Podľa ministerstva zdravotníctva zažíva Slovensko 3. vlnu epidémie koronavírusu už od júla. V lete, kedy denne pribúdal len minimálny počet pozitívnych prípadov, vyzerala situácia výrazne lepšie ako v uplynulých týždňoch.

V septembri sa počet pozitívnych prípadov prudko zvýšil a Slovensko už viac nie je podľa COVID automatu celé „zelené“, takmer všetky okresy prešli do oranžových, červených a bordových farieb.

Technologickí giganti naďalej monitorujú mobilitu Slovákov

Vlani aj začiatkom tohto roka sme mohli podľa dát Google, Apple a Waze pozorovať, ako sa menila mobilita Slovákov pri prvých dvoch vlnách koronavírusu na Slovensku. Práve dáta od týchto technologických gigantov vnímala vláda ako smerodajné ešte počas marca, kedy krajine hrozilo pri zhoršovaní situácie a zvyšovaní prípadov totálne zatvorenie krajiny.

Počas leta nastal s ústupom opatrení zvýšený pohyb ľudí, ktorí začali v porovnaní so zimou a jarou viac cestovať. Strmý nárast mobility nastal už po apríli, kedy zvýšený pohyb ľudí indikovali všetky dáta.

Až do konca augusta sa potom Slováci pohybovali viac pešo, autom aj verejnou dopravou. Podobne potvrdil vyššiu mobilitu ľudí aj Google, ktorého zaznamenané hodnoty počas leta dosahovali väčší rozdiel od východiskovej hodnoty (0) ako na jar.

Loading...

Loading…

Počas júla, augusta a za prvé 3 týždne v septembri trávili Slováci viac času v parkoch, no zvýšili sa aj návštevy obchodov, potravín a lekární. Počas obdobia dovoleniek sa naopak znížil pobyt na pracoviskách, ktorý potom začal stúpať až koncom augusta a začiatkom septembra, kedy sa taktiež otvoril nový školský rok.

Snímka obrazovky/Apple

Vlastné dáta mobility poskytuje naďalej aj Apple, ktorý v reporte dát potvrdzuje zvýšenú mobilitu Slovákov počas leta, kedy sa zvýšilo cestovanie autom, ale aj verejnou dopravou a pešia chôdza. V dlhodobom horizonte v uplynulých týždňoch ale klesla doprava autom a naopak sa zvýšilo využitie verejnej dopravy.

Loading...

Loading…

V neposlednom rade monitoroval mobilitu Slovákov pri jazde autom aj Waze, ktorý vo svojich dátach rovnako potvrdil zvýšené cestovanie autom na Slovensku.

Snímka obrazovky/Waze

Od júla sa cesty autom postupne zvyšovali až do konca augusta, pričom mierny pokles nastal od začiatku septembra. Miestami dokonca cestovanie autom prekonávalo hodnoty z leta minulého roka.

Loading...

Loading…

Pozitívne prípady začali vo veľkom pribúdať až v septembri

Podľa aktuálneho COVID automatu máme na Slovensku už 39 červených, 34 oranžových okresov, 5 bordových okresov a len jeden zelený okres, ktorým je Dunajská Streda. V jednotlivých okresoch potom platia nariadenia podľa ÚVZ SR. Ministerstvo zdravotníctva však zatiaľ nezvažuje zavedenie núdzového stavu, ktorý naposledy platil do 14. mája.

korona.gov.sk

Počet pozitívnych prípadoch na Slovensku sa začal postupne zvyšovať v priebehu augusta. Kým ešte začiatkom leta bol napríklad 1. júla 7-dňový kĺzavý medián podľa výsledkov PCR testov na úrovni len 20, na konci augusta dosahoval hodnotu už 122 a aktuálne sa v septembri dostal na úroveň 949 (27. septembra).

S pribúdajúcimi pozitívnymi prípadmi je však možné neskôr očakávať aj sprísňovanie podmienok v jednotlivých okresoch, ktoré sa riadia podľa týždňového COVID automatu. Slováci si jednotlivé podmienky pre svoj okres môžu overiť vo webovej aplikácii na stránke automat.gov.sk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP