Úspešné dokončenie transakcie nie je na Slovensku stále rovnako rýchle ako v iných európskych krajinách. To sa však má zmeniť od budúceho roka.

Podľa Národného plánu zavedenia okamžitých platieb v SR začnú prvé banky so sprístupňovaním tzv. „okamžitých platieb“ už v úvode roka 2022. Medzi prvými bude od 1. februára aj Slovenská sporiteľňa, informovala o tom v tlačovej správe pre médiá.

Aktualizácia 17. novembra 2021:

Slovensko čaká spustenie nového systému okamžitých platieb, ktoré umožnia rýchle prevody peňazí medzi účtami v rozdielnych bankách. Prvé banky už momentálne systém testujú a oficiálne by ho mali spustiť vo februári 2022, pripomenul Denník E. Platby v reálnom čase do 10 sekúnd zavedie na začiatok trojica bánk, medzi ktorými bude už avizovaná Slovenská sporiteľňa a k nej sa pridá aj VÚB banka a Tatra banka.

V praxi to potom bude predstavovať rýchle posielanie peňazí z účtu na účet behom krátkej chvíle. „V rámci schémy okamžité platby (SCT Inst) fungujú ako štandardné SEPA platby v mene euro (SEPA Credit Transfer (SCT)), ale prevod prostriedkov je zrealizovaný okamžite, najneskôr do 10 sekúnd medzi účastníkmi jednotného európskeho platobného priestoru (SEPA),“ popisuje systém NBS.

Maximálny limit pre rýchle posielanie finančných prostriedkov cez okamžitú platbu bude nastavený na 100-tisíc eur. Službu však budú môcť využiť všetci klienti zapojených bánk, hoci nie je známe, či si banky za okamžité platby vypýtajú ďalšie dodatočné poplatky. Zapojenie bánk do nového systému je ale dobrovoľné a rýchle platby tak nemusia na Slovensku niektoré z nich zaviesť, prípadne ich zavedú s oneskorením.

Pôvodný článok z 2. februára 2021:

Európska komisia prišla s novou stratégiou pre zavedenie jednoduchších a rýchlejších elektronických platieb, ktorú schválila ešte 23. septembra minulého roka.

Cieľom je vytvoriť a sprístupniť rýchle prevody financií, ktoré by sa stali v európskom priestore normou. Podľa stratégie EK by mali banky aplikovať okamžité platby už do konca tohto roka. Na Slovensku sa však počíta s miernym oneskorením.

Slováci budú mať od budúceho roka „okamžité platby“

Národná banka Slovenska totiž plánuje zaviesť tieto rýchle transakcie od 1. februára 2022. Po vzore iných európskych krajín budú aj u nás zavedené platby, ktoré umožnia instantné SEPA (Single Euro Payments Area) transakcie.

Peniaze vďaka novému systému budú pripísané na účet adresáta takmer okamžite. Stanovený cieľ je už do 10 sekúnd. Zavedenie týchto platieb má byť pre banky dobrovoľné a bude závisieť aj od možností samotných bankových skupín.

Zobraziť celú galériu (1)
Slovenská sporiteľňa

Účasť v tomto systéme však už potvrdzuje Slovenská sporiteľňa, ktorá oznámila, že od začiatku februára budúceho roka spomenuté okamžité platby poskytne pre všetkých klientov. Tí budú mať takéto transakcie dostupné nepretržite 24 hodín, 7 dni v týždni aj počas víkendov a sviatkov. Pre čo najlepšie fungovanie týchto platieb je potrebné, aby sa do systému zapojilo čo najviac bánk.

Aktuálne trvá prevod peňazí do druhej banky jeden pracovný deň. Instantné platby však prinesú možnosť ľuďom posielať a prijímať peniaze v priebehu pár sekúnd.

To spolu s inováciou Payme, ktorú Slovenská sporiteľňa spustila v Georgeovi na konci januára, napríklad umožní vyrovnať sa za spoločný obed či zložiť sa na darček pre kolegu v podstate okamžite,“ vysvetľuje Milan Hain, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za IT a bankové operácie.

Takmer okamžité posielanie platieb tak odstráni hlavné prekážky, ktoré spôsobujú oneskorenie pri transakciách na Slovensku aj v týchto dňoch. Už od budúceho roka však bude konečne k dispozícii zmena, na ktorú čakalo množstvo Slovákov. Zavedením okamžitých platieb sa tiež vyriešia doterajšie problémy či omeškania napríklad pri platbách firmám či inštitúciám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú