Slovensko sa na svetovej výstave v Dubaji prezentuje vo vlastnom pavilóne ako krajina s obrovským výskumno-vedeckým potenciálom. Nie je to však len unikátny koncept vodíkového auta, ktorý pri tejto príležitosti púta veľkú pozornosť.

Slováci totižto na Expo Dubaj 2020 predstavia taktiež vlastného robotického psa, ktorý má potenciál na to, aby dokázal konkurovať aj robotickému psovi od Boston Dynamics. Redakcia FonTech.sk získala exkluzívne fotografie robota Artaban.

Panza Robotics

Vývoj robotického psa, alebo tvarmi a dizajnom skôr robotickej šelmy, zastrešuje startup Panza Robotics, ktorý bol vybratý, aby svoj jedinečný technologický projekt odhalil aj priamo na najväčšej výstave, ktorá sa koná len raz za 5 rokov a zúčastňuje sa jej až 192 krajín. Celková návštevnosť na tejto výstave by mala dosiahnuť od októbra až do marca budúceho roka podľa odhadov až 25 miliónov návštevníkov.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Takmer 600 koní a z 0 na 100 km/h pod 4 sekundy. Slovensko zložilo výnimočný koncept vodíkového superauta

Robotická šelma zo Slovenska sa ukáže v Dubaji

Artaban tak bude prezentovaný pred očami celého sveta. Pri tejto príležitosti vytvoril startup Panza Robotics fyzický model robota v mierke 1:1, ktorý upúta pozornosť každého milovníka technológií aj na exkluzívnych snímkach. Artaban je primárne vyvíjaný ako pomocník pre ľudí, ktorý bude v budúcnosti schopný pomáhať v náročných prostrediach, kde by bolo nasadenie človeka príliš rizikové.

Podľa informácií zakladateľa startupu v rozhovore pre Startitup je robotická šelma zo Slovenska predurčená napríklad pre nasadenie pri kontrole úniku nebezpečných látok, potrubí či pre 3D skenovanie terénu, no zvládne aj pohyb v baniach či na územiach zasiahnutých prírodnou katastrofou alebo jadrovým výbuchom.

Vďaka svojim technológiám však má veľký potenciál aj pre využitie v silových zložkách, kde môže pôsobiť v armáde, pri policajných zásahoch, ale taktiež aj v záchranných zložkách a pri výskume.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú