Zdá sa, že seriálová jeseň na streamovacích platformách bude patriť kvalitným sci-fi titulom.

Jedným z najväčších prekvapení roka je podľa kritikov stále séria Andor od Disney+ a v podobnom duchu sa prezentuje prvými dvoma epizódami aj najnovšia novinka služby Prime Video The Peripheral.

Vitajte v dystopickej budúcnosti

Príbeh seriálu sa opiera o rovnomenný román od Williama Gibsona, ktorý je priekopníkom kyberpunkového žánru a svojou tvorbou ovplyvnil viacero filmových či herných tvorcov. Jeho diela boli vždy náročnou úlohou a mnohí režiséri si s jeho adaptáciami vylámali zuby.

Uznávaný tím producentov okolo Lisy Joy a Jonathana Nolana, tvorcov úspešného sci-fi seriálu Westworld, však podľa prvých reakcií našiel kľúč k tomu ako dokonale preniesť jeho víziu a myšlienky na obrazovky televízorov.

The Pheripheral totiž ponúka dychberúce vizuálne efekty zabalené do kyberpunkovej estetiky s neo-noir prvkami a natočené sekvencie častokrát stierajú hranicu medzi fantáziou a realitou.

Problém zorientovať sa v tom, čo je skutočný svet, má aj hlavná hrdinka seriálu Flynne Fisher (Chloë Grace Moretz), ktorá žije pokojný život na predmestí až do chvíle, kedy vyskúša tajomný headset.

Po jeho nasadení objavuje virtuálnu realitu interaktívneho sveta vo videohre, ktorá má byť len ďalším spôsobom, ako si zarobiť peniaze. Údajná videohra je však skutočnejšia ako čokoľvek iné, čo doposiaľ hrala.

Flynne čoskoro zisťuje, že headset ju prenáša o 70 rokov do budúcnosti tajomného Londýna, kde sa stáva súčasťou pádu spoločnosti a je požiadaná o pomoc. Nebezpečné úskalie celej virtuálnej reality nakoniec začne ohrozovať aj jej rodinu, na ktorú je vypísaná odmena z budúcnosti a pre Flynne už nie je tak cesty späť.

Podobne ako všetky Gibsonove diela, aj The Peripheral pracuje s vopred prepracovanými svetmi bez toho, aby diváka vo všetkých názvoch, menách a ďalších súvislostiach zorientoval. Popri vnímaní vizuálne skvostného prostredia sa tak treba obrniť aj značnou trpezlivosťou a dôverou toho, že spleť informácií v neskorších epizódach začne dávať väčší zmysel.

The Peripheral poteší aj svojím sympatickým obsadením, keď sa po viacerých nevydarených projektoch konečne naplno prejavuje herecký talent Chloë Grace Moretz.

TMDB

Príbeh vyrozprávaný v dvoch časových osiach a veľmi odlišných verziách reality vyžaduje dve rozdielne charakterové polohy, ktoré niekde uprostred vytvárajú jedného človeka a tým je jej úloha v seriáli výrazne náročnejšia.

Vo vedľajšej úlohe sa predstavuje aj Jack Reynor (Midsommar) hrajúci jej brata Burtona, ktorý ako bývalý člen experimentálnej vojenskej pracovnej skupiny trpí post traumatickou stresovou poruchou.

Na strane zloduchov v dvoch rôznych časových líniách čaká na divákov Louis Herthum ako drogový barón (Westworld), ktorý sa ako nekompromisný zabijak prezentuje svojou temnou chladnou stránkou a riadnou dávkou krutosti.

TMDB

Producenti Jonathan Nolan a Lisa Joy prinášajú divákom inteligentný sci-fi seriál, ktorý zatiaľ najvernejšie spracováva myšlienky Gibsona a zároveň dôstojne nadväzujú na svoju úspešnú prácu s Westworldom.

Aj v tomto prípade platí, že na diváka čaká komplikovaný dej, rozľahlý rozsah a kvalitný vizuál. Pre nadšencov sci-fi je však The Peripheral povinnou jazdou a minimálne udalosťou roka, ktorá sa v záplave súčasnej seriálovej produkcii tak skoro nemusí opakovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP