Mladoboleslavská automobilka pred pár dňami predstavila svoj najnovší počin, ktorý síce nepriniesol veľkú revolúciu, no prekvapil veľkými vylepšeniami v oblasti technológií a opäť zvyšuje latku strednej triedy na vyššiu úroveň. V tomto modeli sa však stretneme aj s množstvom jednoduchých riešení v zmysle motta „Simply Clever“, ktoré ponúkajú drobné, no užitočné možnosti. Najnovšia Škoda Octavia dostala aj moderné USB-C vstupy, pričom jeden z nich je primárne určený pre napájanie autokamery. Bude však užitočný pre všetkých?

Predstavenie najnovšej generácie modelu Octavia sa nieslo aj pri spomienke na vznik úplne prvého modelu v roku 1959. Za 60 rokov od prvého uvedenia Octavie sme sa dočkali niekoľkých ďalších generácií. Práve predvčerom však prišiel čas na premiéru 4. generácie tohto modelu, ktorý sa prezentoval s novým dizajnom, vylepšenou ponukou motorov a množstvom nových technológií. Práve tie sú hlavným lákadlom novej Octavie, ktorá si viacero dôležitých prvkov prevzala aj od koncernového Golfu.

Jednoduché a užitočné riešenia v podaní Škody

Novinka z Mladej Boleslavy však vynikne aj svojimi užitočnými riešeniami, ktoré posádke spríjemnia jazdu a používanie automobilu. Slogan „Simply Clever“ teda v Octavii novej generácie naplnil očakávania a výrobca do auta pridal viacero šikovných možností pre odkladanie vecí.

Poteší aj taká obyčajná škrabka na okná schovaná vo veku nádrže, metlička na sneh v dverách spolujazdca či dáždnik skrytý v dverách vodiča. Práve takéto dôležité drobnosti potešia mnohých budúcich majiteľov. Škoda ale vníma aj čoraz častejšie využívanie autokamier, ktoré vodiči používajú na natáčanie záberov z ciest.

Inštalácia takejto kamery nie je vôbec zložitá, no mnohí sú stále odkázaní na napájanie prostredníctvom klasického USB-A vstupu či dokonca elektrickej zásuvky pre autozapaľovač. Nová Octavia preto dostala nenápadný a moderný USB-C vstup pre tento účel priamo pri spätnom zrkadle v interiéri. Ide pritom o jedinečné riešenie, s akým sa nestretneme ani v konkurenčných koncernových modeloch.

USB-C pre autokameru v novej Octavii žiaľ nevyužijú všetci vodiči

Aj takáto drobnosť tak dokáže potešiť majiteľa tohto auta, ktorý už nebude musieť trpieť visiaci kábel alebo ho skrývať pod čalúnenie stĺpikov. Škodovka pri tomto detaile ukázala, že jej nie je ľahostajné ani používanie autokamier. Ako však mnohí dobre vieme, tieto zariadenia nie sú v niektorých európskych krajinách povolené. Kým u nás na Slovensku či v susednom Česku je ich používanie legálne a nie je trestané žiadnymi pokutami, v takom Rakúsku je už situácia úplne iná.

Zobraziť celú galériu (4)
Matúš Mitro/FonTech

Táto krajina úplne zakázala používanie autokamier. Vodičom pri policajnej kontrole hrozí za používanie autokamery pokuta vo výške až 10 000 €. Tieto kamery sú v Rakúsku povolené iba na iné osobné účely, no dokázať takéto konanie býva neraz zložité. Aj šoféri zo zahraničia tak môžu doplatiť na rakúske zákony a pokiaľ ich zastaví hliadka, pokute sa s autokamerou na čelnom skle nemusia vyhnúť. Rakúsko však nie je jedinou krajinou s takýmto nariadením. Autokamery sú úplne zakázané aj v Portugalsku a Luxembursku.

Niektoré európske krajiny autokamery povoľujú. Majú však niekoľko podmienok

V takom Nemecku sú povolené, avšak nahrávky z ciest nesmú byť zdieľané na internete a sociálnych sieťach, pretože videá s nahrávkami osôb či evidenčnými číslami áut môžu porušovať zákony o ochrane osobných údajov a súkromie ľudí. Mnohé ďalšie krajiny ako Švédsko, Francúzsko, Švajčiarsko či Holandsko autokamery povoľujú, no s niekoľkými podmienkami, ktoré sa väčšinou týkajú zákazu publikovania záznamov na internete a natáčanie iba pre osobné účely, informuje ViaTech.

Nórsko má pri používaní autokamery iba jedinú podmienku, a to, aby bola nainštalovaná na mieste, kde nebude brániť vodičom vo výhľade na cestu. Hoci sú tak u nás autokamery bežnou súčasťou výbavy v mnohých autách, niektoré krajiny ich zakazujú, a preto je lepšie, ak toto zariadenie pred cestou do susedného Rakúska odstrániš z čelného skla. Zároveň sa však opäť vraciame k novej Škode Octavia, ktorá so vstavaným USB-C portom poskytuje lepšiu možnosť pre napájanie tohto doplnku do auta.

Ďalšie články

Mladoboleslavská automobilka predstavila svoju najnovšiu pýchu
Škoda predstavila najpokročilejšiu Octaviu všetkých čias. Má plug-in hybrid a ohromné technológie
Elektromobilitu si Škoda vyskúšala už pred 75 rokmi
Toto sú historické pokusy automobiliek o elektromobily: Škoda začala už v roku 1944 špeciálnym modelom
Oplatí sa?
Porovnali sme: Koľko by ťa stál život s lacným elektromobilom CITIGOe a tradičnou Fabiou? Škoda má v rukách obrovský potenciál
Jedna z najlacnejších autokamier ponúka vysoké kvality
Recenzia | Vyskúšal som najlepšiu Xiaomi kameru do auta. S 2,7K videom a pokročilými funkciami zvláda aj to, čo o stovky eur drahšie kúsky

Nový USB štandard sa usídľuje aj v nových autách

Je chvályhodné, že sa automobilka rozhodla priniesť nový USB-C aj k čelnému sklu, ale s veľkou pravdepodobnosťou ho nevyužijú vodiči v už spomínaných krajinách, ktoré nahrávanie videí týmito zariadeniami netolerujú.

Výrobca už teda nevyužíva staré USB-A či iné staršie štanrady a miesto nich v jeho nových autách nájdeme toto moderné USB-C, ktoré sa môže nachádzať aj pri bezdrôtovej nabíjačke pre smartfóny a vedľa zásuvky v zadnej časti interiéru.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Iné zariadenia