Nákup ruskej vakcíny proti koronavírusu presadzovalo na Slovensku viacero poslancov. Očkovacia látka z Ruska k nám nakoniec priletela začiatkom mesiaca, čo vyvolalo zmiešané reakcie. Sputnik V sa však v poslednom týždni stal stredobodom pozornosti aj pri vyhľadávaní v Google vyhľadávači. Slováci ho hľadali najčastejšie a mnohí už hľadajú aj informácie k očkovaniu touto vakcínou. Potvrdzujú to štatistiky vyhľadávania z nástroja Google Trends.

Google vyhľadávač je najpopulárnejším vyhľadávacím nástrojom sveta, prostredníctvom ktorého miliardy ľudí denne vyhľadávajú rôzne informácie. Rovnako to platí aj pre Slovákov, ktorí si však občas „uletia“ a hľadajú aj skutočné bizarnosti. Tie najbizarnejšie vyhľadávania na Googli za minulý rok sme zverejnili v samostatnom článku.

Vyhľadávanie výrazov cez Google sa však mení aj v závislosti od aktuálnej situácie. Kým na jar minulého roka Slováci najčastejšie hľadali „koronavírus“, ktorý počtom vyhľadávaní predbehol aj porno, v poslednom období sa sústredia aj na vyhľadávanie konkrétnych vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Zobraziť celú galériu (1)
TASR - František Iván

Na Slovensku sú ľudia očkovaní zatiaľ len dvomi druhmi vakcín, jednou je vakcína od BionTech/Pfizer a druhou je AstraZeneca. Počet vakcín sa však rýchlo míňa, a tak sa premiér Igor Matovič rozhodol k radikálnemu kroku, pre našu krajinu objednal z Ruska 2 milióny kusov vakcíny Sputnik V, ktorej kúpu presadzovali viacerí vládni poslanci už v uplynulých týždňoch.

NEPREHLIADNI
Respirátorové šialenstvo na Slovensku. Predaje v e-shopoch rastú o stovky percent, máme detailné štatistiky

Správy o ruskej vakcíne na Slovensku vyvolali rôzne reakcie, najmä z dôvodu, že samotnú vakcínu ešte ani neschválila Európska lieková agentúra. U nás jej použitie schválil podpisom výnimky minister zdravotníctva Marek Krajčí, avšak dokument potvrdzuje, že „za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár“.

Slováci vo veľkom hľadajú Sputnik V na Googli

Napriek pochybnostiam a zmiešaným reakciám na zakúpenie ruskej vakcíny o ňu prejavili Slováci veľký záujem minimálne vo vyhľadávaní cez Google. Podľa nástroja Google Trends výrazne rástlo vyhľadávanie výrazu „Sputnik V“ najmä od včerajších hodín, teda krátko predtým a potom, ako sa ruská vakcína dostala na Slovensko.

V porovnaní s inými vakcínami Pfizer, AstraZeneca, Johnson and Johnson či čínskou vakcínou SinoPharm bol ruský Sputnik V najvyhľadávanejšou vakcínou na Google vyhľadávači za posledný týždeň, kedy jeho vyhľadávanie stúplo o 450 %.

Zvýšený záujem pri vyhľadávaní majú Slováci aj o vakcínu AstraZeneca. Spolu s vakcínou Sputnik V hľadajú ľudia na Slovensku oveľa častejšie aj výraz pre registráciu na očkovanie.

Loading...

Loading…

Vyhľadávaný výraz „registracia na očkovanie sputnik“ totiž za krátky čas na Googli stúpol o 1850 % a obdobné hľadanie výrazu „registracia na očkovanie sputnikom“ stúplo o 1700 %.

Vyhľadávanie Sputnika V sa však v najväčšom vyhľadávacom nástroji spája aj s Andrejom Dankom, vyhľadávanie výrazu „andrej danko sputnik“ v Google totiž v posledných dňoch vzrástol až o 2650 %.  Za uplynulé hodiny nastala pri vyhľadávaní obrovská zmena aj pri výraze spojenom so zložením ruskej vakcíny.

Ruský Sputnik V sa tak stal na Slovensku predmetom záujmu množstva ľudí, ktorí si informácie o ňom vo veľkom vyhľadávajú práve cez Google vyhľadávač. Popularitou vyhľadávania tak táto vakcína aktuálne predbehla ostatné vakcíny, ktoré však dominovali vyhľadávaniu v uplynulých dvoch mesiacoch, teda ešte pred správami o nákupe Sputnika V na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom