
Elektronické platby majú byť v rámci Európskej únie jednotné, rýchlejšie a bezpečnejšie. Už koncom roka 2021 majú byť prevody v reálnom čase normou. Toto je cieľom novej stratégie pre platby v maloobchode, ktorú chce Európska komisia (EK) schváliť v stredu 23. septembra. O stratégii informuje agentúra DPA, ktorá má k dispozícii jej návrh.
Dôvodom je razantný vývoj rôznych elektronických platobných riešení, či už sú to bankové a kreditné karty, mobilné aplikácie alebo takzvané inteligentné hodinky (smartwatch). Všetky tieto riešenia získali dodatočný impulz v súvislosti so súčasnou koronakrízou. EK kritizuje stále rozdrobený európsky trh.
S výnimkou kreditných kariet globálnych spoločností a riešení od veľkých technologických koncernov neexistuje digitálne platobné riešenie, ktoré by bolo možné používať v kamenných aj internetových obchodoch v celej Európe. Cieľom komisie je vytvoriť vlastné konkurencieschopné paneurópske riešenia.
Ústredným bodom pre EK je dostupnosť prevodov v reálnom čase, tzv. instant payments, pri ktorých sa peniaze v priebehu niekoľkých sekúnd prevedú priamo na účet príjemcu. „Komisia sa zameriava na úplné uskutočnenie instant payments v EÚ do konca roka 2021,“ cituje DPA z návrhu stratégie. Predpokladom na dosiahnutie tohto cieľa sú jednotné pravidlá, jednotné technické štandardy a príslušná infraštruktúra.
V úsilí presvedčiť spotrebiteľov požaduje EK podobne výhodné pravidlá, ktoré platia pre ostatné platobné metódy, napríklad prostredníctvom kariet. Konkrétne ide o možnosť vrátenia peňazí, keďže pri okamžitom prevode na rozdiel od bežného bankového prevodu nemá spotrebiteľ v prípade chyby možnosť platbu zastaviť. EK uvádza, že vtedy môžu vzniknúť dodatočné náklady a chce obmedziť výšku prípadných poplatkov.
EK zároveň otvorene uviedla, že hotovosť ešte dlho zostane zachovaná a rovnako aj povinnosť obchodníkov prijímať bankovky a mince. V rámci eurozóny sa až 78 % platieb stále vykonáva v hotovosti. Nemecko spolu s Rakúskom, Slovenskom a Slovinskom na rozdiel od Estónska či Holandska patria ku krajinám, ktoré výrazne uprednostňujú hotovosť.
Teraz čítajú

Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Elektrické BMW na dvoch kolesách - takto môže vyzerať terénne enduro budúcnosti

Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

ZAUJÍMAVÉ Výška až 150 metrov a hmoťnosť 18 000 ton. Raketa Sea Dragon mala byť vrcholom ľudského inžinierstva a väčšiu ešte dodnes nikto nepostavil
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

Poznáme dátum vydania ďalšieho Star Trek filmu, no iné veľkofilmy opäť odložili

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
