Slovensko uzavrelo významnú dohodu so svetoznámym Massachusettským technologickým inštitútom. Naši študenti budú môcť vo svojich projektoch spolupracovať s touto špičkovou vedeckou inštitúciou so 160-ročnou históriou. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR podporí túto spoluprácu grantovými príspevkami vo výške desiatok tisíc eur, informovalo na svojom webe.

„Našou snahou je podporiť slovenskú vedu a výskum aj prostredníctvom krátkodobých výskumných spoluprác, ktoré majú potenciál vytvoriť dlhodobé partnerstvo. Práve preto sme vstúpili do spolupráce s takou prestížnou univerzitou, akou je Massachusetts Institute of Technology v USA. 

Pri spravovaní grantového fondu bude naše ministerstvo spolupracovať v s rezortom školstva, zahraničných vecí aj s americkou ambasádou,“ priblížila vicepremiérka Veronika Remišová.

Na spoluprácu dostanú projekty desiatky tisíc eur

Pre každý vybraný projekt vyčlení MIRRI podporu vo výške 25 000 €, pričom do fondu pre Slovensko vložilo jednorázovo celkovo až 225 000 dolárov (takmer 190 000 €). Ročne tak budú môcť financie získať 3 až 4 zvolené projekty.

Vďaka takejto spolupráci dostanú slovenskí študenti vo svojich projektoch možnosť spolupracovať so svetovými špičkami v rôznych odboroch, pričom do spolupráce budú zapojení aj slovenskí vedci.

Projekty, ktoré budú môcť získať grand, bude vyberať samotný Massachusettský technologický inštitút a MIRRI bude mať pri výbere len poradný hlas. Práve jedna z najvýznamnejších technologických inštitúcií sveta tak bude vyberať tie najlepšie projekty zo Slovenska. Konkrétne detaily a kritériá pre splnenie podmienok zatiaľ neboli zverejnené.

NEPREHLIADNI
Podieľali sa na ňom aj Slováci. Do Bajkalského jazera ponorili najväčší teleskop pre výskum neutrín

Výzvu na podávanie projektov však štát plánuje vypísať na jeseň tohto roka, kedy bude možnosť pre prihlasovanie projektov otvorená od septembra do decembra. Ministerstvo bude o ďalších detailoch informovať aj samotné univerzity a výskumné inštitúcie na Slovensku.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom