V článku sa nachádzajú materiály SITA aj TASR.

Aktualizované 31. októbra 2022: V Národnej rade (NR) SR v stredu (2. 11.) prebehne fiktívne hlasovanie. Systém sa otestuje po kybernetickom incidente spolu s IT odborníkmi a pravdepodobne aj s Národným bezpečnostným úradom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Kancelárie NR SR Michaela Jurcová.

„Pokiaľ systém nebude vykazovať chyby, tak sa v ten deň predseda parlamentu Boris Kollár spojí s predsedami klubov a pokúsi sa zvolať schôdzu na štvrtok (3. 11.),“ povedala Jurcová. Dodala, že ak by poslanci mali na ostatné dni už náhradný program, ako sú výjazdy v regiónoch, schôdza bude pokračovať 8. novembra.

Opozičná SaS Kollára vyzvala, aby ešte v pondelok stanovil pokračovanie 75. schôdze parlamentu na stredu, keď bola aj riadne plánovaná. Predseda parlamentu reagoval, že si poslancov za SaS odkontroluje a bude im výzvu pripomínať najmä vtedy, keď budú obštruovať či vyťahovať karty.

Aktualizované 30. októbra 2022:

Matovič včera vystúpil v televíznej relácii TA3 V politike, kde sa vyjadril aj k situácii ohľadom „hackerského útoku“ na parlament, informuje Startitup. Moderátor spomenul, že sa medzi ľuďmi šíria informácie o tom, že v skutočnosti k žiadnemu útoku nedošlo. Podľa niektorých išlo len o snahu odložiť hlasovanie, na ktoré strana nemala dostatok hlasov.

„My, objektívne, sme dosť hlasov nemali,“ povedal šéf OĽANO. Matovič ďalej informoval, že v ten istý deň bol zablokovaný aj poľský parlament. „Vraj tam mali hackerský útok.“

V našom parlamente ale podľa neho o žiaden útok nešlo: „Nevyzerá to na hackerský útok, skôr to bola nejaká zlomyseľnosť, čo som ja počul, na Výbore pre kultúru a médiá boli prepojené nejaké káble, ktoré prepojené nemali byť,“ uviedol Matovič.

Pôvodný článok:

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) potvrdil, že od Národnej rady SR prijal vo štvrtok hlásenie o kybernetickom bezpečnostnom incidente. Podrobnosti zverejňovať nemôže. Pre TASR to uviedol hovorca NBÚ Peter Habara.

Nie je zatiaľ známe, kto za týmto incidentom stojí a poslanci boli vyzvaní, aby si pre istotu nezapínali ani svoje služobné počítače. Veľkému útoku tohto typu pred rokom čelilo aj množstvo slovenských firiem, pričom sa napokon podarilo odhaliť aj informácie o útočníkoch.

Hlasovanie sa odložilo o viac než týždeň

Z technického (oddelenia, pozn. red.) nás oboznámili, že musíme urobiť pätnásťminútovú prestávku, lebo sme mali nejaký hekerský útok na naše hlasovanie. Nemôžeme hlasovať,“ vysvetlil podľa portálu Aktuality.sk Boris Kollár, predseda parlamentu.

Hlasovanie bolo pôvodne odložené len na 15:00, avšak podľa novších informácií bude odložené až do 8. novembra tohto roku, ako sme informovali v samostatnej správe.

Úrad by navyše rád zdôraznil rozdiel medzi kybernetickým útokom a kybernetickým bezpečnostným incidentom. Zjednodušene povedané, kybernetický bezpečnostný incident je akákoľvek udalosť, ktorá negatívne vplýva na systém alebo programový prostriedok, kým kybernetický útok je úmyselný akt, ktorého cieľom môže byť napríklad krádež dát či znefunkčnenie systému, respektíve prevádzky,“ vysvetlil hovorca.

Pixabay/Kris/Freepik

Sieť mala vykazovať abnormálne správanie

Kancelária NR SR priblížila, že dopoludnia zaregistrovala výpadky IT služieb.

Prvotnou analýzou tohto kyberneticko-bezpečnostného incidentu bolo zistené, že sieťová komunikácia vykazuje abnormálne správanie. V dôsledku toho bola ovplyvnená funkčnosť všetkých komponentov vrátane hlasovacích zariadení pracujúcich na sieťovej infraštruktúre NR SR,“ informovala TASR hovorkyňa Michaela Jurcová.

Ako pripomenula, z tohto dôvodu prerušili schôdzu. Incident kategorizovali ako kategóriu 3. Na odstránení pracujú odborné útvary Kancelárie NR SR v spolupráci s NBÚ.

Incident už bol nahlásený

Národná rada SR incident nahlásila v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, táto povinnosť jej vyplýva ako prevádzkovateľovi základnej služby. „Rovnaký zákon NBÚ neumožňuje zverejňovať podrobnosti takýchto udalostí a ukladá povinnosť zachovávať o nich mlčanlivosť,“ doplnil Habara.

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) vo štvrtok po zasadnutí poslaneckého grémia informoval, že kybernetický bezpečnostný incident v parlamente je veľmi vážny. Schôdza bude preto pokračovať zrejme až 8. novembra. Ak by bol incident vyriešený skôr, mohla by pokračovať už budúci týždeň.

Aj tomuto sme sa snažili predísť

Slovensko musí zo štátneho rozpočtu zaplatiť zbytočne 48 miliónov eur pre vážne pochybenia v IT projektoch z čias vlády Smeru-SD. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) tvrdí, že „spackané projekty“ majú na svedomí bývalý podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši a vtedajší premiér Peter Pellegrini.

TASR (Úprava redakcie)

Ide o projekty zamerané na národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe a vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému finančnej správy.

Pri týchto dvoch projektoch Najvyšší kontrolný úrad SR našiel také pochybenia a nezrovnalosti vo verejnom obstarávaní, že na základe zistení orgánov auditu ministerstva financií riadiaci orgán udelil v oboch prípadoch korekciu spolu vo výške 48 miliónov eur. Prípadom sa zaoberajú aj orgány činné v trestnom konaní,“ upozornila vicepremiérka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú