Prvá séria seriálu Andor sa práve dostala do svojej polovice a svetom Star Wars čoraz častejšie dominujú otázky, kedy sa do príbehu zrodu aliancie rebelov pripoja aj ďalšie slávnejšie postavy populárnej franšízy.

Ľahký humor príznačný pre Star Wars, magická sila Jediov, kreatúry z iných planét či rinčanie svetelných mečov, to všetko mnohí diváci považujú za symboly zábavy, bez ktorých si už žiadnu poriadnu ságu z ďalekej galaxie nevedia ani predstaviť.

Andor však má za sebou prvých šesť epizód a žiaden z týchto elementov seriálový hit od Disney doposiaľ nesprevádza. Namiesto toho sa vydáva cestou temnejšou, dospelejšou, s množstvom nových originálnych postáv a od hlavnej ságy Skywalkerovcov si seriál drží pomerne ďaleký odstup.

Ojedinelý recept však po poslednej, nervy drásajúcej epizóde funguje dokonale a pri  sklamaní zo seriálu Obi-Wan: Kenobi vychádza Andor ako jednoznačný víťaz, ktorý to najlepšie ešte len plánuje rozbaliť v ďalších epizódach.

Časové skoky ako v Rode Draka nečakaj

Moderné seriálové prequely sa zvyknú vracať do dávnej minulosti, aby dokázali dostatočne rozvinúť príbeh a ozrejmiť príčiny, ktoré viedli k hlavným, kľúčovým udalostiam. Seriálový Rod Draka sa vracia 200 rokov pred udalosti z Hry o Tróny a epické fantasy Pán Prsteňov: Prstene Moci ide ešte oveľa ďalej.

Napojiť sa na svoju nosnú líniu tak vyžaduje značné množstvo scenáristického umenia a jeden magický trik – posunúť príbeh výrazným časovým skokom, čo je pomerne častý a medzi niektorými fanúšikmi aj neobľúbený jav. Podobne je to aj v menovanom seriáli Rod Draka, kde tvorcovia musia postavy každú chvíľu robiť staršími.

TMDB

Andor podobné trendy celkom obchádzajú a príbeh zrodu rebelského vodcu Cassiana sa datuje len päť rokov pred udalosťami Rogue One: A Star Wars Story.

Andor bol pôvodne plánovaný na päť sérií, ktoré mali vystavať mnohovrstevný hutný príbeh do plynulej časovej podoby, namiesto toho sa tvorcovia rozhodli pre dve série po 12 epizód. Zatiaľ čo prvá by mala podľa tvorcov predstavovať jeden rok, druhá bude pokrývať celé zostávajúce štyri roky.

Seriál s prvými šiestimi dielmi však doteraz pokryl necelý týždeň z tohto obdobia a fanúšikovia si začínajú klásť otázky, kedy sa posunieme do vzdialenejšej budúcnosti.

Andor má nakročené k titulu seriál roka

Príbeh Andora začal tým, že Cassian v sebaobrane zabije dvoch strážcov na planéte Morlana One, ovládanej korporatívnou spoločnosťou. V túžbe utiecť z planéty, ktorú nazýval svojím domovom, sa ako potomok domorodého kmeňa Kenari stretáva so záhadným Luthenom Raelom (Stellan Skarsgård), aby mu predal vzácnu ukradnutú jednotku z lode Impéria.

Luthen však v Cassianovi videl niečo viac než len zlodeja a vyzval ho, aby sa pridal k skutočnému odporu voči Impériu tým, že sa nakoniec pripojí k malej skupinke rebelov, ktorí sa pripravujú ukradnúť štvrťročnú výplatnú pásku celého Imperiálneho sektora na planéte Aldhani.

YouTube/Disney

Práve aktuálna 6. epizóda je famóznym vyvrcholením odvážnej misie, po ktorej by sme sa už mohli dočkať aj prvého časového skoku. Potvrdzuje to aj hlavná herecká hviezda Diego Luna v rozhovore pre portál TV Line:

„Máme 12 epizód, ktorými musíme pokryť ročné obdobie. Keď si už myslíte, že rozumiete tomu, v akom tóne bude seriál pokračovať, aké postavy budú okolo vás a aké prostredie očakávať, seriál vás zavedie niekam úplne inam a vy pôjdete zase od nuly“, poznamenal herec.

V spomínanom interview zároveň vyzdvihol prístup tvorcu a scenáristu Tonyho Gilroya, ktorý dokáže v rýchlom momente premeniť dobrodružnú a akčnú atmosféru na temný špionážny triler a o chvíľu zas na komorný a intímny príbeh. Práve originalita a snaha byť odlišný od iných, podobne ladených Star Wars titulov sa spája u Andora aj s jeho jedinečným rozprávačským konceptom.

TMDB

Každá tretia epizóda v obidvoch sériách totiž podľa tvorcov uzatvára jeden samostatný príbeh. V seriáli tak divák bude mať pocit, že sleduje štyri samostatné filmy, čo sa už potvrdilo v úvodnej polovici súčasnej série. Prvé tri časti sme boli svedkami úspešného úteku Cassiana z planéty Ferrix zatiaľ, čo nasledujúca šiesta časť vyvrcholila prvým pokusom zaútočiť na Impérium.

Posledný diel ukázal doteraz nevídanú nálož napätia, akcie a viacerých dych vyrážajúcich momentov, ktoré prekvapia aj zarytých fanúšikov Star Wars. Skutočnosť, že tím je zložený z mnohých nových postáv, zvyšuje riziko, že viacerí nebezpečnú misiu neprežijú. Samotná lúpež je tak pre diváka mimoriadne vzrušujúca od začiatku do konca.

Popri akčnej stránke na zemi dominujú aj napínavé momenty vo vzduchu, ktoré ponúkajú seriálu výnimočný vizuál, navyše podporený burácajúcou hudbou Nicholasa Britelliho. Tvorcovia tak prísľub, že záverom každej trilógie epizód na nás čaká epické vyvrcholenie, dodržiavajú absolútne do bodky.

Kde sa Andor časovo nachádza v porovnaní s inými dôležitými udalosťami Star Wars?

V ďalekej galaxii, ktorá sa neustále rozširuje v určitom chronologickom poradí, môže byť ťažké držať krok s neustále pribúdajúcim obsahom. Najmä preto, že Star Wars meria čas trochu inak, ako sme zvyknutí.

Pomôcť fanúšikom orientovať sa v dátume a čase vesmíru Star Wars však pomáha meranie vo vzťahu k dôležitej udalosti „bitky o Yavin“, ktorá sa odohráva počas pôvodného filmu Star Wars: Nová Nádej a je stredom časovej osi a akýmsi kľúčovým určujúcim momentom pre Star Wars.

Luke Skywalker
TMDB

Skratka 5 BBY, ktorá sa divákom objavuje aj pri úvodnej scéne Andora, tak znamená 5 rokov pred spomínanou bitkou. V súvislosti s týmto obdobím je pre seriál kľúčový aj fakt, že je to presne poslednýkrát, čo Jyn Erso (Felicity Jones) z Rogue One videla Saw Gerreru (Forest Whitaker) pred Rogue One. Ich vzťah dáva neskôr vo filme veci výrazne do pohybu a spája Jyn a Cassiana. Postavu Saw Gerreru vidíme aj v seriály, ale účasť Jyn je málo pravdepodobná.

Prečo je obdobie okolo bitky o Yavin pre divákov také lákavé?

Obdobie okolo bitky o Yavin v časovej osi Star Wars sa ukázalo ako úrodná pôda pre franšízu, odkedy Disney kúpilo Lucasfilm. Nie je ťažké pochopiť, prečo je to také atraktívne pre rozprávačov príbehov, aj pre šéfov Disney.

Jednotlivé príbehy sa nachádzajú veľmi blízko k pôvodným filmom, dokážu teda zachytiť rovnakého ducha a značnú nostalgiu, zároveň však majú stále dostatok priestoru pre nové príbehy o vzostupe Galaktického impéria a Aliancie rebelov.

Andor obidve strany zachytáva perfektným a doposiaľ nevídaným spôsobom, keď sa zameriava na nižšiu a strednú úroveň Impéria a formujúce celky postupnej rebélie, ako aj ich príčin z pohľadu Cassiana.

Disney+

Medzi prequelom a pôvodnými trilógiami sa odohráva niekoľko významných príbehov, vrátane Star Wars: The Bad Batch (19 BBY), filmového spin-offu Solo: A Star Wars Story, herného hitu Star Wars Jedi: Fallen Order (14 BBY) a seriálu Obi-Wan Kenobi (9 BBY).

Udalosti a postavy sa ani v jednom prípade pravdepodobne nebudú prekrývať, no poskytuje to kontext pre väčší svet seriálovej novinky, ako i pre prostredie, v ktorom Cassian vyrastal.

Jedinou iteráciou, ktorá príbehovo beží súbežne s Andorom, je animovaný seriál Star Wars: Rebels. Niekde v ďalekých končinách galaxie sa mladý zlodej Ezra Bridger (Taylor Gray) pripája k skupine Ghost Crew, zatiaľ čo Cassian sa stáva súčasťou malej aliancie rebelov. Toto spojenie tiež pomáha pochopiť, v akom počiatočnom stave je vzbura v čase Andora.

Štrnásť rokov od vzniku Impéria je aliancia rebelov len v plienkach a od organizovaného hnutia majú stále ďaleko. Prvou spoločnou veľkou akciou, od ktorej bude závisieť budúcnosť je práve napadnutie imperiálnej základne v nasledujúcej šiestej epizóde.

Disney+

V ďalšom priebehu je viac než jasné, že sa séria zameria okrem charakterovej premeny Cassiana aj na ďalšie dôležité postavy ako Saw Gerrera (Forest Whitaker) či senátorku Mon Mothmu (Genevieve O´Reilly), ktorá bude musieť čoskoro odstúpiť zo senátu, aby sa neskôr v budúcnosti stala hlavnou vodkyňou rebelov.

Zatiaľ žiadni Jediovia ani Temné sily

Andor má za sebou len polovicu epizód a už stihol zabodovať v univerze Star Wars nevídaným spôsobom. Seriál sa nebojí ísť temnejším a oveľa dospelejším smerom, na aký nie sú vo väčšine prípadov fanúšikovia franšízy zvyknutí.

Obrovskou devízou, ktorou sa Andor najviac odlišuje od množstva na prvý pohľad podobných titulov, je jeho zakomponovanie nových originálnych postáv s minimom známych hlavných tvárí. Niektorí diváci tak zatiaľ márne hľadajú niekoho, kto by bol Jedi, Sith alebo s priezviskom Skywalker.

Luke Skywalker so svetelným mečom
TMDB

Doteraz každý jeden titul zo sveta Star Wars zahŕňal aspoň jedného Jedia alebo Sitha. Mandalorian ani nestihol prejsť svojou prvou sériou pri odhalení Grogua ako Jedia, aby následne v ďalšej sérii predstavil Lukea Skywalkera a Ahsoku Tano. Tá istá trojica sa opäť objavila v ďalšej seriálovej iterácii The Book of Boba Fett.

Aj keď by bolo obohacujúce vidieť v ďalšom vývoji niektorých členov rodiny Skywalkerovcov či niekoho zo skupiny Sithov, seriálu by to mohlo uškodiť, pretože samotný vesmír Star Wars by tak už mohol pôsobiť stiesnene, bez priestoru pre nové nápady a mytológie.

Veľkú časť príťažlivosti celého univerza tvorí totiž rozmanitosť a veľkosť rozprávačského umenia. Vesmír sa rozprestiera po celej galaxii a poskytuje nekonečné množstvo planét, postáv a konceptov, ktorými sa môžu tvorcovia zaoberať.

Darth Vader a jeho maska
TMDB

Nie každý dobrý príbeh sa musí týkať Skywalkerov, Jediov, Sithov alebo dokonca Sily. Ak sa tieto nadživotné koncepty objavujú príliš často vo všetkých kútoch galaxie, potom sa toto obrovské prostredie začne zrýchľujúcim tempom paradoxne zmenšovať.

Bez zmienky o Sile sa Andor v tomto ohľade potenciálne vyčleňuje a umožňuje tak galaxii roztiahnuť svoje krídla, čo je aj dôvod, prečo si ho diváci po celom svete tak obľúbili. Samotný seriál tak demonštruje, že sa na konci svojej prvej série môže stať úspešným nezávislým a samostatne stojacim hitom vo svete Star Wars.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP