Aktualizované 27.1.2022:

Slovenský procesor Prodigy z dielne spoločnosti Tachyum smeruje do komerčného predaja a pomaly aj k prvým objednávateľom.

Vývojári však už pracujú aj na jeho nástupcovi Prodigy 2, ktorý má ponúkať ešte lepšie vysokovýkonné výpočty a pokročilejšiu umelú inteligenciu. Vďaka spolupráci so štátnymi inštitúciami sa teraz projektu podarilo získať štatút tzv. Spoločného európskeho záujmu IPCEI ((Important Projects of Common European Interest).

„Keďže sa blížime k dokončeniu prvej fázy uvedenia procesora Prodigy na trh, začali sme už pracovať aj na ďalšej generácii procesorov. Kým tá prvá pomôže transformovať dátové centrá po celom svete, druhá generácia čipov umožní zmeniť ekonomické príležitosti pre spoločnosť ako celok,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum.

Čip má mať výkon jedného AI zettaflopu a viac ako 10 DP (Double Precision) exaflopov, čo už je viac ako odhadovaná kapacita ľudského mozgu. Bude stáť menej ako 1 miliardu eur.

Zaplatia to spoločnosť sama a jej investori, no vďaka štatútu IPCEI sa Tachyum uchádza aj o 49-miliónový grant na urýchlenie vývoja druhej generácie procesora, ktorý už bude vyrábaný revolučnou 3-nanometrovou technológiou výrobného procesu.

Tachyum

„Význam umelej inteligencie a superpočítačov nemožno podceňovať. To, že sme boli vybraní ako kľúčový účastník projektu IPCEI, nám opäť umožní zamýšľať sa nad 3-nanometrovou verziou procesora Prodigy. Táto pre priemysel revolučná zmena umožní dosiahnuť výkon prevyšujúci kapacitu ľudského mozgu. Tešíme sa na spoluprácu a veríme, že prispejeme k úspechu tohto projektu,“ dodal Danilák.

Pôvodný článok z 19. januára 2022:

O unikátnom procesore Prodigy, ktorý vyrába slovenská firma Tachyum a má s ním naozaj celosvetové plány ako konkurovať aj Intelu či gigantovi Nvidia, sme na FonTech písali už niekoľkokrát.

Verejnosť ho prvýkrát videla v novembri minulého roka, kedy predviedla jeho bootovací proces UEFI a spustila na ňom operačný systém Linux. Zároveň však už naplno bežal portál, cez ktorý sa k CPU Prodigy mohli dostať záujemcovia o jeho testovanie, aby na ňom mohli rozbehať svoje aplikácie. Základná doska mala byť k dispozícii v prvom štvrťroku 2022.

Teraz sa objavil aj na Expo v Dubaji

Tachyum teraz svoj dlho očakávaný produkt, v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí, predstavilo aj v rámci celosvetovej výstavy Expo 2020, čo mu určite umožní prilákať ďalších potenciálnych zákazníkov z radov veľkých firiem a developerov.

Slováci tvrdia, že ich procesor má byť „najvýkonnejší na svete“ a jeho umelá inteligencia sa už svojim vývojom približuje úrovni, akú má ľudský mozog. Táto informácia zaznela počas diskusného panelu na EXPO 2020, kde rečnil zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Radoslav Danilák.

Tachyum

„Sme hrdí, že procesor Tachyum Prodigy, ktorý poháňa slovenský superpočítač s umelou inteligenciou na úrovni ľudského mozgu, je najvýkonnejší, aký svet videl. S kapacitou 64 exaflopov, ktorá je niekoľkonásobne výkonnejšia ako tie najvýkonnejšie, ktoré dnes existujú, tento superpočítač vyrieši najzložitejšie výzvy ľudstva a pomôže nám napredovať vo všetkých aspektoch života.“, nechal sa počuť Danilák.

Jeho pomoc by podľa firmy mali pocítiť najmä ekonomika a riešenia pre globálnu bezpečnosť. Rýchlosť a udržateľnosť výpočtov umelej inteligencie totiž má pomáhať napríklad s rýchlejším objavovaním liekov alebo vyhodnocovanie predpovedí počasia a klimatických zmien. Nový procesor má všetko zvládať s oveľa nižšou spotrebou energie. V hre je aj personalizovaná medicína pre každého pacienta „na mieru“, čo však už bude závisieť od softvéru, ktorí na procesore Prodigy výskumníci alebo súkromné firmy dokážu spustiť.

Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam, vysokému výkonu a najmä výrazne nižšej spotrebe, bude procesor Prodigy schopný ušetriť aj najväčším technologickým gigantom pri prevádzke dátových centier miliardy dolárov každý rok.

Expo má pomôcť v rôznych smeroch

Tachyum svoj procesor prezentovalo za pomoci našich štátnych inštitúcií, prizvaní ale boli aj vládni predstavitelia zo Spojených arabských emirátov a niekoľko spoločností venujúcich sa umelej inteligencii – napríklad NXN, ktorá rieši poradenstvo a digitálne služby pre inteligentné mestá, e-goverment a podobne, informovala slovenská firma v tlačovej správe.

Tachyum

Pri príležitosti tematického bloku zameraného na globálne ciele sa v Slovenskom pavilóne uskutočnilo viacero prezentácií a panelových diskusií na témy ako investovanie s dosahom, udržateľné obchodné praktiky, či investovanie do udržateľných aktív, ktoré sa zaoberali inovatívnymi riešeniami naliehavých celospoločenských problémov.

 „Cieľom panelov bolo  zapojiť sa do diskusie o tom, ako môže Slovensko prispieť k udržateľnému rozvoju. Predstavením vrcholových technológií ako Tachyum Prodigy sa Slovensko radí k svetovej špičke, prinášajúc riešenia, ktoré zefektívnia vývoj v mnohých oblastiach vrátane medicíny či udržateľného rozvoja.  V rámci programu tiež dostalo 10 slovenských startupov  priestor na takzvaný ”elevator pitch”, v rámci ktorého musí inovatívny startup v krátkom čase predstaviť publiku v Slovenskom pavilóne, vrátane potenciálnych investorov“, povedala generálna komisárka expozície SR na Expo 2020 Dubaj Miroslava Valovičová.

NEPREHLIADNI:
Svetový projekt naberá kontúry. Revolučný procesor zo Slovenska prvýkrát odhalia verejnosti

Tachyum ešte vlani potvrdila záväzok využívať Prodigy a svoje know-how na vývoj najrýchlejšieho AI superpočítača na svete v rámci Národného superpočítačového centra (NSCC) na Slovensku.

Tachyum na projekte spolupracuje s partnermi v rámci konzorcia I4DI – PosAm, Towercom, IPM Group, Seagate, World Wide Technologies (WWT), VNET, Sylex a InoCloud, ako aj so Slovenskou akadémiou vied a Ministerstvom pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu.

Tachyum

Takéto projekty budú podľa Daniláka rozhodujúce pre budovanie regionálneho ekosystému znalostnej ekonomiky v oblasti digitálnej infraštruktúry na Slovensku a v Európe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú