Cestovanie po Európe bude s COVID pasom jednoduchšie už od zajtra 1. júla. Preukaz v aplikácii si však môžu vytvoriť Slováci už dnes, štát totiž oficiálne sprístupnil mobilnú aplikáciu GreenPass, ktorá je dostupná na stiahnutie.

Aktualizácia 4. augusta:

Portál Živé.sk informoval o novinke v aplikácii GreenPass, ktorú potvrdil šéf štátnej IT firmy Slovensko IT Pavol Miroššay. Po novom bude možné v aplikácii v najbližšej dobe prístupné aj automatické sťahovanie certifikátov, ktoré tak GreenPass zvládne načítať sám.

Používateľovi bude stačiť, ak túto novú funkciu po jej sprístupnení povolí a aplikácia si sama bude vedieť načítať aktuálne certifikáty. Zároveň bude schopná upozorniť na neplatnosť starých certifikátov.

Podľa informácií Slovensko IT je aktuálne v obehu už piata verzia aplikácie, ktorá je taktiež okrem iOS a Androidu dostupná aj v AppGallery pre Huawei smartfóny. Momentálne má GreenPass už vyše pol milióna stiahnutí.

Pôvodný článok:

Pripomeňme, že certifikáty boli vydávané od 26. júna, no doteraz nebola prístupná mobilná aplikácia a bolo ich možné len vytlačiť alebo zaslať na e-mail. Ako teda získať Digitálny COVID certifikát a stiahnuť ho do mobilu?

Štát ukázal funkčný prototyp aplikácie GreenPass už na konferencii v priebehu mája. Appka pojme vo forme QR kódov potvrdenia o absolvovaní testovania na COVID-19, očkovania proti ochoreniu a prekonaní choroby.

Aktuálne je už dostupná pre Android aj iOS. Pred jej využitím si však Slováci musia vytvoriť prístupový kód prostredníctvom webu korona.gov.sk. Pre detailnejší prehľad sme postup doplnili o potrebné snímky obrazovky.

Prvým krokom je vytvorenie prístupového kódu cez web korona.gov.sk, kde je potrebné prihlásenie.

K tomu žiadateľ potrebuje telefónne číslo, COVID PASS (z emailu alebo SMS) a rok narodenia. Údaje vyplní na úvodnej prihlasovacej stránke.

Nasleduje autorizácia 6-miestnym kódom odoslaným na telefónne číslo uvedené v predchádzajúcom kroku. SMS správa s overovacím kódom býva doručená behom krátkej chvíle.

Žiadateľ sa potom dostane do ponuky, kde sa nachádza aj možnosť „Prístupový kód k mobilnej aplikácii GreenPass“. 

V ďalšom kroku si môže žiadateľ po overení vytvoriť  kód, ktorý bude potrebný pre ďalšiu autorizáciu v aplikácii GreenPass. Podľa požiadaviek systému musí mať kód 1 veľké písmeno, 1 malé písmeno, 2 čísla a 1 špeciálny znak, pričom jeho celková dĺžka nesmie byť viac ako 8 znakov.

Po vytvorení hesla je potrebné stiahnutie aplikácie GreenPass z Obchodu Play pre Android alebo App Store pre iPhony. Odkazy na obe aplikácie nájdeš nižšie.

Po stiahnutí aplikácie do smartfónu je najprv potrebné vytvoriť 5-miestny PIN kód pre autorizáciu. V prípade aplikácie pre iPhone sme sa stretli aj s biometrickým overením tvárou, ktoré je pohodlnejšie a rýchlejšie.

Následne je potrebné do aplikácie stiahnuť dostupné digitálne certifikáty, ku ktorým sa používateľ dostane prostredníctvom kódu vytvoreného na stránke korona.gov.sk (krok, kedy bol vytvorený prístupový kód pre GreenPass) a identifikátora (rodné číslo alebo iné).

Po zadaní kódu sa zobrazia dostupné preukazy a používateľ si vyberie, ktoré z nich chce stiahnuť do aplikácie. Ihneď po stiahnutí má potom k dispozícii všetky potrebné informácie o očkovaní, prekonaní choroby alebo testovaní na COVID-19. Informácie sú aj vo forme QR kódu a taktiež je preukazy možné uložiť v „.pdf“ formáte.

Dočasné Digitálne pasy budú platiť rok

Podľa doteraz dostupných informácií sa COVID pasy zavedú od 1. júla na obdobie 12 mesiacov. Nebudú podmienkou využívania práva na voľný pohyb a nebudú sa považovať za cestovný doklad ako taký. Popri aplikácii GreenPass však štátna firma Slovensko IT vyvinula aj ďalšie 2 mobilné aplikácie.

Druhou je OverPass, ktorá umožní kontrolu certifikátov pre prevádzky služieb. Treťou aplikáciou bude CheckingPass, ktorú využijú štátne zložky ako napríklad polícia pri kontrole cestujúcich zo zahraničia. Celkovo bolo na vývoj aplikácií pre smartfóny vynaložených 150 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP