Slovenská polícia plánuje rozšíriť svoju technologickú výbavu o nové drony. Podľa požiadaviek v predkladacej ponuke zverejnenej vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie chce MINV SR nakúpiť celkovo 35 kusov týchto dronov.

Lietajúce drony sa stali súčasťou technickej výbavy aj v prípade slovenských záchranných zložiek, kde ich využívajú nielen hasiči, ale aj policajný zbor. Práve PZ SR však podľa nedávno zverejnenej výzvy chce nakúpiť ďalšie desiatky dronov, ktoré budú vybavené technológiami pre potreby polície.

Odbor akvizície a inovácií policajného zboru totiž nedávno vypísal výzvu na predloženie ponúk pre nákup mikrokvadrakoptér v hodnote 46 000 € bez DPH, ktoré musia spĺňať požiadavky a stanovené technické parametre.

Drony chce polícia zakúpiť spolu so súpravou na zvýšenie intenzity lietania. Termín na predkladanie ponúk je stanovený do 4. decembra. Nákup týchto zariadení nebude spolufinancovaný z európskych fondov, hradiť ho má Ministerstvo vnútra SR.

Polícia rozšíri technickú výbavu o nové drony

Polícia vo výzve stanovila aj rozsiahle technické požiadavky, ktoré musia dodané mikrokvadrakoptéry spĺňať. Podľa zverejnených informácií je možné predpokladať, že tieto drony budú využívané aj v rámci úloh pri sledovaní subjektov.

Jednou z podmienok technickej výbavy, ktorú musí zariadenie obsahovať, je totiž aj technológia ovládania pre aktívnu „trať“, teda rozpoznávanie pohybujúceho sa objektu, sledovanie jeho trajektórie, a to aj v prípade, ak sa skryje za prekážkou. Dron má byť podľa požiadaviek schopný sledovať subjekt aj na otvorenom priestranstve rýchlosťou až 72 km/h.

Zároveň polícia vyžaduje, aby obsahoval technológiu na rozpoznávanie prekážok a včasné zastavenie. Video má dron nahrávať v kvalite aspoň 1080p (FullHD), pričom obrazový prenos má byť zabezpečený až na vzdialenosť 8 km pri rýchlosti sťahovania 40 Mbps. Oneskorenie by nemalo byť väčšie ako 120 ms pri prenose videa a 5 ms pri riadiacich príkazoch.

Pri takejto výbave bude potom môcť polícia ovládať dron aj zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov, pričom sa budú dať využiť aj špeciálne FPV okuliare. Takéto okuliare obsahujú displej pre sledovanie obrazu z kamery drona.

Polícia zároveň požaduje dostatočnú konektivitu pre pripojenie ovládačov. Balenie dronov má obsahovať aj kábel s Lightning, microUSB a USB-C konektorom pre pripojenie k iPhonom a Android smartfónom.

Časť technických špecifikácií mikrokvadrakoptéry podľa výzvy PZ SR:

 • Hmotnosť s akumulátorom: 910 g
 • Rozmery: 322 x 242 x 48 mm (v rozloženom stave)
 • Rýchlosť stúpania: min. 4 m/s
 • Rýchlosť klesania: min. 3 m/s
 • Maximálna rýchlosť počas letu: 72 km/h
 • Výdrž: min. 31 minút (pri rýchlosti 25 km/h)
 • Čas visenia: 29 minút (nečinný dron lietajúci na mieste)
 • Dolet: min. 18 km (pri rýchlosti 50 km/h)
 • Navigácia: GPS/GLONASS
 • Prevádzková frekvencia: 2,4/5 GHz
 • Minimálna vnútorná pamäť: 8 GB
 • Hlučnosť: max. 60 dB pri 5000 ot./min

Podľa dostupných detailov technických parametrov spĺňa stanovené špecifikácie na trhu dron DJI Mavic 2 Zoom, ktorého cena sa v slovenských internetových obchodoch pohybuje od 1099 € s DPH. Z výberového konania vyberie PZ SR ponuku z najnižšou cenou zákazky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom