Cena elektromobilov sa vo veľkej miere odvíja od ceny batérií. Za posledných 10 rokov cena akumulátorov výrazne klesla, no tento rok sme prvýkrát zaznamenali medziročný nárast, informuje agentúra BloombergNEF.

Za pomyselnú magickú hranicu ceny batérií sa považuje suma pod 100 dolárov za 1 kWh energie. Odborníci odhadujú, že pri dosiahnutí tejto ceny by sa elektromobily konečne mohli vyrovnať cenám spaľovákov.

K dosiahnutiu tohto cieľa sme mali pritom veľmi dobre našliapnuté. Veď v roku 2013 stál 1 kWh lítium-iónovej batérie až 732 dolárov, teda niečo pod 700 €. Dnes je to zhruba 5-krát menej a za 1 kWh energie pri lítium-iónovej batérií zaplatíme 150 dolárov, respektíve 142 €.

Cena prvýkrát narástla

Problém je ale v tom, že v posledných rokoch sa pokles ceny spomalil a v roku 2022 dokonca priemerné batérie medziročne zdraželi. Minulý rok bola cena lítium-iónových batérií na úrovni 141 dolárov/1 kWh a v roku 2020 boli na rovnakej úrovni ako dnes. Medziročný nárast medzi 2021 a 2022 predstavuje 7 %.

Mercedes/Freepik (úprava redakcie)

Od roku 2019 bol už pokles ceny veľmi pomalý a narúšal predpoklad, že k cenovej partite elektromobilov a spaľovákov dôjde do roku 2025. Aby sa tak stalo, respektíve aby cena batérií klesla pod 100 dolárov/1 kWh, museli by za najbližšie dva až tri roky klesnúť o tretinu.

Cena by opäť mala začať klesať

Prieskum agentúry Bloomberg ale ukazuje, že v roku 2024 by cena batérií mala znovu začať výraznejšie klesať, a to vďaka narastajúcemu ťažobnému a spracovateľskému priemyslu lítia.

Cenovú hranicu pod 100 dolárov/1 kWh by sme pritom mali prelomiť už v roku 2026. To ale pochopiteľne oddiali prítomnosť cenovo dostupných elektromobilov na trhu, nakoľko cena batérií najvýraznejšie ovplyvňuje práve menšie a lacnejšie elektromobily.

Elektromobily sa skutočne vyrovnajú spaľovákom

Cenová partita elektromobilov a spaľovákov by tak mohla nastať už do pár rokov, čo koniec koncov potvrdzujú aj ďalšie zdroje. Sylvain Filippi, riaditeľ Formula E tímu Envision Racing pre Reuters prezradil, že tento významný moment by mal nastať v rokoch 2025 až 2026.

K vyrovnaniu cien elektromobilov a spaľovákov pochopiteľne prispeje aj zníženie výrobných nákladov elektrických áut. Dnes sa ich v porovnaní so spaľovákmi stále vyrába zanedbateľné množstvo. So zväčšujúcou sa výrobou ale bude klesať aj cena súčiastok, nakoľko ich dodávatelia budú produkovať vo väčších objemoch.

Elektromobil s cenovkou od 10 000 € a dojazdom vyše 300 km

Ruka v ruke s tým sa bude vyrábať stále menej a menej spaľovákov a cena súčiastok pre tieto vozidlá bude naopak rásť. Tak dôjde už o pár rokov k cenovej partite, teda cenovému vyrovnaniu.

Akonáhle bude stáť elektromobil toľko, čo spaľovák rovnakej triedy, budúci majiteľ si veľmi rýchlo spočíta, že na prevádzkových nákladoch elektromobilu ušetrí ďalšie tisíce eur a voľba bude pre mnohých jasná. Elektromobilov na cestách neustále pribúda a potvrdzujú to aj čísla. V minulom roku tvoril podiel nových predaných elektrických áut 8 %, no za prvý kvartál tohto roku to už bolo 10 %. Očakáva sa, že v roku 2028 by už malo byť každé tretie predané auto čisto elektrické a v roku 2035 sa bude globálne predávať viac ako 50 % čistých elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP