Apple vždy patril k najväčším gigantom vo svete smartfónov, pričom svoju pozíciu upevnil predstavením výročného iPhonu X. Po príchode na trh sa však z radov používateľov začali šíriť správy o chybách Face ID. Posledný prípad viacnásobného zlyhania Face ID sa stal v Číne, kde majiteľku iPhone X sklamal po odomknutí tvárou jej kolegyne.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Je pravdou, že Apple vie svojimi smartfónmi spraviť po svete veľkú senzáciu, čo sa mu podarilo aj počas septembrového predstavenia výročného iPhonu X. Kvôli výrobným nedostatkom sa však táto očakávaná novinka dostala na trh až začiatkom novembra. Mnoho zákazníkov tak netrpezlivo čakalo a prehliadli aj nový iPhone 8 a 8 Plus, len aby mohli získať novú „desiatku“. Po prvých reálnych testoch ale prichádzali mnohé sklamania, pričom najväčšie sa týkajú biometrického zabezpečenia tvárou používateľa. Funkcia Face ID bola doposiaľ už niekoľkokrát skúšaná rôznymi trikmi, ktorým nanešťastie dokázala podľahnúť.

Nadšenie vystriedalo sklamanie

Po oklamaní Face ID špeciálnymi maskami, jednovaječnými dvojčatami či malým 10-ročným chlapcom zlyhalo toto zabezpečenie opäť. Žena menom Yan si v Číne kúpila vytúžený iPhone X. Po nastavení funkcie Face ID však prišlo veľké sklamanie, nakoľko jej nový smartfón sa odomkol aj pomocou tváre kolegyne. Zmena nenastala ani po niekoľkých pokusoch a Yan s rozhorčením volala na zákaznícku linku, kde sa ale stretla s nedôverou.

Nenechaj si ujsť
Šéfovi marketingu Apple „smrdia“ alternatívy Face ID pre smartfóny s Androidom

Zašla preto do najbližšieho obchodu spoločnosti, kde pracovníkom ukázala, akou závažnou chybou jej nový iPhone X trpí. Po demonštrácii zlyhania Face ID dostala svoje peniaze späť. Tie však opäť minula na kúpu druhého kusu, avšak opäť sa stretla s tým istým problémom. Aj druhý kus bolo totiž možné odomknúť pomocou tváre jej kolegyne. Situácia sa tak zopakovala, no tentokrát už nie je jasné, či Yan minula aj toto odškodné na tretí iPhone X. Príbehov a skúseností o nesprávne pracujúcej funkcii Face ID neustále pribúda.

Je problém väčší ako sa zdá?

Apple síce počas predstavenia dával dôraz na vysokú úroveň spracovania, no časom sa zdá, že tieto chvály budú vyvrátené. O bezpečnosti už pochybujú aj mnohí bezpečnostní experti, podľa ktorých nie je táto funkcia vhodná pre vládnych predstaviteľov či ako overenie pri finančných transakciách. Nie je jasné, koľko iPhonov X trpí problémami s TrueDepth kamerou a funkciou Face ID. Doteraz sa však objavilo mnoho nespoľahlivých kusov, kvôli ktorým používatelia začínajú o bezpečnosti tohto biometrického zabezpečenia pochybovať.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
67%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
22%
Neznášam to
11%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Peter

  Ty si aký retard Kubko. Mamička ti nekúpila ajfón a všetci kto ho majú sú ovce?? JOJ ty tlcik…

  • Jakub Smolka

   Joj ty vševediaci, samozrejme nevravím že všeci majitela Iphonov su ovce ale určite mi dáš za pravdu ze sa taký, ktorý sa ako ovce správajú najdu.
   Kebyže chcem Iphone kupim si ho sam benusim nan žobrať od rodiny ako niekto iný, ale tohto výrobcu proste nemám rád. Nechvel by som smartphone, ktorý stojí 800€ a viac a he obmedzený v každom smere.
   Btw, kebyže mi ho dakto kúpi, takj s veľkou pravdepodobnosťou by son ho predal a jupil si niečo ine. Takže asi tak pán Peter.

   • Peter

    Píšeš tak ako keby som mal pravdu.. niekto chce byt obmedzený ako píšeš.. nenúti ta to potom zabíjať čas babranim sa s telefónom, nekonečným nastavovaním kadejakých serepeticiek a podobne. Mal som x androidov a posledný galaxy s8 som predal a som šťastný že mám kompaktne SEčko ! A niesom žiadna ovca

    • Jakub Smolka

     ty možno nie si ovca, ale tak isto si sa už stretol s ľuďmi, ktorí sa tak jednoducho správajú
     Ja som zase vždy bol spokojný s androidmi a stretol som sa aj s človekom čo mal android vyskúšal to „SEčko“ a sklamaný sa vrátil ku androidom (kúpil si OnePlus 5) so slovami Apple nikdy viac
     je to každého subjektívna vec čo sa mu páči ale uznaj sám, že správanie niektorých ľudí ktorý sú v podstate až fanatici je niekedy nelogické, lebo nevedia priznať že ja Apple má svoje chyby a problémy.
     Samozrejme nehádžem všetkých ľudí do jedeného vreca ani ich neodsudzujem a taktiež si nič zlé o nich nemyslím ked majú Apple ale uznaj že sa proste nájde určitý typ majiteľov a to nielen Applu (ale uňho je to tak najviac vidieť) ktorý sap proste správajú ako posadnutý.
     Ešte raz by som zdôraznil, že môj prvý komentár nebol namierený proti všetkým fanúšikom tejto značky.