Nekonečný vesmírny priestor vôkol nás skrýva mnohé neobjavené tajomstvá, ktoré čakajú na svoje odhalenie. Vedci si doteraz lámali hlavy kvôli existencii podivného priestoru ďaleko od nás, ktorý je značne chladnejší ako jeho okolie. Teraz však prišli s novou teóriou, ktorá môže podporiť existenciu ďalšieho vesmíru, ktorý susedí s tým našim. 

Táto zvláštna anomália je od nás vzdialená až 1,8 miliardy svetelných rokov, no oproti svojmu okoliu vyniká nižšou teplotou. Vedci meraním žiarenia skrz vesmír zistili, že priestor v tejto podivuhodnej oblasti je chladnejší o 0,00015 °C. Pôvodné teórie pritom zastávali tvrdenie, že nižšia teplota je spôsobená menším množstvom hmoty v danom priestore, ktorý mal mať odhadom až o 10 000 galaxií menej ako je v iných častiach vesmíru.

Vedci sú poriadne prekvapení

Oblasť nazvanú ako „Supervoid“ skúmali aj vedci z Kráľovskej astronomickej spoločnosti, ktorí oznámili nové fakty a popreli tak jej existenciu. Podľa ich tvrdení sú galaxie v tomto priestore sústredené vôkol studených miest alebo tzv. „bublín“. Aj napriek novej teórii však nebola vysvetlená príčina teplotného rozdielu.

zdroj fotografie: The Royal Astronomical Society

Nenechaj si ujsť
Vďaka moderným technológiám vznikla doteraz najdetailnejšia mapa vesmírneho priestoru. Tie úchvatné zábery si nesmieš nechať ujsť

Na vysvetlenie prepojenia týchto „bublín“ a nižšej teploty by však vedci potrebovali neštandardný kozmický model, ktorý so svojimi nazbieranými dátami, žiaľ, nedokážu vytvoriť. Túto správu potvrdil aj jeden z výskumníkov, Ruari Mackenzie, počas tlačovej konferencie RAS. Štúdia však obsahovala mnoho pochybností a nesprávnych údajov. Pri simulácii skúmaného priestoru sa zistilo, že existuje iba 2 % šanca, že táto anomália vo vzdialenom priestore vesmíru bola vytvorená náhodne. Na vysvetlenie existuje viacero nezvyčajných tvrdení, no rozhodne najmenej očakávanou je teória o zrážke dvoch vesmírov v tomto priestore.

Galaxiazdroj fotografie: Pixabay

Pokiaľ by ďalšie štúdie toto tvrdenie potvrdili, potom možno ľudstvo našlo prvé dôkazy o existencii viacerých vesmírnych priestorov. Na toto odvážne prehlásenie však bude potrebných ešte mnoho, mnoho dôkazov, aby boli vedci týmito informáciami na 100 % presvedčení. Záhady vesmíru sú ale omnoho širšie a pri jeho skúmaní je človek ešte len na samom začiatku.

Sú pred nami extrémne zaujímavé roky výskumu a bádaní

Potrvá dlhé desaťročia, kým by sa potvrdila alebo vyvrátila existencia iného kozmu vedľa tohto nášho. Napriek tomu je však veľmi nepravdepodobné, aby sme boli v tak rozsiahlom priestore sami a ktovie, možno, že je náš vesmír predsa len jeden z mnohých. Aký máš názor na tieto teórie? Daj nám vedieť v komentároch pod článkom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú