Slovensko je terčom mnohých hoaxov: Kto je kompetentný, aby rozhodol v týchto prípadoch?
Zdá sa, že šírenie poplašných správ sa v poslednej dobe stalo akýmsi hitom internetu. Na druhej strane sa niet čomu čudovať, nakoľko dnes takmer každý disponuje pripojením na internet a slobodou prejavu. Práve tieto možnosti však mnohí zneužívajú na praktiky, ktoré majú negatívny vplyv na širokú verejnosť. Aj v tomto prípade nanešťastie platí, že falošné správy sa internetom šíria rýchlosťou svetla.
Šírenie poplašných správ, takzvaných hoaxov nadobúda oveľa väčší rozmer ako kedysi. Práve veľký rozmach tejto formy komunikácie a šírenia správ spôsobil širší záujem nielen verejnosti, ale aj viacerých orgánov, ktoré sa proti šíreniu hoaxov rozhodli bojovať. Poďme si teda zhrnúť základné informácie o tom, ako rozoznať hoax od pravdivej informácie, ako takéto incidenty rieši Policajný zbor Slovenskej republiky a ako vyzerá samotný hoax.
Čo vlastne Hoax znamená ?
Anglický pôvod slovíčka hoax môžeme do slovenčiny preložiť ako podvod či falošnú správu. Tá sa najčastejšie a najefektívnejšie šíri práve prostredníctvom internetu či už zdieľaním na sociálnych sieťach, alebo prostredníctvom mailu. Aj napriek nepravdivej informácii dosahuje obrovské množstvo zdieľania a preposielania ďalším používateľom. Je vedecky dokázané aj to, že falošné správy sa šíria niekoľkonásobne rýchlejšie ako tie pravdivé a hoax je toho skvelým príkladom.
Najčastejším predmetom falošných správ bývajú zväčša témy politického charakteru či v poslednej dobe často skloňovanej migrácie. Šírenie nepravdivých informácií sa však s veľkou obľubou zameriava aj na situácie, kedy dochádza k varovaniu veľkého nebezpečenstva, prosbu o pomoc v núdzi, zbieranie podpisov na petíciu či spoplatnenie určitých služieb, ktorým sa dá zabrániť jedine preposielaním ďalej.
Ako zistiť, že sa jedná o HOAX
Aj v tomto prípade platí pravidlo dôveruj, ale preveruj. Hneď prvým najčastejším znakom, vďaka ktorému sa dá už na prvý pohľad zistiť, že ide o falošnú správu je výzva, ktorá nabáda k hromadnému rozosielaniu, zdieľaniu a čo najväčšej informovanosti všetkých známych. Najzákladnejšou vecou je však overenie zdroja, odkiaľ daná informácia pochádza.
Určite si si už neraz všimol rôzne súťaže, v rámci ktorých za zdieľanie príspevku dostaneš 100 € poukaz na nákup v potravinovom reťazci Tesco či najnovší model automobilu Audi a to len za jednoduchý ‚‚Like‘‘ na stránku a zdieľanie.
Každého rozumne zmýšľajúceho používatelia ihneď napadne, že sa jedná o falošnú správu, no nájdu sa aj takí, ktorí tomu uveria a šíria to ďalej. Viac než podozrivé sú aj viaceré facebookové stránky či internetové weby, ktoré sú známe šírením predovšetkým konšpiračných teórií, ktoré sa zaoberajú najmä medzinárodnou, ale aj domácou politikou.
UPOZORŇUJEME VÁS NA FALOŠNÚ SÚŤAŽ!Na internete sa opäť objavili falošné súťaže o kupóny zadarmo. Tie však nie sú…
Gepostet von Tesco Slovensko am Freitag, 19. Januar 2018
V tomto prípade, ale aj každom inom je potrebné pozrieť si oficiálnu stránku danej spoločnosti a zistiť či sa naozaj jedná o nejakú súťaž, alebo závažnú informáciu. V prípade takýchto nepravdivo šíriacich sa správ sa zvyčajne behom pár hodín objavia aj prvé články o tom, že sa jedná o výmysel, prípadne sa k situácii vyjadria média, respektíve samotná spoločnosť, ktorá samozrejme vyvráti tvrdenie falošnej správy. K ďalším zaujímavým príkladom sa ešte vrátime v ďalšej časti článku.
Riešenie daného problému na Slovensku
Šírenie nepravdivých informácií nie je len problémom u nás, ale celosvetovým. Známe sú rôzne konšpiračné teórie ohľadom svetových veľmocí Ruska či USA a v období prezidentských volieb je internet zaplavený množstvom správ, pričom len minimum z nich je naozaj pravdivé.
Prečítajte si tiež!
Facebook robil veľkú „čistku“. Odstránil stovky stránok s ruskou propagandou
Situáciou sa zaoberá aj samotná Európska únia v rámci svojich orgánov či menšie regionálne zoskupenia ako napríklad V4, kde dochádza k lepšej spolupráci a prevencii. Na Slovensku slušnú prácu v tejto oblasti vykonáva predovšetkým Policajný zbor SR. Polícia sa dokonca rozhodla spustiť stránku na Facebooku, kde dochádza k zhromažďovaniu hoaxov a podvodov.
Aj kvôli najnovším prípadom ohľadom únosu detí v rôznych častiach krajiny a často opakovanému hoaxu s ihlami a striekačkami, ktoré by mali byť kontaminované vírusom HIV sa Policajný zbor SR rozhodol, že v takýchto prípadoch bude postupovať nekompromisne podľa zákona. Šírenie poplašnej správy predstavuje trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest na 2 až 8 rokov.
ZDIEĽAJTE: ÚNOSY DETÍ NA SLOVENSKU SÚ HOAXOM A JE TRESTNÉ ŠÍRIŤ TÚTO POPLAŠNÚ SPRÁVUPolicajný zbor v uplynulom období eviduje zvýšený nárast šírenia hoaxu o únosoch maloletých osôb na Slovensku. Jeho šírenie dosiahlo neúnosnú mieru. Tisícky občanov ho zdieľajú na sociálnych sieťach, vo vysokom množstve ho odosielajú Policajnému zboru a v niektorých prípadoch sa hádajú s príslušníkmi Policajného zboru o jeho pravdivosti. Policajný zbor už niekoľkokrát dementoval hoax o únosoch detí prostredníctvom svojich sociálnych sietí. K únosom maloletých a mladistvých osôb na území Slovenskej republiky nedochádza. Najčastejšími dôvodmi ich nezvestnosti sú úteky z domu, úteky so starším partnerom a takzvané rodičovské únosy.V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, keď maloleté osoby povedali svojim rodičom o osobách, ktoré ich mali volať do vnútra vozidla, avšak nikdy sa hrozba ani len pokusov o únos nepotvrdila. Napriek tomu Policajný zbor takéto prípady nikdy nepodceňuje a z bezpečnostno-preventívneho charakteru o nich informuje. Z toho vyplývajú občasné upozornenia miestnych obyvateľov, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu.Policajný zbor žiada širokú verejnosť a médiá, aby šírili túto informáciu, ktorá bude zverejnená aj na našich sociálnych sieťach. Zároveň prosíme médiá, aby v súvislosti s touto témou nepoužívali formulácie „malo dochádzať k únosom“, prípadne „údajné únosy“.Pripomíname, že šírenie poplašnej správy je trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest až na dva roky, pŕipadne za istých podmienok až na osem rokov.
Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Mittwoch, 16. Januar 2019
HOAX vs. Realita
Okrem bežných hoaxov, ktoré sa týkajú rôznych súťaží, ukradnutých detí či klamlivých mailov bánk sú vo svete najčastejšie vyskytujúce sa dezinformácie, ktoré súvisia najmä s migračnou krízou či Európskou úniou. Pre ľudí, ktorí sa v danej problematike príliš neorientujú sú negatívne informácie skvelou príležitosťou na jej ďalšie šírenie aj napriek tomu, že sa jedná o úplnú demagógiu. V nižšie uvedených príkladoch si uvedieme názornú ukážku toho, aká je naozaj skutočnosť.
Takáto fotografia sa objavila v príspevku na sociálnych sieťach jedného z českých používateľov, podľa ktorého išlo o inváziu migrantov v Prahe. Príspevok zdieľalo vyše 9 tisíc používateľov, medzi ktorými sa objavili aj určité politické strany, ktoré si asi každý domyslí.
Smutné však zostáva to, že aj napriek čo i len malej pozornosti, alebo overení či ide naozaj o pravdivú informáciu dosiahol počet zdieľaní poriadne vysoké číslo. V skutočnosti sa samozrejme jednalo o falošnú informáciu, nakoľko nápis na informačnej tabuli je v anglickom jazyku a daná stanica sa nenachádza v Prahe, ale anglickom mestečku Brighton.
Železničná stanica v Prahe vs železničná stanica v Anglicku
[twenty20 img1=“152687″ img2=“152688″ offset=“0.5″]
Nie všetko je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá
EÚ BALÓNY NEZAKAZUJE 🎈‼️ Počuli ste už o tom, že Brusel údajne malým deťom zakazuje balóny? 😮 Je to samozrejme hoax a…
Gepostet von Zahraničná politika sa nás týka am Montag, 14. Januar 2019
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
AKTUÁLNE: Veľká banka spustila prelomovú funkciu, Slováci sa k peniazom dostanú rýchlejšie
EÚ posiela Slovensku finančnú injekciu takmer štvrť miliardy eur. Vieme, na čo bude použitá
Obľúbený operátor vylepšil svoju kľúčovú službu. Mesačne ti dá peniaze či 30 GB dát (PREHĽAD)
Ďalší úrad SR sa stal obeťou hackerov. Mesiace šírili nebezpečný obsah cez web ministerstva
Za takú cenu nič lepšie nenájdeš: Toto je TOP 10 bezdrôtových slúchadiel na slovenskom trhu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Trump osobitne vyzdvihol Fica na konferencii CPAC. Pozdravil ho slovami: „Ďakujem ti, Robert“
V 26 rokoch som sa stal milionárom: Investuj správne a nikdy nebudeš musieť pracovať. Tu je môj plán
Najpredávanejšie jedlo v Bystrici je držková, v Bratislave bôčik, hovorí majiteľ podniku s vysokokvalitným mäsom
Predčasné parlamentné voľby v Nemecku vyhrali kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU, tvrdí exit poll
Tabaková sa pustila do Huliaka a nazvala ho „obéznym autolakérom“. „Ak Huliak bude minister športu, podám výpoveď“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Medicína jasá. Vedci skúmali globálny problém 10 rokov, AI od Google ho vyriešila za 2 dni
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
-
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
- Dva svetové hity za pár dní. Známa služba všetkých prekvapila, nové sci-fi milujú aj Slováci
-
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Podmanil si divákov v 75 štátoch vrátane Slovenska. Drsný film dostal pokračovanie na Netflixe (TRAILER)
- Ľudstvo objavuje „nový svet“. V hĺbke 2 000 metrov našli mimoriadne vzácny zdroj energie
Ak chceš zhodnotiť peniaze, štát ti dá šancu. Slovensko spúšťa predaj dlhopisov
Klasickým robotom zvoní umieračik. Vedci vytvorili materiál, ktorý sa hýbe úplne sám
Súboj roka sa vyostruje. Musk a OpenAI sa hádajú o výkone svojich modelov
V reálnom čase mení tvar aj farbu. Číňania vyvinuli masku inšpirovanú známymi filmami
Vedci varujú pred veľkým problémom. DeepSeek umožňuje tvorbu škodlivého softvéru
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Trump osobitne vyzdvihol Fica na konferencii CPAC. Pozdravil ho slovami: „Ďakujem ti, Robert“
V 26 rokoch som sa stal milionárom: Investuj správne a nikdy nebudeš musieť pracovať. Tu je môj plán
Najpredávanejšie jedlo v Bystrici je držková, v Bratislave bôčik, hovorí majiteľ podniku s vysokokvalitným mäsom
Predčasné parlamentné voľby v Nemecku vyhrali kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU, tvrdí exit poll
Tabaková sa pustila do Huliaka a nazvala ho „obéznym autolakérom“. „Ak Huliak bude minister športu, podám výpoveď“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené