Aplikácia sa stala nesmierne populárna ešte v minulom roku, avšak neskôr vyšli najavo aj obavy o súkromí ľudí, ktorí si ju nainštalovali. Po necelom roku dostal FaceApp vylepšenie v podobe nového filtra pre zmenu pohlavia a opäť mnohí zdvíhajú varovný prst. Bezpečnosť ľudí môže byť ohrozená. Téme sa venoval portál WCCFTech.
Ruský FaceApp debutoval v obchodoch s aplikáciami pre smartfóny ešte pred niekoľkými rokmi a chvíľu mu trvalo, pokým sa dostal do pozornosti používateľov po celom svete. Nakoniec sa tak ale stalo a do svojich zariadení si ho stiahli milióny ľudí.
Za vývojom aplikácie stojí Yaroslav Goncharov so svojou spoločnosťou Wireless Lab, ktorá pochádza z Ruska. Časom dokonca vznikli vďaka tejto aplikácii na sociálnych sieťach aj rôzne výzvy ako #AgeChallenge a #FaceAppChallenge.
Nový filter pre zmenu pohlavia dostal aplikáciu znova medzi ľudí
Už v tej dobe sa však odborníci obávali, že FaceApp môže mať niečo za lubom. Po niekoľkých mesiacoch „ticha“ sa aplikácia opäť dostáva do popredia vďaka novému filtru, ktorý dokáže na fotografii používateľovi zameniť pohlavie pomocou umelej inteligencie. S podobnou možnosťou pred časom vyrukoval aj Snapchat.
V prípade FaceApp ale opäť vyvstávajú obavy. Hoci aplikácia zdôrazňuje, že nezneužíva fotografie používateľov a že ich videá sú upravované priamo na smartfónoch, obavy môžu plynúť v iných smeroch. FaceApp bol totiž len z Obchodu Play doteraz nainštalovaný viac ako 100 miliónov krát. Dostupný je ale aj v AppStore.

Medzi používateľmi sú zaiste aj neplnoletí, ktorí týmto spôsobom riskujú zneužitie svojich fotografií. A ak je v hlavnej úlohe pri úprave fotografií aj umelá inteligencia, pochybnosti môžu ešte viac narastať.
Práve umelá inteligencia sa pomocou fotografií ľudí môže naučiť lepšiemu rozpoznávaniu ich tvárí. Filter na zmenu pohlavia má podľa používateľov fungovať skvelo, no práve bezpečnosť je rizikom, ktoré si mnohí neuvedomujú.
Virálny FaceApp znova vzbudzuje pochybnosti
Aplikácia totiž zhromažďuje množstvo osobných informácií a dát. Vo svojich podmienkach o ochrane súkromia ďalej uvádza, že môže zhromažďovať aj samotné fotografie, ktoré používatelia vytvoria, aj keď tie majú byť šifrované a kľúč má byť uložený len v zariadení používateľa, informuje Forbes.
Odstránením aplikácie pritom nedôjde k vymazaniu získaných údajov, ako sa mnohí domnievajú. K tomu potrebujú FaceApp požiadať o odstránenie všetkých údajov zo serverov.

Okrem toho si FaceApp „ukradne“ aj množstvo osobných informácií. V prípade, že mu používateľ povolí prihlásenie cez sociálnu sieť, získa aplikácia prístup k jeho menu a priezvisku, fotografiám, kontaktom a ďalším informáciám.
Okrem toho zbiera aj údaje o samotnom zariadení, jeho operačnom systéme, verzii či dokonca rozlíšení obrazovky a používanom prehliadači. Množstvo podobných informácií však zbierajú aj ďalšie populárne aplikácie a mnohí o tom ani len netušia.
A warning to share with your family & friends:
This year when millions were downloading #FaceApp, I asked the FBI if the app was safe.
Well, the FBI just responded.
And they told me any app or product developed in Russia like FaceApp is a potential counterintelligence threat. pic.twitter.com/ioMzpp2Xi5
— Chuck Schumer (@SenSchumer) December 2, 2019
Varovný prst nad FaceApp zdvihla ešte v minulom roku aj FBI, ktorá spochybnila bezpečnosť aplikácie. Aj keď teda nemusí byť táto virálna aplikácia hneď považovaná za bezprostrednú hrozbu pre súkromie ľudí, sú to práve používatelia, ktorí si ho majú chrániť.
Je totiž len na nich, ako svoje súkromie a citlivé informácie ochránia. Bezhlavé fotografovanie a udeľovanie povolení každej populárnej aplikácií však nie je práve tou najlepšou cestou, ako sa v dnešnom digitálnom svete chrániť pred rôznymi nástrahami.
Ďalšie články:
- K bezpečnosti aplikácie FaceApp sa vyjadril aj autor: Popiera všetky obvinenia a upresnil jej fungovnie
- Je strach ľudí, že im FaceApp zneužije údaje, oprávnený? Škoda, že sme na to nemysleli skôr
- Čínska vlogerka oklamala svojich fanúšikov. Agresívny filter pri streame zmenil jej tvár na nepoznanie
Teraz čítajú

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada vysoké odškodné

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Kritický problém WhatsApp. Ľudia môžu natrvalo stratiť prístup k účtu, stačí na to jednoduchý „trik“

AKTUALIZOVANÉ Clubhouse sa ohradil voči kauze s únikom dát. Problémy s bezpečnosťou súkromia ľudí ale pretrvávajú

PRIPOMIENKA VEĽKÝ VÝBER: Toto je 8 Windows programov, pri ktorých stále neveríme, že sú zadarmo

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Veľké porovnanie herných streamovacích služieb. Ako hrať zadarmo a ktorú by sme vymenili za konzolu?
Články, ktoré hýbu svetom

ZAUJÍMAVÉ Prešli sme prvé kilometre s prelomovým Enyaqom iV. Zo Škody za vyše 60 000 € sme extrémne nadšení

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?

PRIESKUM: Koronakrízu pocítilo až 89 % malých a stredých firiem. Časť z nich musela úplne zavrieť

Inšpiratívna Slovenka popri materskej rozbehla úspešný biznis, dnes značka Simply Grey expanduje do USA či Austrálie
