mário Lelovský.

Aplikácia na identifikáciu zdravotného stavu či kontrolu zaočkovanosti počas pandémie je podľa neho nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie kontrolovaného pohybu osôb a efektívnu reguláciu podmienok otvárania prevádzok.

Unsplash (Úprava redakcie)

Apelujeme na ministerstvo zdravotníctva, aby začalo k informačným a komunikačným technológiám pristupovať adekvátne dobe a aspoň na úrovni okolitých krajín,“ poznamenal prezident ITAS Emil Fitoš.

Od ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie zas očakávame, že bude od iných rezortov dôrazne požadovať profesionalitu a zabezpečovať ju aj za cenu eskalácií na najvyšších úrovniach,“ doplnil.

Aplikáciu s QR kódom pre občanov nasadila štátna akciovka Slovensko IT až koncom júna, pričom riešenie, ktoré mali implementovať všetky štáty EÚ, malo byť hotové najneskôr k 1. júlu 2021.

NEPREHLIADNI
eHranica je deravá ako ementál, útočníkom umožnila získať cudzí vakcinačný preukaz aj ťa poslať do karantény

Občania, ktorí sa v tom čase nachádzali mimo územia SR, boli podľa ITAS do poslednej chvíle v neistote, či budú mať v telefónoch aplikáciu s QR kódom, bez ktorého by sa domov nedostali. Naviac, inštalácia aplikácie Green Pass bola spočiatku veľmi komplikovaná a mnohí používatelia mali problém s jej inštalovaním.

Je zrejmé, že zodpovedné štátne orgány nezabezpečili technologické vybavenie požadované vyhláškou ÚVZ načas (v prípade Android aplikácie) alebo vôbec (iOS aplikácia), a to napriek tomu, že požiadavky a potreba na nasadenie týchto riešení boli známe už mnoho mesiacov vopred,“ upozornil Lelovský.

Nemôžeme sa potom čudovať, že medzi ľuďmi a podnikateľmi sa prehlbuje nedôvera voči štátu a jeho schopnosti poradiť si s pandémiou, najmä pokiaľ ide o spracovanie a využitie dostupných dát,“ dodal.

Aplikácia na kontrolu QR kódov stále chýba

Aplikácia pre obchodníkov na overovanie COVID preukazov je nachystaná, štátna firma Slovensko IT ju pripravila ešte v rámci projektu Green Pass. Technické riešenie je teda hotové a momentálne sa uskutočňuje jeho opätovné testovanie, informovala agentúra TASR.

Hoci je však aplikácia Over Pass pripravená a momentálne testovaná, stále nie je vydaná v ľahko prístupnej forme pre verejnosť prostredníctvom virtuálnych obchodov. Aktuálne sa dá stále stiahnuť len ako aplikačný súbor pre manuálnu inštaláciu a iba pre smartfóny s Androidom.

Úprava: Aplikácia OverPass bola sprístupnená pre Android smartfóny aj pre iPhony vo virtuálnych obchodoch.

Slovensko IT

NEPREHLIADNI
Kontrola COVID preukazov v SR začne čoskoro. Aplikáciu spustia o pár dní

Samotná aplikácia bude potom slúžiť na overovanie očkovania, testovania a prekonania ochorenia COVID-19. Ani po 2 mesiacoch od spustenia aplikácie Green Pass však Over Pass nie je prístupný pre všetkých, no čoskoro by sa to malo zmeniť.

Aplikácia sa má teraz sprístupniť prostredníctvom portálov, čaká sa na sprocesovanie na strane Google. Toto nie je úplne pod kontrolou štátu, a preto sa stále čaká,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek.

Zdroj: TASR, SITA, Tlačová správa

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP