Po dlhotrvajúcich podozreniach a kritike sa Facebook rozhodol vyčistiť svoju sieť od podozrivých stránok, ktoré mali napojenie na agentúru Sputnik, Ukrajinu a zverejňovali ruskú propagandu. Medzi odstránenými bolo aj niekoľko skupín a desiatky účtov z Instagramu. Pri odstraňovaní účtov a stránok sa Facebook zameral na podozrivé operácie z Ruska, ktoré sa sústredili na šírenie dezinformácií do viacerých oblastí.

Celá akcia Facebooku prebehla ešte pred pár dňami, konkrétne 17. januára, kedy sa spoločnosť rozhodla vymazať zo svojho obsahu propagandistické stránky, ktoré mali mať napojenie na Rusko a agentúru Sputnik. Všetko prebehlo počas 2 rôznych operácií, ktoré sa zamerali na ruskú propagandu šírenú do rôznych krajín a ďalšia sa zamerala len na Ukrajinu. Hoci špecialisti Facebooku nenašli medzi nimi spoločný zdroj, v oboch prípadoch bola využívaná podobná taktika, kedy bola vytváraná sieť účtov, čím sa malo zabrániť odhaleniu identity a činnosti týchto zdrojov.

Propagandistické stránky dostali stopku

Facebook vo svojom blogu poznamenal, že tieto stránky a účty odstránil na základe ich podozrivého správania a nie kvôli obsahu, ktoré zdieľali. V mnohých prípadoch ľudia stojacimi za podozrivými účtami používali aj iné falošné účty, aby tak zmiatli ostatných. Vo výsledku však z najväčšej sociálnej siete sveta zmizlo až 289 stránok a 75 účtov, ktoré boli odstránené v prvej operácií zameranej na ruskú propagandu šírenú v Baltickej oblasti, centrálnej Ázii, Kaukaze, strednej a východnej Európe.

Nenechaj si ujsť
Polícia SR varuje pred ďalším hoaxom. Reťazová správa zmiatla ľudí na Facebooku

Správcovia týchto účtov sa zväčša vydávali za nezávislé stránky o novinkách, počasí, cestovaní, športe, ekonomike či za politické stránky z Rumunska, Litvy, Estónska, Arménska, Ruska a ďalších štátov. Napriek krytiu stránok dokázal Facebook odhaliť napojenie na ruskú spravodajskú agentúru Sputnik a často zverejňovali príspevky proti NATO, protesty a príspevky o korupcii. Na reklamu pritom tieto stránky minuli od roku 2013 až 135 000 dolárov, pričom táto čiastka bola vyplácaná aj v eurách a rubľoch. Jednu zo stránok pritom dokonca malo sledovať až 790 000 používateľov.

Falošné účty neobišli ani Instagram

V druhej vlne odstraňovania účtov sa Facebook zameral na propagandu na Ukrajine, kvôli čomu zrušil ďalších 77 facebookových profilov, 45 účtov na Instagrame, 26 stránok a 4 skupiny. Správcovia týchto účtov sa prezentovali zväčša ukrajinskou národnosťou a operovali pod mnohými falošnými účtami, na ktorých zdieľali lokálne novinky a niekoľko ďalších príspevkov aj o NATO či prostestoch. Facebook mal v týchto prípadoch odhaliť aj isté napojenie na Rusko, ktoré bolo spájané s prezidentskými voľbami v USA. Tieto falošné účty mali taktiež množstvo sledovateľov.

Zobraziť celú galériu (0)
Mark Zuckerberg / Facebook

Jeden z nich na Facebooku dokonca sledovalo viac ako 180 000 ľudí a na Instagrame išlo o viac ako 55 000 fanúšikov, pričom reklamu v hodnote 25 000 dolárov tieto stránky vyplácali v rubľoch. Spoločnosť však plánuje podobné akcie vykonávať aj v budúcnosti, aby tým predišla šíreniu dezinformácií a propagandy z rôznych smerov. S výsledkami tohto odstraňovania falošných účtov sa Facebook už podelil aj s vládou Spojených štátov, kongresom a ďalšími úradmi aj v zasiahnutých krajinách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom