Zemetrasenie na postoch v automobilke VW pokračuje. Po výmene na pozícii CEO dochádza aj k zmene hlavného dizajnéra. Slovák Jozef Kabaň má podľa interných zdrojov skončiť k 1. februáru a, ako informuje Automobilwoche, nahradí ho šéfdizajnér koncernovej automobilky Bentley.

Novému šéfovi automobilky Thomasovi Schäferovi sa údajne nepáčila práca Kabaňa pri nových modeloch z rodiny ID. Slovák sa pritom podieľal práve na dizajne nových elektrických modelov od VW.

Víziou Kabaňa a celkovo automobilky VW bolo, aby mali nové autá „dušu“. Novému šéfovi automobilky sa ale tento dizajnový podpis nepáčil a predovšetkým nesúhlasil s dizajnom pripravovaného malého elektromobilu VW ID.2, ktorý mal vychádzať z konceptu ID.Life.

Volkswagen

Dnes je už teda nanajvýš jasné, že malý mestský elektromobil z dielne VW bude vyzerať úplne inak ako dávnejšie predstavený koncept Life. Jozef Kabaň by mal skončiť na pozícii šéfdizajnéra už o pár dní, no z automobilky VW nemusí nevyhnutné odísť. Údajne mu bola ponúknutá iná, zrejme nižšia pozícia. Je však otázne, či ju dizajnér takéhoto kalibru príjme.

Jozef Kabaň pôsobil v koncerne už pomerne dlhú dobu. Predtým, než obsadil post hlavného dizajnéra VW pôsobil v automobilke Škoda a ešte predtým pracoval aj pre značku Bugatti či Rolls-Royce.

Nový nástupca bude mať plné ruky práce

Ako dodáva portál AutoNews, Kabaňa na poste hlavného dizajnéra nahradí Andreas Mindt, šéfdizajnér značky Bentley. V minulosti pracoval ako dizajnér ďalších luxusných značiek ako Buggati, Aston Martin či McLaren. Bude preto rozhodne zaujímavé sledovať, akým smerom sa budú nové vozidlá značky VW uberať.

Volkswagen

Andreasa Mindta zasa na poste hlavného dizajnéra v Bentley nahradí kolega Tobias Sühlmann, ktorý pracoval na externom dizajne v rámci tej istej automobilky.

Mindtovou prvou veľkou úlohou bude zrejme priniesť dizajn očakávaného malého elektromobilu pre masy, ktorý by sa mal na trh dostať už v roku 2025. Uvidíme, či tieto personálne zmeny nejako oddialia príchod očakávaných modelov značky VW.

Všetky tieto informácie by mal VW potvrdiť už v priebehu nasledujúcich dní. Bude tiež zaujímavé sledovať, kam sa uberú kroky čerstvého päťdesiatnika Kabaňa, ktorý oslávil svoje jubileum iba 4. januára.

Získal aj vyznamenanie od prezidentky

Automobilového dizajnéra Jozefa Kabaňa prekvapilo, že mu prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.

„Bolo výnimočné mať tú česť zúčastniť sa na tomto večere a sedieť v hornej časti pódia,“ zdôraznil Kabaň 8. mája po tom, ako si prevzal ocenenie.

TASR - Pavel Neubauer

Vždy ho nadchne, keď na ceste vidí auto, ktoré dizajnoval. „Ale človek vždy skôr rozmýšľa už nad ďalším. Akým spôsobom sa budeme uberať ďalej,“ povedal. Ako priblížil, vytvorenie nového dizajnu konkrétneho modelu trvá približne štyri až päť rokov. „Stále vytvárate niečo nové a človek je väčšinou v dobrom tempe. Ani neviete, že tých päť rokov prešlo,“ podotkol.

Po úvodných rokoch príprav prichádza spravidla na rad fáza testov, predvýroby a výroby. „Všetci potom očakávame s nervozitou, ako sa to odohrá. Máme mnoho vecí, na ktorých si zakladáme. Ide o veľa štatistík, rôznych prieskumov,“ doplnil.

V súvislosti so svojou prácou hovorí o nadšení niečo tvoriť. „Najväčšie šťastie, čo som mohol v živote mať, je možnosť stretávať fantastických ľudí, ktorí milujú to, čo robia. A robia to s veľkým nadšením. Viac-menej nepracujú, lebo neviem, či sa dá nazvať niečo, čo človek miluje, prácou,“ dodal Kabaň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP