Slovenským motoristom, ktorí vo svojej domovine využívajú diaľnice, sa Národná diaľničná spoločnosť (NDS) snaží vyjsť čoraz viac v ústrety. Nedávno sa praznivým spôsobom menili podmienky diaľničných známok a v súčasnosti portál Dnes24 upozornil na ďalšiu veľkú výhodu. Pre viacerých Slovákov je dostupná diaľničná známka zdarma.

Kto môže získať diaľničnú známku zadarmo?

Ako sa píše na portáli Eznamka, nárok na ňu majú mnohí. Týka sa to najmä osôb, ktoré sú držiteľmi parkovacieho preukazu ťažko zdravotne postihnutého (ŤZP).

Rovnakú výhodu však majú aj osoby, ktoré svoje vozidlo používajú na poskytovanie sociálnej služby, no nie s cieľom dosiahnuť zisk. O svojom vozidle však musí účtovať podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Za diaľnice nemusia platiť ani zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Následne sa zoznam predlžuje o štátnych zamestnancov. Konkrétne ide o vozidlá:
  • Ministerstva vnútra vrátane vozidiel rozpočtových organizácií a Policajného zboru
  • Ministerstva obrany
  • Ozbrojených síl SR a NATO
  • Ozbrojených síl alebo civilných zložiek vysielajúceho štátu
  • Základných záchranných zložiek
  • Správcov diaľnic a ciest vo vlastníctve štátu okrem koncesionára
  • Zboru väzenskej a justičnej stráže
  • Cudzích štátnych príslušníkov oslobodených podľa medzištátnej dohody
  • Finančnej správy podľa osobitného predpisu
  • Národného bezpečnostného úradu
  • Slovenskej informačnej služby

Rovnako sú od platenia oslobodené aj isté historické vozidlá podľa osobitného predpisu.

Unsplash/Markus Spiske/Ant Rozetsky
Ako si vybavíš diaľničnú zadarmo?

Eznamka podotýka, že žiadosť o registráciu vozidla či jazdnej súpravy, ktoré spĺňa podmienky na oslobodenie od úhrady diaľničnej známky, musí podať priamo prevádzkovateľ tohto vozidla.

Ak ide o držiteľa parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím (ŤZP), môže zaňho žiadosť podať aj ním poverená osoba, napr. zákonný zástupca. Žiadatelia vyplnia formulár s názvom Žiadosť o oslobodenie od platenia úhrady za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest. Uvedú v ňom potrebné identifikačné údaje, údaje o vozidle a prílohy k žiadosti.

Následne vyplnenú žiadosť spolu s potrebnými prílohami podajú Poskytovateľovi služby, teda spoločnosti SkyToll, nasledujúcimi spôsobmi:

  • Na vybraných obchodných miestach sídliacich v krajských mestách.
  • Priamo prostredníctvom internetového portálu www.eznamka.sk.

Ak ťa diaľničná známka zdarma láka, podklady k podaniu žiadosti taktiež nájdeš na uvedenom webe.

TASR/BMW/Samuel Zaťko

Bez známky sa diaľnici vyhýbaj

Ako informoval Startitup, za jazdu s neplatnou známkou alebo úplne bez známky môžu vodiči na Slovensku vyfasovať pokutu až do 500 eur. Ide o maximálnu sadzbu v správnom konaní. Za bežných okolností hrozí nižšia pokuta, a to do 200 eur.

Stále sa ti to však neoplatí riskovať. Do marca 2024 by sa pritom mala na Slovensku zaviesť možnosť zakúpiť si jednodňovú diaľničnú známku, ktorej cena nepresiahne hodnotu 5,40 eura.

Cena jednodňovej diaľničnej známky totiž nesmie presiahnuť 9 percent ročnej. Vďaka tomuto „ťaháku“ si vodiči dokážu vypočítať cenu jednodňovej diaľničnej známky v každej krajine Európskej únie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú