Sociálnej sieti Facebook hrozia v Európe obrovské právne problémy. Ako informuje portál Politico, už o pár mesiacov sa môže stať, že bude na starom kontinente úplne vypnutá. Dôvodom je zmena spôsobu, akým americký technologický gigant narába s osobnými údajmi európskych používateľov.

Helen Dixonová, ktorá stojí na čele Írskej komisie pre ochranu údajov (DPC), pre Politico uviedla, že komisia pravdepodobne vynesie konečný verdikt nad posledným právnym nástrojom Facebooku, ktorý mu umožňuje legálny prenos dát do zahraničia ešte predtým, ako USA a EÚ uzatvoria novú zmluvu o prenose údajov. K tomu by malo dôjsť v júli.

DPC ešte v lete minulého roka vydala návrh rozhodnutia o pozastavení tohto právneho nástroja. Ten v súčasnosti čaká na svoje schválenie u ďalších európskych regulačných orgánov na ochranu osobných údajov, pričom o všetkom by malo byť rozhodnuté v polovici mája.

Presne tento krok môže spôsobiť, že sa spoločnosť Meta, ktorá v Európe prevádzkuje viacero služieb a sociálnych sietí vrátane Facebooku, Instagramu či WhatsAppu na jeden až dva mesiace ocitne bez nástrojov, ktoré by jej umožňovali legálny prenos informácií z Európy na americké servery. Tieto informácie zahŕňajú napríklad rodinné fotografie, geolokačné údaje a veľa ďalších dát.

Meta už naznačila, že to môže predznamenať jej zastavenie činnosti v EÚ

Spoločnosť Meta, ktorej biznis je založený na práci s osobnými údajmi, sa na základe vyššie uvedeného dostane do slepej uličky, nakoľko nástroj, vďaka ktorému dnes môže podnikať na území európskej únie, skončí v máji a nový nástroj by mal nadobudnúť platnosť až niekedy v júli 2023.

Počas tohto obdobia môže byť Facebook v krajinách EÚ úplne vypnutý, čo by samozrejme spôsobilo obrovské problémy a škody.

Technologická spoločnosť to naznačila ešte vo februári, pričom doplnila, že vypnutie sa môže týkať aj Instagramu. Pokiaľ Európska komisia neprijme primerané rozhodnutie, Meta sa už nebude môcť spoliehať na štandardné zmluvné doložky či alternatívne spôsoby prenosu dát z EÚ do USA.

Zobraziť celú galériu (0)
Facebook (koláž redakcia)

Aby teda neporušovala zákon, v Európe prestane ponúkať svoje najvýznamnejšie služby Facebook a Instagram. Meta tiež zdôrazňuje, že nové pravidlá by nespôsobili problémy len jej, ale aj mnohým iným technologickým spoločnostiam, ktoré držia osobné údaje Európanov na amerických serveroch.

Celé sa to môže ešte viac skomplikovať 

Ako zdôrazňuje Reuters, stále nie je isté, či bude samotná dohoda medzi EÚ a USA, ktorá ponúkne rovnakú úroveň ochrany údajov akú vyžaduje európske právo, hotová do leta 2023.

Očakáva sa totiž, že bude napadnutá právnou výzvou zo strany kritikov, ktorí budú presvedčení, že nespĺňa prísne požiadavky.

Nestalo by sa to poprvýkrát, keďže predtým boli dve podobné dohody s názvami Safe Harbor a Privacy Shield zrušené Súdnym dvorom Európskej únie. Helen Dixonová pre agentúru Reuters ale doplnila, že ona aj jej kolegovia vnímajú novú dohodu pozitívne a spoločne veria, že prežije ďalší súdny spor.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú