Apple vždy patril k najväčším gigantom vo svete smartfónov, pričom svoju pozíciu upevnil predstavením výročného iPhonu X. Po príchode na trh sa však z radov používateľov začali šíriť správy o chybách Face ID. Posledný prípad viacnásobného zlyhania Face ID sa stal v Číne, kde majiteľku iPhone X sklamal po odomknutí tvárou jej kolegyne.

Je pravdou, že Apple vie svojimi smartfónmi spraviť po svete veľkú senzáciu, čo sa mu podarilo aj počas septembrového predstavenia výročného iPhonu X. Kvôli výrobným nedostatkom sa však táto očakávaná novinka dostala na trh až začiatkom novembra. Mnoho zákazníkov tak netrpezlivo čakalo a prehliadli aj nový iPhone 8 a 8 Plus, len aby mohli získať novú „desiatku“. Po prvých reálnych testoch ale prichádzali mnohé sklamania, pričom najväčšie sa týkajú biometrického zabezpečenia tvárou používateľa. Funkcia Face ID bola doposiaľ už niekoľkokrát skúšaná rôznymi trikmi, ktorým nanešťastie dokázala podľahnúť.

Nadšenie vystriedalo sklamanie

Po oklamaní Face ID špeciálnymi maskami, jednovaječnými dvojčatami či malým 10-ročným chlapcom zlyhalo toto zabezpečenie opäť. Žena menom Yan si v Číne kúpila vytúžený iPhone X. Po nastavení funkcie Face ID však prišlo veľké sklamanie, nakoľko jej nový smartfón sa odomkol aj pomocou tváre kolegyne. Zmena nenastala ani po niekoľkých pokusoch a Yan s rozhorčením volala na zákaznícku linku, kde sa ale stretla s nedôverou.

Nenechaj si ujsť
Šéfovi marketingu Apple „smrdia“ alternatívy Face ID pre smartfóny s Androidom

Zašla preto do najbližšieho obchodu spoločnosti, kde pracovníkom ukázala, akou závažnou chybou jej nový iPhone X trpí. Po demonštrácii zlyhania Face ID dostala svoje peniaze späť. Tie však opäť minula na kúpu druhého kusu, avšak opäť sa stretla s tým istým problémom. Aj druhý kus bolo totiž možné odomknúť pomocou tváre jej kolegyne. Situácia sa tak zopakovala, no tentokrát už nie je jasné, či Yan minula aj toto odškodné na tretí iPhone X. Príbehov a skúseností o nesprávne pracujúcej funkcii Face ID neustále pribúda.

Je problém väčší ako sa zdá?

Apple síce počas predstavenia dával dôraz na vysokú úroveň spracovania, no časom sa zdá, že tieto chvály budú vyvrátené. O bezpečnosti už pochybujú aj mnohí bezpečnostní experti, podľa ktorých nie je táto funkcia vhodná pre vládnych predstaviteľov či ako overenie pri finančných transakciách. Nie je jasné, koľko iPhonov X trpí problémami s TrueDepth kamerou a funkciou Face ID. Doteraz sa však objavilo mnoho nespoľahlivých kusov, kvôli ktorým používatelia začínajú o bezpečnosti tohto biometrického zabezpečenia pochybovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom