Amatérski astronómovia z celého sveta sa pripravujú na jedinečné nebeské divadlo. Všetkých 5 voľným okom pozorovateľných planét sa totiž pred úsvitom 4. júna zoradí v tej správnej vzdialenosti od Slnka. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Jedinečné nebeské divadlo

Ako exkluzívne pre FonTech.sk uviedol špičkový astronóm a dlhoročný vedecký pracovník Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň, „päť okom viditeľných planét bude možné vidieť v júni pred východom Slnka aj zo Slovenska.“

Obloha nad Slovensko. Ján Svoreň/ Heavens Above

Fanúšikovia astronómie sa tak môžu tešiť, ako Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn sa zoradia v poradí podľa vzdialenosti od Slnka. Zľava doprava tak pri skenovaní horizontu budeme môcť na vlastné oči vidieť Merkúr, ktorý bude v priemere 58 miliónov kilometrov od Slnka až po Saturn vzdialený v priemere 1,4 miliardy kilometrov od našej centrálnej hviezdy.

„Aby sme ich videli naraz všetky, limitom bude Merkúr, ktorý je aj na oblohe najbližšie k Slnku. Z tohto hľadiska je výhodnejší na pozorovanie koniec mesiaca, keďže začiatkom júna vychádza Merkúr len 20 minút pred Slnkom, ale koncom júna už viac ako hodinu. Aj jeho jasnosť bude koncom mesiaca väčšia,“ uvádza Svoreň.

Ako ďalej objasňuje astronóm, na normálnom pohybe planét okolo Slnka sa samozrejme nič nezmenilo. Planéty sú naďalej na svojich obvyklých dráhach, ide len o zoskupenie smerov, do ktorých sa nám na oblohe premietajú. Z pohľadu vedy sa teda nič mimoriadne diať nebude.

Pokiaľ je ale možnosť, tento nebeský úkaz je potrebné si vychutnať. Ide totiž o veľmi ojedinelý jav, pričom podobná konfigurácia planét bola viditeľná naposledy v decembri 2004.

Úkaz troch planét

Hoci konjunkcia piatich planét je veľmi zriedkavá, poznáme aj konjunkcie dvoch či troch planét. Napríklad začiatkom minulého roka sme mali možnosť pozorovať na nočnej oblohe výnimočné planetárne trio v podobe Merkúru, Jupiteru a Saturnu, ktoré žiarili tesne pri sebe nízko nad západným obzorom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP