V článku boli použité materiály TASR.

Príslušníci Policajného zboru vo výkone dnes dostali do používania 31 vozidiel SUV značky BMW X3 xDrive 30e plug-in hybrid. Využívané budú na útvaroch krajských riaditeľstiev Policajného zboru.

Krajské riaditeľstvá PZ v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove dostanú po 4 vozidlách, Krajskému riaditeľstvu PZ v Košiciach budú pridelené 3 vozidlá. Celkovo bolo zakúpených 120 kusov vozidiel SUV BMW X3 xDrive 30e PHEV, ktoré budú priebežne odovzdávané útvarom v rámci PZ.

„Obnovovaním a modernizovaním vozového parku ministerstva vnútra zvyšujeme bezpečnosť posádok a tiež znižujeme náklady na údržbu vozidiel. Samozrejmosťou je päťročná záruka, resp. záruka na 200 000 najazdených kilometrov. Rád by som sa poďakoval všetkým spolupracovníkom, ktorí sa podieľali na tomto verejnom obstarávaní a dotiahli ho do úspešného cieľa,“ uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra SR Tomáš Oparty.

Jednotková cena za vozidlo je 72 313,56 € s DPH, celková cena za 120 ks vozidiel činí 8 677 627,20 € s DPH.

Ako uviedol viceprezident Policajného zboru Damián Imre: „Teší ma, že policajti získali výkonné a kvalitné autá, ktoré zároveň spĺňajú najprísnejšie emisné normy. Parametre verejného obstarávania teda zohľadňovali aj aspekt udržateľnosti, no zároveň sa museli prispôsobiť nutnosti rýchlej akcieschopnosti príslušníkov v službe.“

Bavoráky pribudli k japonským Toyotám

Len nedávno Ministerstvo vnútra SR prerozdelilo ďalších 29 nových vozidiel v policajnom prevedení s novým polepom v žlto-modrom vizuále. Ide o nižšie spomenuté plug-in hybridy Toyota RAV4 PHEV. Autá boli pridelené na krajské, respektíve okresné riaditeľstvá Policajného zboru a financované zo zdrojov Plánu obnovy a odolnosti SR.

Autá majú podľa Ministerstva záruku na 5-rokov, resp. 150 000 najazdených kilometrov. Majú metalickú farbu, svetelné a zvukové výstražné zariadenie s určením pre Políciu SR, no nechýba ani nový polep a prípravu na rádio stanicu či kameru za čelným sklom. Policajti dostanú aj zosilnené poťahy, opačné zapínanie bezpečnostného pásu vzadu, tmavé slnečné fólie a hasiaci prístroj.

Facebook / Polícia SR

Každá takáto Toyota stojí 67 546,11 eur s DPH, ceľkovo ich bude 400. Okrem nich a tiež vyššie spomínaných BMW príde 30 ks Kií Sportage s rovnakým typom pohonu. V civilnom prevedení policajti dostanú:

  • 57 ks KIA Sportage PHEV,
  • 33 ks Škoda Octavia PHEV,
  • 14 ks KIA Sportage PHEV,
  • 10 ks KIA Cee d SW,
  • 83 ks Škoda Enyaq,
  • 10 ks KIA EV6,
  • 5 ks elektrických Citroenov Jumpy
  • 3 nové Toyoty Land Cruiser

Ekologická stránka nových policajných áut môže byť úplne zahubená

Práve plug-in hybridný pohon si od nás v redakcii vyslúžil veľkú kritiku, len ťažko si totiž vieme predstaviť policajné auto na nabíjačke. Lepšou voľbou by sa nám preto zdali klasické hybridy, ktoré sú ľahšie, lacnejšie a nabíjajú sa rekuperáciou pri brzdení aj samé.

Facebook / Polícia SR

Ministerstvo vnútra však uvádza, že už v týchto dňoch realizuje montáž nabíjacích staníc v rámci celého Slovenska. Odhadom do jedného mesiaca bude vybudovaných 230 nabíjacích bodov pre potreby nabíjania plug-in hybridných vozidiel a elektrických vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP