Spojené arabské emiráty (SAE) patria medzi najbohatšie krajiny sveta, za čo vďačia predovšetkým veľkým ložiskám ropy, ktoré im každoročne prinášajú miliardy eur. Nielen týmto zanecháva SAE za sebou obrovskú ekologickú stopu. Krajina preto predstavila projekt, ktorým aspoň z istej časti zníži záťaž na životné prostredie – informuje portál Engadget

Už teraz je jasné, že ľudstvo sa bude musieť pri získavaní energie skôr či neskôr spoľahnúť len na obnoviteľné zdroje energie. Je až zarážajúce, ako málo energie získavané zo zdrojov, ktoré nám ponúka samotná príroda a ktoré sú nevyčerpateľné. Síce sa to každým rokom zvyšuje, no drvivá väčšina energie je získavaná z fosílnych palív.

Z dlhodobého hľadiska ide o slepú cestu, z ktorej sa nedá vycúvať. Je však dobré, že predovšetkým veľké krajiny, ktoré zanechávajú spravidla aj väčšiu ekologickú stopu pristupujú k opatreniam, ktoré ju dokážu aspoň z časti znížiť. Príkladom sú aj Spojené arabské emiráty, ktoré predstavili projekt, ktorý zahŕňa doteraz najväčšiu solárnu pláň na svete.

Krajina ostáva naďalej závislá od ropy

Spoločnosť Emirate Water and Electricity Company už spustila do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete, ktorá dokáže v špičke vyrobiť až 1,18 GW elektrickej energie. Doteraz najväčšia solárna elektráreň, nachádzajúca sa v USA dokázala vyrobiť „len“ 569 MW energie. Elektráreň s názvom Noor Abu Dhabi sa skladá z 3,2 milióna solárnych panelov a poskytuje dostatok energie pre približne 90 000 ľudí. Týmto sa dokážu znížiť emisie až o 1 milión ton. Ide o ekvivalent približne 200 000 bežných vozidiel so spaľovacím motorom.

Krajina však naďalej ostáva závislá na rope, ktorá tvorí zároveň gro príjmov do štátnej pokladnice. Solárna energia zastáva dôležitú úlohu a rovnaká spoločnosť plánuje v blízkej dobe nový solárny projekt, ktorý bude produkovať až 2 GW energie ročne. Susedská Saudská Arábia pritom plánuje taktiež postaviť solárnu elektráreň, ktorá dokáže produkovať až 2,6 GW energie.

Ide pritom o ideálny región, ktorý ponúka množstvo slnečného svitu počas celého roka a obrovské rovné pláne, kde môžu byť solárne panely uložené. Jediným problémom môže byť piesok, ktorý sa na panely dostane a môže tak znížiť ich účinnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú