Slovensko ako malá krajina v srdci Európy môže byť hrdé na mnohé talenty, ktoré nás reprezentujú v celom svete. Veľký úspech teraz zaznamenáva aj košická firma MATSUKO, ktorá sa v súťaži Startup World Cup dostala medzi tých najlepších. Po účasti na stredoeurópskom kole v Prahe sa finalisti dostanú do amerického Silicon Valley, kde budú bojovať o miliónovú odmenu. 

Košické štúdio MATSUKO patrí vo vývoji softvéru a hier medzi svetovú špičku a v súťaži Startup World Cup sa snaží zaujať porotu svojim projektom inteligentného holografického sprievodcu. Svojim nápadom sa programátorom tejto spoločnosti podarilo dostať až do stredoeurópskeho kola súťaže v Prahe. Tam sa už 17. októbra rozhodne o finalistoch, ktorí budú mať tú česť prezentovať svoje nápady priamo v Silicon Valley.

Šanca zažiariť v USA

Spomedzi všetkých zúčastnených sa do úzkeho výberu dostali okrem štúdia zo Slovenska aj zástupcovia Poľska, Maďarska, Holandska, Rakúska a Nemecka. Záujem o účasť v tejto súťaži bol nesmierny a spočiatku bolo prihlásených až 335 projektov zo 49 krajín sveta. Konkurencia je skutočne silná. Spoločnosť MATSUKO sa tak v súťaži postaví napríklad proti súperom z Maďarska a ich okuliarom pre nevidiacich. Väčšina zástupcov spomínaných krajín bude obhajovať jediný projekt.

„Myslím si, že tento záujem potvrdzuje, že pripravovaná októbrová konferencia Startup World Cup & Summit bude naozaj najväčšou startupovou udalosťou tohto roka v centre Európy.“ – Radka Horáková, spoluorganizátorka súťaže.

Domáci Česi však chcú preraziť s viacerými startupmi. Medzi ne patrí napríklad autonómny bezpečnostným systém Angee či zdravotnícky diagnostický nástroj mySASY. Všetci zúčastnení tak budú tvrdo bojovať o šancu dostať sa do Silicon Valley, kde môžu získať investíciu až 1 milión dolárov.

Tri najlepšie projekty po súťaži v Prahe môžu získať možnosť umiestniť svoj nápad do crowfundingovej kampane Fundlift. Okrem tejto príležitosti získajú aj 100 000 dolárov od hlavného partnera, spoločnosti Mayfair Assets.

Nenechaj si ujsť
Tím slovenských študentov navrhol špičkový softvér, ktorý zvýši bezpečnosť v stavebníctve. Získali víťazstvo v prestížnej celosvetovej súťaži

Počas tejto udalosti vystúpi v Prahe aj tvorca legendárnej hry Angry Birds, Peter Vesterbacka, ktorý je inšpiráciou pre mnohých skúsených, ale aj začínajúcich startupistov. Už len 6 dní ostáva do stredoeurópskeho kola v Prahe, kde sa môže pre spoločnosť MATSUKO zrodiť cesta do amerického centra technológií. Veríme, že sa košickej spoločnosti podarí uspieť a reprezentovať Slovensko aj za „veľkou mlákou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom