Rok 2021 priniesol viacero skvelých seriálov i vydarených pokračovaní, ktoré popri známejších televíznych projektoch častokrát zostali v úzadí a nebola im venovaná patričná pozornosť. To je škoda, kvality na totiž rozhodne majú. Vybrali sme 14 menej známych alebo prehliadaných seriálov tohto roka, ktoré stoja za pozornosť.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

El Inocente

Kde ho nájdeš: Netflix

Španielske seriály si (aj) vďaka úspechu Money Heist čoraz viac nachádzajú miesto aj na Netflixe a v ponuke streamovacej služby už nájdeš viac než 50 španielskych seriálov. Jedným z najvydarenejších je aj tohtoročný kriminálny počin El Inocente, ktorý ťa ohromí ako príbehovou stránkou, tak aj netradičnou formou rozprávania a nemilosrdným zobrazením sveta prostitúcie.

Príbeh sa zameriava na mladého Španiela Matta, ktorý z pouličnej bitky nešťastnou náhodou vychádza ako vrah. Matt si svoj trest odsedí vo väzení, po prepustení ho však minulosť dobieha v nečakaných smeroch a hlavný hrdina sa ocitá v strede nekončiacich problémov a zdanlivo nesúvisiacich udalostí. Viaceré epizódy sú rozprávané z pohľadu rôznych postáv, divák tak príbeh sleduje z viacerých perspektív, až kým sa všetky linky nespoja do prekvapivého vyvrcholenia.

The Billion Dollar Code

Kde ho nájdeš: Netflix

Ak máš rád príbehy podľa skutočných udalostí, určite nevynechaj Billion Dollar Code. Seriálová miniséria z Nemecka servíruje pozadie súdneho konfliktu Dávida s Goliášom, v ktorom sa dvojica nemeckých vývojárov pustila do sporu s technologickým gigantom Google. Seriál sa sústredí ako na začiatky dvoch talentovaných jedincov, tak aj na samotný súdny spor a okolnosti, ktoré k nemu viedli.

Štvordielna novinka osloví dynamickým tempom rozprávania i kolíziou pohľadov naivných vizionárov s chladnokrvným korporátnym svetom, v ktorom rozhodujú iba čísla. Okrem toho seriál ponúka sympatickú dvojicu ústredných postáv, vierohodnú dobovú atmosféru, keďže je zasadený do 90-tych rokov a technologického boomu. Stáva sa tak povinnou jazdou pre všetkých technologických nadšencov i milovníkov súdnych drám podľa skutočnosti.

My name

Kde ho nájdeš: Netflix

Skrytá identita na kórejský spôsob? Nie celkom, Undercover však od špionážnej legendy rozhodne nemá ďaleko. 8-dielna novinka z Južnej Kórey predstavuje príbeh mladej Yoon, ktorej zavraždia otca a dospievajúce dievča je odhodlané jeho smrť pomstiť. V službách zločineckého bossa vstupuje ako dvojitá agentka do radov polície, pomsta si však začína vyberať krutú daň a z hlavnej hrdinky sa pomaly stáva iná žena.

Podobne ako pri väčšine seriálov z Južnej Kórey sa aj tu treba pripraviť na brutálne prevedenie, kriminálna novinka zaujme aj akčnými pasážami, ktoré sú svieže a výborne natočené. Samozrejmosťou je tiež sympatická ústredná postava, výbornú prácu odviedli aj scenáristi, ktorí dej poriadne zamotávajú a nechajú ho vyvrcholiť v krvavom finále.

Warrior (2. séria)

Kde ho nájdeš: HBO Go

Žiadny tohtoročný seriál sa nemôže pochváliť takou nadupanou bojovou choreografiou ako práve Warrior. Pozitívne prijatá novinka z roku 2019 sa na jar dočkala druhej série, tá posunula latku kvality (predovšetkým v oblasti rozprávania príbehu) ešte vyššie a predstavila akčné televízne divadlo, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani veľkorozpočtové hollywoodske trháky.

Dej je zasadený do San Francisca na konci 19. storočia, kedy do Ameriky prichádza vlna čínskych imigrantov. V centre diania stojí Ah Sahm, ktorý sa dostáva do miestneho gangu a háji jeho záujmy v početných šarvátkach. Popri tom však hlavný hrdina sleduje aj vlastné ciele a na ich dosiahnutie využíva spoločenské napätie i rivalitu medzi zločineckými skupinami.

Midnight Mass

Kde ho nájdeš: Netflix

Americký režisér Mike Flanagan si na Netflixe ide vlastnú ligu a po vydarených a výborne prijatých duchárskych kúskoch The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor predstavil svoju tretiu hororovú novinku v podobe Midnight Mass. Tá sa zameriava na malú izolovanú komunitu obyvateľov ostrova Crockett Island, kde sa po príchode charizmatického kňaza Paula začnú diať desivé veci.

Midnight Mass rozhodne patrí k unikátom, pomalým rozprávaním i filozofovaním o náboženstve a fanatizme ale nemusí sadnúť každému. Komu však nevadí vlažnejší rozjazd, príde si na svoje. Midnight Mass totiž stojí na prepracovaných charakteroch postáv a príbehu, ktorý svoju náboženskú škrupinu v závere rozlomí a exploduje do šokujúceho krvavého finále, ktorý navyše nedopláca na žánrové klišé.

See (2. Séria)

Kde ho nájdeš: Apple TV+

Seriál See mal pred dvoma rokmi patriť k ťahákom novej streamovacej služby Apple TV+, nakoniec však nešlo o nič viac ako priemernú jednohubku, ktorá síce neurazila, no zároveň tiež príliš nenadchla. Apple sa rozhodol do postapokalyptického sveta, v ktorom ľudstvo stratilo zrak a uchýlilo sa ku kmeňovému životu, vrátiť a k Jasonovi Momoovi postavil čoraz populárnejšieho svalovca Davea Bautistu. Čuduj sa svet, funguje to prekvapivo dobre.

Nenávisti dvoch odcudzených bratov divák verí, obstojná je aj príbehová linka, ktorá sa však aj tentokrát nevyhla viacerým nelogickostiam a hluchým pasážam. Pokračovanie naopak získalo na výpravnosti, pomáha aj zvýšenie brutality a predovšetkým prvé dve epizódy majú doslova vražedné tempo. Čerešničkou na torte je veľkolepý finálny diel, ktorý do bodky spĺňa vysoké očakávania. Ak si See po prvej sérii odsúdil na zánik, rozhodne daj šancu pokračovaniu. Stojí za to.

Maid

Kde ho nájdeš: Netflix

Spomínaš si ešte na drzú hippiesácku stopárku v poslednom Tarantinovom filme Vtedy v Hollywoode? Práve jej herecká predstaviteľka Margaret Qualley zastáva hlavnú úlohu vo vydarenej dramatickej sérii Maid od Netflixu. Seriál je založený na knižnom bestselleri od spisovateľky Stephanie Land a predstavuje zúfalú matku, ktorá počas noci so svojou trojročnou dcérou uteká pred násilníckym mužom a ocitá sa s ňou na chodníku.

Nečakaj žiadnu lacnú citovú vydieračku, Maid tvorcovia natočili mimoriadne ľudsky a bez zbytočného pátosu predstavujú neľahkú situáciu, v ktorej sa môže ocitnúť takmer ktokoľvek. Príbeh je rozprávaný citlivo a okrem sympatickej hlavnej hrdinky ho sprevádza aj viacero ďalších zapamätateľných postáv – niektoré ho okoreňujú o humor a optimizmus, iné naopak hádžu pod nohy polená. V každom prípade je Maid realistickou, inšpiratívnou a tiež citlivo podanou ukážkou ťažkých kapitol v živote človeka.

For All Mankind (2. séria)

Kde ho nájdeš: Apple TV+

Jeden z najlepších a zároveň najprehliadanejších seriálov súčasnosti nájdeš na Apple TV+. Odohráva sa v Amerike 70-tych rokov a rozpovedá alternatívnu históriu, v ktorej Spojené štáty a Sovietsky zväz počas Studenej vojny vedú preteky v kolonizácii vesmíru, no navrch tu majú Sovieti. Dva vyspelé vesmírne programy tak bojujú o prvenstvo vybudovania vesmírnej základni na Mesiaci a spojazdnenia ťažby nerastných zdrojov vo vesmíre.

Seriál tento rok dočkal výbornej druhej série, ďalšej už dal Apple vďaka pozitívnej odozve od divákov zelenú. For All Mankind svojím precíznym spracovaním ohúri ako fanúšikov sci-fi a vesmírnych nadšencov, tak aj bežného diváka – toho naopak oslovia komplexné života astronautov a sympatické postavy, ktoré sú v cente narastajúceho napätia medzi dvoma superveľmocami.

Arcane: League of Legends

Kde ho nájdeš: Netflix

Kandidát na najlepšie hodnotený seriál roka? Pravdepodobne áno. Arcane: League of Legends mal na Netflix premiéru len v nedávnej minulosti, reakcie divákov ho však už teraz stavajú vysoko nad ostatné novinky. Nová anime séria vychádza z populárnej hernej predlohy League of Legends a predstavuje zrod dvoch ikonických tvárí hernej série – sestier Jinx a Vi, ktoré sa ocitli na opačných stranách barikády.

Na tvorbe seriálu sa spoločne s Netflixom podieľalo aj herné štúdio Riot Games, z novinky je preto cítiť veľké srdce a jedinečný prístup k predlohe. Seriál zaujme pútavým dejom aj skvelým neopozeraným vizuálom kombinujúcim tradičnú kreslenú grafiku s 3D animáciami. Arcane je tak splneným snom všetkých nadšencov hernej predlohy, presah je však omnoho väčší a má všetky predpoklady zaujať aj bežného diváka či milovníkov anime.

Time

Kde ho nájdeš: HBO Go

Aktuálnu novinku z produkcie BBC a HBO možno veľa divákov ešte nepozná, no prvá séria seriálu Time naznačuje, že najbližšie britské ceny BAFTA pre najlepšie seriály ovládne kriminálna trojdielna séria Time s charizmatickým Seanom Beanom (Hra o Tróny). Seriál ponúka drsný pohľad na väzenskú problematiku očami učiteľa, manžela a otca v jednej osobe, ktorý sa náhle ocitá za múrmi väzenia za zabitie spôsobené autonehodou.

Na druhej strane barikády stojí dozorca s dlhoročnou praxou, ktorého okolnosti prinútia k spolupráci s niektorými väzňami. Otrepaná téma v tomto prípade vynikne vďaka skvele napísanému scenáru, ktorý ani na chvíľu nenudí a každý prvok pôsobí originálne. So skvelými hereckými výkonmi a ťaživou atmosférou tak prináša nekompromisný pohľad na život vo väznici z obidvoch navzájom prepojených perspektív.

Expanzia – 6.séria

Kde ho nájdeš: Prime Video

Kvalitných sci-fi seriálov je ako šafranu a tohtoročné nevýrazné počiny Invasion a Foundation od Apple TV+ to len potvrdzujú. Ako náplasť môže mnohým mainstreamovým divákom slúžiť neznámy sci-fi seriál Expanzia, ktorý sa na Prime Video uviedla túto jeseň so svojou šiestou sériou. Seriálová sci-fi opera ti ukáže, ako by mohla vyzerať kolonizácia našich planét v Slnečnej sústave v priebehu najbližších stoviek rokov.

Niekdajší najúspešnejší seriál stanice Syfy spracovaný podľa knižnej predlohy otvára úchvatný mnohovrstevný príbeh o studenej vojne medzi Marsom, Zemou a kolóniami v Páse asteroidov. Mocenské súboje s politickými intrigami v rozmanitom svete navyše podporuje skvelý vizuál, na ktorom po prechode pod krídla Amazonu vidieť vyššie rozpočtové ambície. Expanzia by tak mala byť povinnou jazdou pre všetkých, ktorí si v minulosti nevedeli predstaviť existovať bez epického Battlestar Galactica.

The North Water

Kde ho nájdeš: BBC

Na drsnú dobovú minisériu The North Water sme natrafili skôr náhodou a v rebríčku seriálových prekvapení roka sa okamžite vyšplhala na popredné priečky. Rozpráva príbeh bývalého armádneho chirurga, ktorý sa snaží ujsť pred svojou minulosťou a prihlási sa ako lodný lekár na veľrybársku výpravu do Arktídy. Tu však prichádza do kontaktu so sadistickými námorníkmi a snaha o vykúpenie sa mení na tvrdý boj o prežitie.

Okrem zaujímavej príbehovej premisy a neopozeraného prostredia seriál vynikne predovšetkým zvučným hereckým obsadením – uvidíš tu napríklad Colina Farrella (Voyagers), Jacka O’Connella (excelentná miniséria Godless) či kráľa vedľajších úloh – Stephena Grahama (Boardwalk Empire). Predovšetkým Farrell tu predvádza jeden z najlepších (a zároveň tiež najodpornejších) výkonov vo svojej kariére, ktorý zo seba len tak nestrasieš.

Bonus 1: Mayor of Kingstown

Kde ho nájdeš: Paramount+ (prichádzajúci SkyShowtime)

Mayor of Kingstown má za sebou iba úvodné epizódy, vysoké hodnotenia i priaznivé ohlasy kritikov však naznačujú sľubný seriálový počin. Hlavnú úlohu v novinke zastáva Jeremy Renner, známy predovšetkým ako Hawkeye, cez ktorého v seriáli nahliadneme do sveta zločinu, skorumpovaného väzenského systému aj policajných autorít. Za projektom stoja tvorcovia Training Day, priprav sa teda na predstavenie reality bez okolkov.

Okrem Rennera v Mayor of Kingstown uvidíš aj ďalšie známe herecké mená ako Kyle Chandler (Godzilla vs. Kong) či Aidan Gillen (Malíček v Hra o tróny). Divákov oslovia ako presvedčivé výkony známych hercov, tak i zaujímavá premisa, ktorá si pred ústa nedáva servítku. Novinku si u nás zatiaľ oficiálnou cestou nepozrieš, v budúcnosti by však mala byť súčasťou novej streamovacej služby SkyShowtime, ktorá u nás štartuje na budúci rok.

Bonus 2: Ochranca

Kde ho nájdeš: Česká televízia

České seriály si už neraz získali značnú pozornosť aj v zahraničí – nehovoríme však o Ordináciách v ružovej záhrade či nekonečných epizódach Ulice. Česká televízia tento rok predstavila seriál Ochranca, jeden z najlepších zo svojej tvorby za posledné roky, a ukázala tak spôsob, ako sa dá vymaniť zo zabehnutých konvenčných spôsobov tvorby seriálov.

Ochranca je kriminálny dramatický televízny seriál, v ktorom je hlavný hrdina populárny stredoškolský učiteľ a školský ombudsman Aleš Pelán (Lukáš Vaculík), zaoberajúci sa vyšetrovaním kriminálnych činov. Seriál sa chytil pomerne nepopulárnej témy zlyhávajúceho systému školstva a rieši problémy, ktoré patria k tým najťaživejším a najaktuálnejším, no spoločnosť ich zatiaľ vo veľkej miere ignoruje. Tvorcovia podávajú viaceré mrazivé témy v jednotlivých epizódach priam explicitne a a nemilosrdne nastavujú systému nelichotivé zrkadlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP