Peter Rawlinson, CEO automobilky Lucid sa nedávno v rozhovore pre IEEE Spectrum vyjadril na adresu „revolučných“ batérií Tesla 4680. Podľa neho tieto batérie nie sú vôbec prelomové, pretože ich vyššia energetická hustota nezávisí od nového chemického zloženia batérií.

Nie je prekvapením, že Rawlinson takýmto spôsobom batérie Tesly kritizuje. CEO konkurenčnej automobilky Lucid nedávno povedal, že veľkosť batérií pri budúcich elektromobiloch nebude až taká dôležitá. Kľúčovou má má byť efektivita elektrického auta v zmysle aerodynamiky a minimálnych strát v pohonnom ústrojenstve.

Nový Lucid Air svojim dojazdom prekonáva všetky doterajšie elektromobily na trhu. Šéf automobilky tento úspech pripisuje práve tejto, podľa neho dokonca najdôležitejšej veci pri elektromobiloch. O efektivite hovoril na nedávnej konferencii kalifornskej automobilky.

Lucid

Lucid Air je vraj oproti konkurencii efektívnejší vo všetkých smeroch. Je aerodynamickejší než Tesla Model S a lepšie narába s energiou z batérie. Práve tieto faktory majú byť kľúčom k tomu, aby mohli automobilky v budúcnosti priniesť skutočne lacný elektromobil so solídnym dojazdom.

Koniec koncov, s lepšou efektivitou ide ruka v ruke aj lepší dojazd, no Rawlinson poukazuje na to, že cieľom nie je zvyšovať dojazd použitím obrovských batérií, ale zlepšovaním ostatných prvkov.

Veľké batérie sú drahšie

Batérie Tesla 4680 podľa Rawlinsona nie sú revolučná z pohľadu chémie. Vysokú energetickú hustotu údajne Musk dosiahol len vďaka tomu, že sú samotné články natlačené na seba a tým zaberajú menej miesta, respektíve sa ich do podlahy auta zmestí viac.

Uznal však, že veľké formáty batérie sú výhodnejšie, pretože sa znižuje vnútorný odpor na batérii a toto je rozhodne krok vpred. Ľudia by sa ale na túto batériu, podľa neho, nemali pozerať ako na niečo revolučné.

Tesla

Automobilka Lucid totiž využíva podobné valcové batériové články s označením 2170, ktoré používa aj Tesla v Modeli 3 a Y. Má ich aj automobilka Rivian vo svojom elektrickom pickupe R1T.

Revolúciu prinesie až nové chemické zloženie

Batériové články Tesla 4680 majú podľa Tesly priniesť zvýšenie dojazdu až o 30 %. To je naozaj fantastický údaj, nakoľko sa skutočne stále jedná o batériu bez zmeny chemického zloženia, píše InsideEVs.

Nová chémia v kombinácii s usporiadaním batériových článkov na štýl Tesla 4680 by ale mohla priniesť ozajstnú revolúciu v dojazde elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú