Na Slovensku sme sa doteraz stretli s najrôznejšími podvodmi, ktorými chcú záškodníci vylákať od ľudí pod rôznymi zámienkami peniaze alebo osobné údaje, či údaje o platobných kartách. Toto konanie pritom neprehliada ani slovenská polícia, ktorá na podvody a hoaxy upozorňuje aj na svojej facebookovej stránke.

Ďalší SMS podvod

Najnovšie však na obrovský podvod upozornil Národný bezpečnostný úrad na svojom Facebooku. Podľa NBÚ stačí jedna SMS a okamžite je po tvojich úsporách.

NBÚ

Slovákov najnovšie ohrozujú falošné SMS od banky, v ktorých sa uvádza, že niečo s tvojim účtom nie je v poriadku, a preto nemáš viac nárok byť klientom danej banky. V správe sa nachádza aj odkaz, na ktorý máš kliknúť, ak chceš celému nedorozumeniu predísť.

Keď tak urobíš, podľa NBÚ sa staneš obeťou smishingu, metódy podobnej phishingu, ktorá ťa pripraví o peniaze a/alebo o osobné údaje. Útočníci aktuálne uprednostňujú takéto falošné SMS, pretože ľudia sú pri nich menej obozretní, ako pri podvodoch s e-mailom.

„Správa od útočníka môže vyzerať rôzne. Jednou z možností je, že do nej vloží odkaz na škodlivú stránku z ktorej nainštaluje na zariadenia škodlivý kód. Môže pomocou nej od obete vylákať rôzne typy údajov (osobné údaje, údaje o platobných kartách alebo prihlasovacie údaje do finančných služieb – internetbanking). Do SMS vie napísať aj telefónne číslo, na ktoré má obeť ihneď zavolať a konať podľa pokynov útočníka,“ píše NBU.

Hoci útočník vie zmeniť názov odosielateľa tak, aby sa nezobrazovalo číslo, ale názov inštitúcie, napríklad banka, predísť problémom so stratou peňazí, či citlivých údajov, je naozaj jednoduché. Stačí neklikať na rôzne odkazy, ktoré prídu v SMS správach a uvedomiť si, že skutočné a seriózne inštitúcie, vrátane bánk a poštových doručovateľov, neriešia takéto vážne problémy cez SMS a netlačia klienta k urgentnému klikaniu na rôzne odkazy.

NBÚ v prvom rade radí neklikať, neodpovedať a nereagovať na odkazy a zamýšľať sa nad tým, či skutočne čakáš nejaký balík a či si klientom danej banky.

Podvodov je stále viac

Podobné SMS dostávali Slováci aj celé minulé leto, kedy sa v mene VÚB banky podvodníci snažili oklamať mnohých Slovákov. V tej dobe chodili falošné SMS správy, ktoré sa ich snažili presvedčiť o tom, že ich online účet bol kvôli podozrivej aktivite zablokovaný.

Rozosielanie takejto podvodnej SMS správy prebiehalo vo veľkom a stretnúť sa s ňou mohlo množstvo Slovákov. Podvodníci v správe žiadali adresáta, aby sa pre overenie údajov prihlásil cez priložený odkaz, ktorý ho naviedol na falošnú verziu webu VÚB banky.

Začiatkom tohto roka naopak Slovenka dostala falošnú SMS správu s tvrdením, že jej internet banking musel byť deaktivovaný. Odkaz následne smeroval na podvodnú webovú stránku, kde už čakal formulár pre zadanie prihlasovacieho mena a hesla.

Fontech

Je však takmer isté, že obe políčka by údaje v nezašifrovanej podobe okamžite odoslali priamo k útočníkovi, ktorý by ich tak mohol použiť na vstup do skutočného prostredia banky mladej ženy.

To by bol posledný krok pred tým, než by sa pokúsil odoslať peniaze, zmeniť heslá, prípadne nastaviť iné telefónne číslo na zasielanie kódov pre dvojfaktorovú autentifikáciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú