Seat Leon štvrtej generácie je už niekoľko dní realitou a okrem toho, že očaril vizuálom a technológiami, prináša aj jednu šikovnú funkciu, ktorou sa nemôže pochváliť ani nový Golf či Octavia.

Nový Leon je opäť dôkazom, že Španieli dokážu vyrobiť krásne auto s emotívnym dizajnom. Táto generácia však má oproti predchádzajúcim namierené vyššie. Okrem dizajnu tomu nasvedčuje osvetlenie vozidla a jeho technologická stránka.

Novinka nabitá technológiami a očarujúcim osvetlením

Nový Leon je postavený na platforme MQB Evo, ktorou disponujú aj jeho koncernoví súrodenci Golf a Octavia. Zákazníci si ho budú môcť vychutnať v dvoch karosárskych verziách – v hatchbacku a kombi verzii označenej ako Sportstourer. Dostupný bude v štyroch stupňoch výbavy, a to Reference, Style, Xcellence a najvyššou FR.

Ak sa zameriame na technológie, tešiť sa môžeme na nové LED svetlomety so svietivosťou až 900 lumenov, dynamické LED smerovky či zadne prepojené svetlomety s efektnou uvítacou funkciou. V interiéri zase nájdeme 10,25“ digitálny kokpit, multimediálny systém s uhlopriečkou 8,25 palcov či 10-palcov v prípade integrovaného navigačného systému.

Ten navyše poskytne okrem dotykovej funkcie aj ovládanie gestami a hlasom a 3D zobrazenie navigácie s dopravnými informáciami poskytovanými v reálnom čase. Okrem širokej škály bezpečnostných a asistenčných systémov pre vodičov však upozorníme ešte na ambientné osvetlenie interiéru, ktoré v sebe skrýva technologickú vychytávku, ktorou sa nemôže pochváliť ani nový Golf či Octavia.

Vychytávka, ktorú nemá asi žiadne známe vozidlo na svete

Ako informuje portál Motor1, nový Leon totižto v rámci ambientného osvetlenia integruje aj systém výstrahy sledovania mŕtveho uhla. Na fotografii uvedenej nižšie si môžeš všimnúť, že v rámci ambientného osvetlenia v mieste, kde sa dvere voziča alebo spolujazdca stretávajú s prístrojovou doskou, sa pôvodná farba osvetlenia mení na žlto-oranžovú.

Presne v tomto mieste a touto farbou upozorní nový Leon vodiča, že v jeho mŕtvom uhle sa nachádza vozidlo. Túto vychytávku sme teda nielenže nevideli v novom Golfe či Octavii, ale prakticky ešte v žiadnom vozidle. Španieli však upozorňujú, že nová vychytávka by mala byť dostupná až od výbavy Xcellence. Možno aj vďaka nej si nájde najpredávanejší model Seatu svojich nových priaznivcov.

Auto-moto