Automobilky sa pri svojich elektromobiloch doslova pretekajú, ktorá z nich prinesie vozidlo s najpôsobivejšími parametrami. Automobilke Drako sa to podarilo, mladá firma konečne postavila svoje prvé elektrické SUV, ktoré má výkon 2 000 koní, informuje TopGear.

Hyperšport v karosárskom prevedení SUV môže na prvý pohľad znieť ako úplný nezmysel, no pri pohľade na Drako Dragon určite nemôžeš pochybovať, najmä ak sa jedná o elektromobil.

Drako

Taliansko-americká automobilka vytvorila niečo, čo vo svete áut nemá obdoby. Krásny športový dizajn má na starosti Lowie Vermeersch, ktorý je zároveň zakladateľom dizajnérskeho štúdia GranStudio. Výroba tejto beštie prebieha v USA.

Na stovku zrýchli pod dve sekundy

Ako píše Electrek, automobilku založil Dean Drako v San Jose. Prvým elektromobilom automobilky bolo Drako GTE, kedy spoločnosť zobrala karosériu z plug-in hybridu Fisker Karma a postavila na nej štvormotorovú šialenosť, pričom každý motor dokáže produkovať výkon 225 kW.

Drako Dragon je ale auto postavené úple na čistom hárku papiera, čomu prislúcha aj ohromný výkon 2 000 koní. Elektromobil je takisto vybavený štvoricou elektromotorov, ktoré sú ale podstatne výkonnejšie.

Vďaka tomuto ohromnému výkonu zrýchli SUV z 0 na 100 km/h už za približne 2 sekundy. Štvrť míle zdolá podľa automobilky za menej než 9 sekúnd. Len pre porovnanie, najrýchlejší sériový elektromobil planéty, Rimac Nevera, dá štvrť míle za 8,582 sekundy. Toto elektrické SUV je tak iba o pol sekundy pomalšie ako najrýchlejšie auto sveta.

Maximálna rýchlosť je na úrovni 320 km/h. „Hyper SUV“ má aj skvelý dojazd na jedno nabitie. Podľa amerického EPA štandardu prejde cez 670 km. Výrobca myslel aj na možnosti nabíjania a Drako Dragon bude spĺňať tie najvyššie štandardy aj o niekoľko rokov. Elektromobil totiž disponuje maximálnym nabíjacím výkonom 500 kW.

Drako Dragon je najrýchlejšie SUV sveta s výkonom 2 000 koní

Hmotnosť vozidla je 2 253 kg, čo je na pomery elektromobilov bežné. K luxusnému autu ale prislúcha aj luxusná cenovka. Drako Dragon rozhodne nebude auto pre každého, i keď vzhľadom na jeho výkon je cena stále pomerne prijateľná. Základný model štartuje na sume 290 000 dolárov, teda asi 280 000 €.

Automobilka plánuje spustiť výrobu v roku 2026 a ročne chce produkovať až 5 000 kusov elektrického SUV. Aktuálne sa už dá Drako Dragon predobjednať, no je potrebné uhradiť depozit vo výške 500 dolárov, alebo 5 000 dolárov za špeciálnu „First Edition“, z ktorej spoločnosť vyrobí iba 99 kusov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP