Je dobré vidieť, že stále viac krajín pristupuje k tvorbe energie z obnoviteľných zdrojov ako je slnečný svit, vietor či voda. Len nedávno sme informovali o tom, že v Spojených arabských emirátoch vyrástla najväčšia solárna elektráreň na svete a teraz Science Alert informuje o tom, že v Škótsku sa podarilo z veterných elektrárni podarilo získať toľko energie, že by dokázala pokryť dvojnásobok spotreby krajiny. 

Spojené kráľovstvo sa tak ešte viac priblížilo k cieľu, aby do roku 2025 nadobro skončilo s uhoľnou energiou, na ktorú sa krajina spolieha už od priemyselnej revolúcie. Už teraz uhoľné elektrárne nedodávali energiu do siete počas celého týždňa a úplne ich nahradili jadrové, slnečné či veterné elektrárne. Všetko je to pritom energia, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Produkcia je čoraz efektívnejšia

Stále pritom hovoríme o prvej polovici roku 2019, kedy turbíny vyrobili 9,8 milión MWh elektrickej energie, ktorá môže zásobovať až 4,47 miliónov domácností. Samotné Škótsko je pritom domovom pre 2,6 milióna obyvateľov. V danej oblasti ide o rekord a nielen, že sa dokázalo napájať Škótsko, ale aj množstvo domácností z oblasti severného Anglicka. Za takéto vysoké čísla môže hlavne pokrok v danej oblasti, ktorý tieto technológie viac zefektívnil.

Ilustračná fotografia: Pixabay

Z tohto úspechu sa tešia aj vysoký predstavitelia krajiny, ktorí potvrdili, že revolúcia veternej energie v Škótsku jednoznačne napreduje a celá krajina má prospech z čistej energie a tým aj čistejšej klímy. Krajina má pritom výhodnú polohu, nakoľko je relatívne rovinatá a je obklopená morom. Záväzok do nasledujúcich 12 mesiacov je ten, aby všetka spotrebovaná energia pochádzala z obnoviteľných zdrojov.

Dobré správy aj z iných krajín

Darí sa pritom nielen Škótsku, ale aj iných krajinám. Rovnako tak Nemecko vyrába viac energie z obnoviteľných zdrojov, než dopyt v krajine. Pokroky sa dejú aj v Číne a to konkrétne v 5 miliónovej provincii Čching-chaj na severozápade, ktorá niekoľko týždňov v roku funguje len čiste z obnoviteľných zdrojov. Pre Čínu je to nesmierne dôležité, nakoľko patrí medzi najviac znečistené krajiny na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom