Slovenské ministerstvo preplatilo 65 000 eurovú IT zákazku. Stálo ju desiatky miliónov
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR dostalo pokutu za viac než jeden milión eur. Zadalo totiž malú zákazku, teda zákazku s nízkou hodnotou, no v skutočnosti za ňu vyplatilo viac než 20 miliónov eur. Informoval o tom v pondelok Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Zákazka za pár desiatok tisíc vyšla ministerstvo na desiatky miliónov eur
Išlo o predmet zákazky „Elektronický transakčný systém pre rezort MPSVR SR“. K tejto zákazke sa rámcová dohoda podpisovala ešte v júni 2019.
„Táto rámcová dohoda bola podpísaná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Ministerstvo práce ju totiž neoprávnene uzavrelo na základe menej prísneho postupu, keďže nevypracovalo opis predmetu zákazky úplne a jednoznačne, čo malo za následok stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky pod finančný limit,“ povedal predseda ÚVO Miroslav Hlivák.
Porovnal, že túto hodnotu stanovilo ministerstvo vo výške 64 900 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), pričom reálne zaplatilo firme, s ktorou rámcovú dohodu podpísalo, viac ako 20 miliónov eur. Dve desiatky miliónov vyplatilo ministerstvo v období zhruba od polovičky júna 2019 do 17. mája 2021.
„Ministerstvo práce neplatilo firme len dohodnutú (zmluvnú) cenu za elektronický transakčný systém, ale pravidelne uhrádzalo aj hodnotu stravovania, či iných benefitov pre zamestnancov ministerstva a ministerstvom zastúpených verejných obstarávateľov,“ podotkol Hlivák s tým, že ministerstvo pritom preukázateľne nezahrnulo hodnotu stravovania a zamestnaneckých benefitov do výšky predpokladanej hodnoty zákazky.
Pričom podľa Hliváka len na základe takéhoto údaja mohli mať uchádzači reálnu predstavu o tom, čo môžu v prípade úspešnosti daným plnením získať, a teda predstavu o tom, či je takáto zákazka pre nich zaujímavá a ako vedia nastaviť svoju cenu za dodanie a prevádzkovanie elektronického transakčného systému.
NEPREHLIADNI
Slovenskí dôchodcovia a 500 € očkovací bonus v QR kóde. Úplný nezmysel, tvrdí IT expert
„Laicky povedané, ministerstvo práce zadalo zákazku len na tento systém, pričom v skutočnosti platilo aj za iné služby, tie však v opise predmetu zákazky uvedené neboli,“ zhrnul Hlivák.
Za vážne porušenie zákona o verejnom obstarávaní uložil predseda úradu ministerstvu práce pokutu za 1 039 364,57 eura. „Na záver môžem zosumarizovať, že úrad sa postupom ministerstva práce v tejto veci zaoberal vo viacerých konaniach. Najskôr mu preukázal porušenie zákona o verejnom obstarávaní, preukázal mu to na prvom stupni, aj rozhodnutím rady úradu. Následne úrad pristúpil k správnemu konaniu, ktorého výsledkom je rozhodnutie o uložení pokuty zo dňa 26.11.2021,“ uzavrel Hlivák.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Živé vysielanie: ESET Science Award 2025
Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
Ďalšie zlé správy: Na Slovensku opäť zdražuje veľká služba, dvíha ceny o 25 %
Slovenská banka varuje pred podvodom: Zlodeji zmenili taktiku, od Slováka získali naraz 9 000 eur
Slováci dnes uvidia vesmírne divadlo s prekvapením. Stačí sa len pozrieť na oblohu voľným okom
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Tajomstvo 106-ročnej ženy poteší všetkých Slovákov. Jej receptom na dlhovekosť je piť nápoj, ktorý milujeme
Majú 100 rokov a stále lietajú cez oceán na Slovensko. Kanadský pár odhalil svoje tajomstvá vitality
Ak si živnostník, takto si môžeš optimalizovať odvody. Znížiš tak vplyv konsolidácie na svoje podnikanie
Armáda v pohotovosti: Cudzie drony lietajú nad vojenskými objektmi v Česku
Diplomatická bomba z Washingtonu: Trump navrhol vylúčiť európsku krajinu z NATO, neplatí dosť na obranu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Američania ohúrili svet. Z opačného konca planéty vypustili jadrovú raketu, trafila cieľ na meter presne
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Náš vesmír vznikol v počítači vyspelej civilizácie, simulácii života verí aj Elon Musk
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
- Chrlí vodu, aj keď by to robiť nemala. Záhadná kométa odhalila stopy života z iného sveta, vedci sú v šoku
-
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Američania ohúrili svet. Z opačného konca planéty vypustili jadrovú raketu, trafila cieľ na meter presne
- Slováci majú v dome zdroj energie, o ktorom netušili. Nová technológia vykuruje aj chladí a šetrí tisíce eur
- Američania vytvorili magnet, ktorý ohýba realitu. Len o vlások prežil vlastný experiment
- Bruce Willis prehráva boj s časom, jeho stav sa zhoršuje. Budeme si ho pamätať kvôli niečomu inému
-
- Nikto niečo podobné neskúsil. Čína nechala vybuchnúť tri jadrové bomby za sebou, výsledky sú znepokojivé
- Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Toto už nie je len dron. Najväčšia zbrojovka sveta ukázala zbraň budúcnosti, ktorá zmení vojny
- Slováci majú v dome zdroj energie, o ktorom netušili. Nová technológia vykuruje aj chladí a šetrí tisíce eur
AKTUÁLNE: Nad kritickými objektmi v Česku sa objavili neznáme drony. Armáda je pripravená konať
Ľadové kráľovstvo Zeme mizne pred očami. Vedci majú „riešenie“, je ale k ničomu a nezachráni ho
Fosílne palivá sú zachránené. Mali skončiť, ale teraz sa stalo niečo, čo otriaslo celým svetom
EÚ chce vlastnú umelú inteligenciu. Cieľom je 75 % firiem s AI do roku 2030
To, čo sa stalo v Nemecku, nečakal nikto. Prémiové značky dostali tvrdú lekciu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP