Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia už celé desaťročia teoretizujú nad existenciou deviatej planéty, niekedy označovanej aj ako planéta X. Tentoraz prichádzajú vedci so štúdiou, podľa ktorej sa táto planéta nachádza oveľa bližšie, než sme si doteraz mysleli a navyše je veľkosťou podobná Zemi, informuje portál ScienceAlert.

Nie je tak ďaleko

Problémom deviatej planéty je, že sa má podľa predchádzajúcich štúdií obežných dráh nachádzať až v Oortovom mraku, ktorý začína vo vzdialenosti až nepríjemných 2 000 AU (astronomických jednotiek) od Slnka. Sonda Voyager 1, zatiaľ najvzdialenejšia sonda ľudstva, sa po takmer 46 rokoch putovania vesmírom dostala len do vzdialenosti 160 AU.

Podľa novej štúdie sa však má planéta X nachádza vo vzdialenosti maximálne do 500 AU, čo je oveľa lepšia správa aj z hľadiska potenciálneho výskumu pomocou sond – i keď na praktický výskum bude potrebný nový, oveľa efektívnejší pohon na skrátenie cesty. Okrem nižšej vzdialenosti má byť táto planéta zároveň menšia a to len s maximálne trojnásobkom veľkosti Zeme.

NASA

Problémom je najmä overenie existencie takéhoto objektu. Doteraz najvzdialenejší objavený objekt sa nachádza vo vzdialenosti „len“ 132 AU. Pluto je zase vzdialené v priemere len asi 40 AU a napriek tomu je jeho pozorovanie pomocou teleskopov nesmierne komplikované.

Nemusí vôbec existovať

Aj keď sa niektorí astronómovia nevzdávajú, hľadanie deviatej planéty zatiaľ neprinieslo žiadne dôkazy o jej existencii. Práve naopak, nedávna štúdia tvrdí, že sa už pomaly míňajú miesta, kde by sme ju mohli ďalej hľadať. Jej existencia síce nie je vylúčená, avšak podľa expertov je vysoko nepravdepodobná.

Ľadový svet

Existencia takejto planéty môže podľa autorov novej štúdie vysvetliť obežné dráhy objektov v Kuiperovom páse asteroidov. Nachádza sa v ňom totiž niekoľko transneptúnskych objektov (TNO), ktoré sú ale mimo gravitačný vplyv samotného Neptúnu, množstvo objektov s vysokou orbitálnou inklináciou a tiež niekoľko extrémnych objektov s úplne nezmyselnými orbitami.

NASA/JPL-Caltech

Riešením má byť práve planéta len o niečo väčšia od Zeme, ktorá, ak aj existuje, je s najväčšou pravdepodobnosťou kompletne zmrznutá. Dobrou správou je, že planéta s takouto veľkosťou môže mať ešte vždy aktívne jadro a ak jej povrch zamrzol, pod povrchom môžu prevládať teploty vhodné pre mikrobiálne formy života podobne, ako na Europe, jednom z najzáhadnejších mesiacov Jupitera.

Faktom je, že pozícia a veľkosť tejto planéty zatiaľ ostáva len v teoretickej rovine rovnako, ako jej samotná existencia. O tejto planéte však budú vedci teoretizovať, kým sa im ju nepodarí objaviť alebo iným spôsobom vysvetliť obežné dráhy objektov, ktoré nedávajú zmysel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú