Téma 5G sietí sa stala diskutovanou po začatí šírenia mnohých konšpirácí a hoaxov, ktoré v niektorých krajinách vyústili až do ničenia samotných vysielačov. Podobným nezmyslom o vplyve novej generácie mobilných sietí sme sa ale nevyhli ani u nás. Výskumná agentúra Nielsen Admosphere Slovakia však vykonala na Slovensku prieskum, z ktorého vyplýva, že sa Slováci 5G sietí obávajú len minimálne.

Prieskum bol robený na vzorke 500 respondendov starších ako 15 rokov, ktorým bolo položených niekoľko otázok ohľadom 5G sietí a toho, ako vnímajú ich príchod na Slovensko a dopad na každodenný život.

Slováci odpovedali na prieskum online formou. Ako sa ukázalo, termín 5G siete poznajú skôr muži než ženy, no zhruba 12 % opýtaných o 5G sieťach doteraz nepočulo alebo si neboli pri odpovedi istí.

5G sietí sa obáva minimum respondendov prieskumu. Najmenej mladí Slováci

Podľa štatistík sa však 5G siete dostali do povedomia ľudí a počuli o nich 3/4 ľudí, pričom 59 % opýtaných vedelo o 5. generácii sietí ešte pred prieskumom.

Celkovo tak až 75 % Slovákov vie o 5G sieťach, no ako vnímajú ich využitie a nasadenie v praxi? Mnohokrát sa totiž objavovali rôzne fámy a dezinformácie o negatívnom účinku 5G sietí na zdravie ľudí a zvierat, čo však vyvrátili mnohé odborné štúdie.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Ani dostatok faktov však nezabránil tomu, aby na Slovensku vznikla veľká petícia, ktorú denne podpisovali stovky ľudí. Aktuálne má niečo vyše 16 000 podpisov. Niektoré uvádzané dôvody ľudí, ktorí petíciu podpísali, boli skutočne bizarné.

Tie najlepšie sme vybrali a priniesli v samostatnom článku. Napriek pochybnostiam a dezinformáciám sa však podľa prieskumu Nielsen Admosphere Slovakia obáva 5G sietí len pätina Slovákov.

Vyplýva to z otázky, či sa respondenti obávajú príchodu tejto siete do našej krajiny. Až 57 % opýtaných odpovedalo záporne a len 22 % ľudí má obavy z vplyvu siete na zdravie a bezpečnosť. Zvyšných 22 % ľudí neodpovedalo na otázku jednoznačne.

Z toho však môžeme vidieť, že aj keď sa Slovenskom šírili mnohé nepravdivé informácie o negatívnom dopade 5G sietí na život a zdravie ľudí, mnohí týmto hoaxom neveria. V skutočnosti sa 5G sietí najmenej boja Slováci od 15-24 rokov.

Ďalšie články o 5G sieťach:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom