Skúmanie vesmíru nie je záležitosťou len na pár desaťročí, pretože tento ohromný priestor vôkol nás skrýva viac ako si myslíme. Pri hľadaní mimozemského života a odhaľovaní ďalších tajomstiev vedci zachytávajú rôzne signály z rôznych častí univerza. Najnovším objavom sú však signály, ktoré k nám leteli 3 milióny svetelných rokov, no pre vedcov sú veľkou neznámou.

Doterajší výskum vesmíru nám poskytol mnoho informácií o dianí v tomto priestore, no stále sú získané znalosti iba malou kvapkou vo veľkom mori. Je možné, aby sme boli vo vesmíre sami? Na túto otázku chcú nájsť vedci odpoveď aj pomocou satelitov a ďalších zariadení. Vďaka nim teraz zachytili 15 signálov z veľmi vzdialenej oblasti. Do dnešných dní sa nám podarilo zachytiť mnoho signálov, od tých jednoducho vysvetliteľných, až po tie podivné, ktoré zahŕňajú aj rýchle rádiové „výbuchy“.

Signál s obrovskou energiou

Ide o krátky, no extrémne silný záblesk energie, ktorý môže trvať len pár milisekúnd. Množstvom vyžiarenej energie však 500-krát prekonáva naše Slnko. Takýchto silných signálov, prezývaných tiež ako „písknutie“, vedci dodnes zachytili len 20. Omnoho zaujímavejším je ale fakt, že 15 z nich pochádzalo z jedného zdroja s označením FRB 121102. Doteraz sme z neho dokázali identifikovať 1 vyslaný impulz, a tak je tento rad ďalších signálov pre vedcov veľkou záhadou, na ktorú sa snažia nájsť prirodzenú odpoveď.

Nenechaj si ujsť
Vedci možno dokázali existenciu viacerých vesmírov. Čo všetko prináša tento objav?

Zdrojom signálu je oblasť trpasličej galaxie, ktorá je od našej Zeme vzdialená až 3 milióny svetelných rokov. Ešte väčšou neznámou však je presný objekt či zdroj, ktorý týchto 15 signálov o frekvencii zhruba 7 GHz vysielal. Doteraz zachytené „písknutia“ z tejto oblasti ale boli na nižšej frekvencii. Tieto fakty tiež potvrdili členovia programu Breakthrough Listen, ktorí hľadajú dôkazy o existencii mimozemského života v iných kútoch vesmíru.

Volá nám E.T.?

Konšpirátori môžu mať dôvod na radosť, pretože aj v prehlásení tejto organizácie sa píše, že tieto signály môžu byť využívané ako zdroj energie pre vesmírnu loď. Znamená to, že sa v hľadáčiku našich satelitov objavil E.T. aj s jeho posádkou? Toto tvrdenie by bolo príliš odvážne a na takúto odpoveď musia vedci vylúčiť mnoho iných, racionálnejších vysvetlení. Jedným z nich môže byť aj to, že zdrojom silného signálu je zrejme veľká čierna diera v strede trpasličej galaxie. Vyžaruje tento gravitačný kolapsar frekvenciu, ktorú vedci zachytili? Neznámou ostáva aj to, prečo je 15 posledne zachytených signálov na takmer dvojnásobnej frekvencii, akú tento zdroj vysielal doteraz.

Ide o dvakrát vyššiu frekvenciu, aká bola typická pre tento zdroj doposiaľ.“ – Avi Loeb, teoretický fyzik Harvardskej univerzity. Môže ísť skutočne o signály vysielané inteligentnými bytosťami, ktoré hľadajú mimozemský život rovnako ako my? Odpoveď nie je jednoduchá, no pokiaľ by sme skutočne zachytili frekvenciu vysielanú zariadením inej civilizácie, bol by to ohromný prelom v celých dejinách ľudstva. Nič však nie je potvrdené a vedcom tak ostáva len skúmať rozsiahle zákutia vesmíru aj naďalej. V priloženom videu si môžeš vypočuť ako zachytené signály v skutočnosti znejú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom