Aktualizované 25. októbra o 11:10 – Nad územím Slovenska začalo k poslednému tohtoročnému zatmeniu Slnka, ktoré je pre nás zároveň posledné na najbližšie roky. Vyvrcholenie je možné pozorovať o približne 12:25, podľa polohy.

Aktualizované 24. októbra 2022 – Už zajtra, 25. októbra, čaká Slovensko posledné zatmenie Slnka v tomto roku a zároveň posledné až do roku 2025. Ako informuje portál Astronovinky.eu, Slovensko a Česko uvidí viac ako 40 % zákryt slnečného disku a pre pozorovanie tohto majestátneho javu nie je potrebný teleskop.

Je ale nutné, pochopiteľne, dbať na ochranu očí a neskúšať to, čo skúšal nemenovaný bývalý prezident USA. Celé zatmenie potrvá približne dve hodiny a do roku 2030 sa na našom území dočkáme ešte piatich čiastočných zatmení, pričom najskoršie budeme môcť pozorovať 29. marca roku 2025 a to najjasnejšie v auguste roku 2026.

Petr Horálek/FÚ v Opave/Stellarium Astro/Novinky.eu

Na území Česka úkaz začne o 11:11 SELČ a z východného Slovenska bude možné pozorovať takmer 50 % zákryt Slnka Mesiacom už o 12:27. Maximálny zákryt v Bratislave dosiahne Slnko o 12:22 a dôjde k zakrytiu 42,4 % viditeľnej plochy.

Pôvodný článok:

Slovensko čaká v najbližších dňoch poriadne nebeské divadlo, Slováci sa môžu tešiť ako na každoročný meteorický roj Orionidy, tak aj čiastočné zatmenie Slnka Mesiacom, informuje portál Astronovinky.eu.

15 meteoritov za hodinu

Ako prvé uvidíme na nočnej oblohe meteority z roju Orionidy, ktorých budeme môcť pozorovať za hodinu až 15. Toto maximum dosiahnu 21. októbra a pri vstupe do atmosféry budú meteority dosahovať rýchlosť až 66 km/s, čo je približne trojnásobok orbitálnej rýchlosti na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Tieto meteority pochádzajú zo známej Halleyho kométy, ktorá bola po prvý objavená najmenej 240 rokov pred kristom a najskôr sa dostane bližšie k Slnku až v roku 2061. Orionidy bude možné pozorovať zo Slovenska aj z Česka a najvyššej intenzite dôjde v skorých ranných hodinách 21. októbra, pričom sú očakávané dobré podmienky pre ich pozorovanie.

NASA

Ako dodáva v tlačovej správe Fyzikálny ústav v Opave (FÚ), spadajúci pod Sliezsku univerzitu, pomerne vysoká aktivita Orionidov potrvá aj v sobotu, 22. októbra. Pozorovanie nemá rušiť ani Mesiac, keďže budú do novu ostávať len asi štyri dni.

„Radiant, odkiaľ meteority zdanlivo vylietajú, sa premieta do severovýchodnej časti súhvezdia Orion a stúpa nad obzor v priebehu neskorých nočných hodín,“ vysvetľuje FÚ v Opave.

V roku 2007 dosiahli Orionidy maximum dokonca až 70 meteoritov za hodinu a k objaveniu roja došlo po prvý raz v roku 1839. Veľmi rýchlo sa dostal medzi 10 najsledovanejších meteorických rojov roka a nejedná sa o jediný roj, ktorý pochádza z Halleyho kométy. Jeho dvojčaťom sú Eta Aquaridy, ktoré je možné v hojnom počte pozorovať v máji.

Čiastočné zatmenie Slnka

O štyri dni neskôr, teda 25. októbra, dôjde aj k čiastočnému zatmeniu Slnka, ktoré bude najlepšie pozorovateľné z územia Rusko. V ideálnych oblastiach dôjde k zatmeniu maximálne 86 % slnečného disku.

Prvé zatmenie na videu

Historicky prvé zatmenie Slnka zachytené na videu sa datuje do roku 1900, pričom ho zachytil Nevil Maskelyne na expedícii v Severnej Karolíne.

Na jeho zhotovenie použil špeciálny teleskopický adaptér, ktorý pripojil na svoju kameru a vďaka tomu mohol vzniknúť tento, v tej dobe fascinujúci záber. Nebol to však prvý Maskelyneov pokus o zachytenie zatmenia Slnka. Pokúsil sa o to už v roku 1898 v Indii, no jeho zábery boli ukradnuté pri ceste domov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú