Ako potvrdzuje niekoľko štúdií, k masovým vymieraniam živočíšnych a rastlinných druhov na Zemi, primárne na súši, dochádza v pravidelných intervaloch. Tento cyklus opakuje každých 26 až 27 miliónov rokov a ani zďaleka sa nejedná len o náhodné udalosti. Práve kvôli tomuto cyklu mali vyhynúť aj dinosaury a vedci naďalej hľadajú jeho príčinu, ktorou môže byť hviezda.

Je všeobecne známe, že spúšťačom masového vymieranie dinosaurov a ďalších vtedy žijúcich druhov spustil pád asteroidu s priemerom asi 10 km, ktorý dopadol na pobrežie Yucatánskeho polostrova v dnešnom Mexiku. Vznikol tak kráter Chicxulub s priemerom neuveriteľných 180 km a hĺbkou 20 km, avšak na celom príbehu čosi nesedí.

Prichádzajú pravidelne

Mätúci je práve 27 miliónov rokov trvajúci cyklus, za ktorý môže byť, podľa niektorých vedcov, zodpovedná takzvaná „hviezda smrti“. Takáto hviezda vyplýva z teórie, že bola Slnečná sústava v skutočnosti binárnym hviezdnym systémom a Slnko má stelárneho spoločníka, ktorý na Zemi pravidelne spúšťa masové vymieranie druhov.

Geológovia prišli aj na to, že nielen masové vymierania prichádzajú v pravidelnom cykle, ale tiež dopady veľkých alebo veľkého množstva asteroidov a to v rovnakých intervalov, ako vymierania. Podľa astronómov je to preto, lebo každých 26 až 30 miliónov rokov prichádzajú roje komét, ktoré devastujú povrchy niektorých planét. Ani to ale nie je vysvetlením zdroja takýchto katastrof.

ESO/L. Calçada

Obzvlášť zaujímavá teória, ktorá sa snaží celú túto problematiku objasniť, je Nemesis – hviezda, ktorá obieha Slnko v pomerne veľkej vzdialenosti a je spúšťačom rojov komét a následných vymieraní druhov na Zemi. Ak sa v Slnečnej sústave nachádza ďalšia hviezda, kde sa nachádza a prečo sa nám doteraz nepodarilo ju odhaliť?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú