Kvalita výrobkov spoločnosti Apple je jedna vec, no ich cenová politika je vec druhá. Počas 40-ročnej existencie tohto amerického výrobcu sme sa od neho dočkali hojného počtu nesmierne zaujímavých zariadení, ktoré však neraz vyrazili všetkým dych svojou poriadne vysokou cenou. Nižšie si tak môžeš prezrieť historicky najdrahšiu šesticu z nich.

Apple Lisa (1985) – 9 250 €

zdroj fotografie: TheAppleMuseum

V prípade, že si už niekedy videl film Steve Jobs, v ktorom si hlavnú rolu strihol talentovaný Michael Fassbender, určite si v ňom zachytil zmienku o počítači s názvom Apple Lisa. Hoci hlavný protagonista počas takmer celej snímky popieral, že pomenoval tento produkt po svojej dcére, nakoniec priznal, že tomu bolo skutočne tak. Steve Jobs si však svoju dcéru skutočne cenil, čo sa poriadne prejavilo aj na cene tohto neveľmi úspešného zariadenia. To stálo v roku 1985 až 9 250 €, pričom dnes sa táto suma rovná vďaka inflácii 22 000 €. Zákazníci ale za svoje peniaze dostali historicky prvý počítač s grafickým používateľským rozhraním a myšou.

Macintosh vyrobený na dvadsiate výročie (1997) – 6 950 €

zdroj fotografie: Christies

Tento produkt označovaný skratkou TAM (Twentieth Anniversary Macintosh) si mohli reálne vyskúšať len skutoční nadšenci zariadení od Applu. Počítač odhalený v marci roku 1997 bol totižto dostupný v limitovanom počte kusov a navyše za poriadne vysokú sumu. V tomto období zaň musel každý záujemca zaplatiť až 6 950 €, čo v prepočte pri dnešnom kurze predstavuje sumu 10 375 €. Opäť sa ale vlastníci mohli radovať z unikátneho kúsku techniky, ktorý možno považovať za duchovného predchodcu iMacov. Vyrobených bolo celkovo 12 000 kusov, pričom posledných pár z nich sa predávalo za omnoho zaujímavejšiu sumu 1 850 €.

Macintosh Portable (1989) – 6 750 €

Applezdroj fotografie: Christies

Ťažko tomu uveriť, no v čase, keď sa na Slovensku a v Čechách riešila vo veľkom nežná revolúcia, spoločnosť Apple odhalila svoj prvý „prenosný“ počítač. Slovíčko prenosný sa však v úvodzovkách nenachádza len tak náhodou. Prvý notebook od tohto amerického technologického giganta totižto vážil takmer 7,5 kg a jeho prenášanie tak rozhodne nebolo jednoduché. Jednoduchá celkom určite nebola ani jeho kúpa, nakoľko si každý záujemca o tento výrobok musel v roku 1989 našetriť približne 6 750 €. Táto suma by dnes po pripočítaní inflácie presiahla ohromnú čiastku 13 000 €.

Apple LaserWriter (1985) – 6 450 €

zdroj fotografie: AppleRescueFromDenver

V rovnakom období, kedy sa na svetlo sveta po prvý raz dostal počítač Apple Lisa, odhalil americký výrobca svoju prvú laserovú tlačiareň, ktorá bola zároveň jednou z úplne prvých tohto typu. Široká verejnosť si tento prístroj mohla zakúpiť za sumu 6 450 €, čo je dnes, o viac ako 30 rokov neskôr, zhruba 14 800 €. Napriek viacerým pozitívam tohto produktu snáď každý uzná, že je takáto suma za tlačiareň jednoducho neprimeraná. Pravdou ale je, že v tej dobe zákazník veľmi na výber nemal, a tak sa tejto tlačiarni v predajoch celkom darilo. O ďalšie tri roky neskôr bola odhalená jej druhá generácia.

Apple Watch Edition (2015) – 15 750 €

zdroj fotografie: ArsTechnica

Nenechaj si ujsť
Apple Watch aj po dvoch rokoch od predstavenia stále patria medzi smart hodinky s najkrajším dizajnom

V roku 2015 predstavil Apple svoje dlho očakávané smartwatch. Ich základný model sa začal predávať za sumu 330 €, čo je na pomery Applu viac ako slušné. Spolu so základným modelom ale bola odhalená aj exkluzívna edícia, ktorá sa predávala za omnoho vyšších 15 750 €. Pravdou však je, že skutočne kvalitné náramkové hodinky sa vo svete predávajú aj za omnoho vyššie sumy a ľudia, ktorí si potrpia na luxus v každom smere, jednoducho takéto produkty vyhľadávajú. Nepochybne najväčšia časť z tejto vysokej sumy išla na hodnotné materiály, nakoľko boli tieto smartwatch vyrobené z 18 karátového zlata.

Vylepšený Mac Pro (2013) – 20 000 €

Applezdroj fotografie: YouTube

Doteraz najvýkonnejší počítač od Applu s označením Mac Pro sa začal predávať ešte v roku 2013. Odvtedy viacerí priaznivci tohto výrobcu netrpezlivo očakávajú príchod jeho plnohodnotného nástupcu, no zatiaľ sa ho, bohužiaľ, nedočkali. Nič im však nebráni vo vylepšení tohto staršieho modelu, ku ktorému sa dá dokúpiť výkonnejší procesor, viac RAM pamäte, väčší SSD disk, ako aj výkonnejšia grafická karta. Ak by si ale chcel toto zariadenie vylepšiť na úplné maximum, musel by si si pripraviť až 20 000 €. Preto ti radšej odporúčame počkať na novú generáciu (ak ju Apple vôbec plánuje), za ktorú by si nemusel zaplatiť ekvivalent ceny nového automobilu so slušnou výbavou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú