V súčasnosti ProLogium prevádzkuje demonštračné zariadenie v taiwanskom meste Taouyan, ktoré smeruje k sériovej výrobe batérií na gigawattovej úrovni. Spoločnosť tiež spolupracuje s výrobcami automobilov na testovaní svojich produktov. Pri plánovaní ďalších krokov ProLogium avizovala prelomové novinky, ktoré plánuje predstaviť na veľtrhu CES 2025 v Las Vegas.

Experti vynašli prevratnú technológiu

Vedci z Oak Ridge National Laboratory objavili spôsob, ako premeniť najšpinavšie fosílne palivo – uhlie – na materiály potrebné na výrobu batérií pre moderné elektrické vozidlá. Tento nový proces premieňa uhlie na grafit, ktorý je kľúčovou zložkou v batériách, konkrétne v anóde, teda zápornom póle batérie.

Aj keď sa veľa hovorí o materiáloch ako lítium či kobalt, v skutočnosti je grafit najbežnejšou zložkou v batériách pre elektrické vozidlá. Preto je zabezpečenie dostatočných zdrojov grafitu kritické pre výrobu týchto batérií. Viac sa o téme dočítaš v samostatnom článku.

Ďalšie inovácie a perspektívy

Okrem ProLogium zaznamenali pokrok aj ďalší výskumníci. Kanadská McGillova univerzita pracuje na vylepšení keramických batérií zavedením pórovitej keramickej platne vyplnenej polymérom. Táto inovácia znižuje odpor medzi elektrolytom a elektródami, čo umožňuje vyššie napätie a stabilnú prevádzku.

V USA startup Ion Storage Systems spolupracuje s francúzskou firmou Saint-Gobain na výrobe špeciálneho keramického prášku pre batérie. Ion získal podporu aj od amerického ministerstva energetiky cez program SCALEUP, ktorý mu poskytol 20 miliónov dolárov na vybudovanie výrobnej linky. Investičný záujem prejavili aj súkromní investori, pričom firma plánuje dodávať batérie najmä pre medicínske, vojenské a vesmírne aplikácie.

ProLogium

Výzvy a budúcnosť

Napriek výhodám, ako je vyššia energetická hustota a nižšie riziko požiaru, keramické batérie musia čeliť výzvam spojeným s nákladmi a výrobou. Výskumníci a inovátori však pokračujú v hľadaní spôsobov, ako sprístupniť túto technológiu širokému trhu.

Keramické batérie by mohli čoskoro priniesť revolúciu v elektromobilite, rovnako ako kedysi lítium-iónové batérie nahradili olovené akumulátory v prvých elektrických vozidlách. Vývoj naznačuje, že budúcnosť elektromobilov je nielen udržateľná, ale aj technologicky fascinujúca.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP